Trwa ładowanie...

Przepisy na zupki dla niemowląt

Avatar placeholder
23.09.2023 09:48
Przepisy na zupki dla niemowląt
Przepisy na zupki dla niemowląt (Zdjęcie zupy / Shutterstock)

Przepisy na zupki dla niemowląt są na początku wyjątkowo nieskomplikowane, nawet dla mam, które przygotowują je po raz pierwszy. Pierwsza zupka dla niemowlaka powinna składać się z jednego składnika i odrobiny tłuszczu. Może to być oliwa z oliwek, która ułatwi wchłanianie witamin i minerałów. Czas na pierwszą zupkę dla dziecka nadchodzi około szóstego miesiąca życia, kiedy mleko matki przestaje być wystarczającym jedynym źródłem składników odżywczych. Rozszerzenie diety powinno nastąpić około szóstego miesiąca życia dziecka.

spis treści

1. Przepisy na pierwsze zupki dla niemowlaka

Pierwszą papką dla niemowlaka powinien być kleik ryżowy. Można go kupić w sklepie lub zrobić samemu.

Składniki potrzebne do kleiku ryżowego:

  • jedna czwarta szklanki wody,
  • szklanka ryżu (najlepiej brązowego),
  • trochę mleka matki lub mleka modyfikowanego.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?"

Ryż należy najpierw opłukać i zmielić. Później się go gotuje. Po ugotowaniu wystarczy dodać trochę mleka, które dziecko otrzymywało do tej pory – mleka matki lub mieszanki mlecznej – i gotowe.

Pierwszym warzywem w diecie dziecka może być zwykły ziemniak. Aby przygotować z niego zupkę, wystarczy go ugotować, ugnieść i zmieszać z mlekiem, które dziecko nadal otrzymuje.

Równie dobrym pierwszym pokarmem stałym może być marchewka. Marchewka jest jednym z warzyw, które po ugotowaniu (ale nie rozgotowaniu) nie tracą swoich wartości odżywczych. Dla dziecka najlepszą opcją jest marchewka ugotowana i zmielona – przynajmniej na początku. Nieugotowana marchewka podana zbyt wcześnie to ryzyko zadławienia się, gdyż dziecko nie ma jeszcze wprawy w żuciu twardych pokarmów.

2. O czym pamiętać, przyrządzając pierwsze zupki dla niemowląt?

Pierwsze zupki dla niemowlaka powinny składać się z jednego składnika. Dzięki temu wprowadzane jest np. jedno warzywo lub owoc w jednym czasie. Można więc kontrolować, czy u dziecka nie występują alergie. Należy podawać nowe warzywo przez cztery kolejne dni w niewielkich ilościach i przez te cztery dni obserwować dziecko, czy nie ma objawów alergii. Dopiero po tym czasie można wprowadzać kolejne nowe warzywo.

Warto zwracać uwagę na to, skąd pochodzą warzywa podawane dziecku. Warzywa pryskane środkami ochrony roślin mogą zawierać szkodliwe dla dziecka substancje. Najbezpieczniej jest kupować warzywa i owoce dla dziecka w sklepach z ekologiczną żywnością.

Mięso dla dziecka także powinno być mięsem z pewnego źródła. Może to być mięso ekologiczne lub pochodzące z zakładów posiadających certyfikat ISO lub HACCP. Mięso w żadnym przypadku nie może być nieświeże ani niedogotowane. Mięso podaje się dopiero po wprowadzeniu pierwszych warzyw do diety dziecka.

Woda dla niemowlęcia to woda niskosodowa i niskozmineraliowana, przeznaczona dla niemowląt i posiadająca certyfikaty. Należy pamiętać, aby taką wodę wykorzystywać także do przyrządzania zup dla dziecka.

Jeśli rodzice mają problem z samodzielnym przyrządzaniem zupek dla dziecka, mogą bez obaw podawać dziecku zupki i przeciery ze słoiczków, pamiętając o tym, aby były one dostosowane do wieku dziecka.

Następny artykuł: Różnorodna dieta – inwestycja w zdrowie niemowlęcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze