Trwa ładowanie...

Dziecko 11 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Avatar placeholder
14.10.2022 14:33
Dziecko 11 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko 11 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja (123rf)

Dziecko w 11. miesiącu życia próbuje przede wszystkim samodzielnie chodzić i utrzymywać postawę pionową. Choć często upada, to 11-miesięczne niemowlę niezmordowanie próbuje wstawania i poruszania się, wykorzystując do tego meble znajdujące się w jego najbliższym otoczeniu.

11-miesięczne dziecko ma dość sprawne rączki i paluszki, a dzięki temu potrafi podnosić wiele przedmiotów i otwiera wszystkie szafy znajdujące się na jego wysokości. Zmianie ulega też dieta dziecka – maluch może jeść podobne produkty, jak członkowie jego rodziny.

spis treści

1. Dziecko 11 miesiąc - rozwój fizyczny

W 11. miesiącu życia dziecka następuje wiele zmian, ale najważniejsze z nich dotyczą poprawy sprawności ruchowej. 11-miesięczne niemowlę z coraz większą chęcią raczkuje i próbuje samodzielnie wstawać. Najłatwiej zrobić mu jest to przy szafie, krześle czy ławie, bo będzie mógł podeprzeć się o te przedmioty i przytrzymać, gdy zacznie tracić równowagę. Czasem dziecko "zapomina się" i stoi samodzielnie chwilę bez trzymanki, ale dość szybko upada i wtedy trudno jest mu samodzielnie się podnieść.

Zobacz film: "Leżenie na brzuszku a rozwój niemowlęcia"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Maluch siada, kuca i próbuje się złapać nogi od stołu czy krzesła, żeby wstać. Jest to dla dziecka duży wysiłek, ale w tym okresie chodzenie to dla niego priorytet, dlatego będzie robiło wszystko, by zyskać pion. Jeśli to mu się uda, potrafi obejść nawet cały pokój, przytrzymując się mebli lub innych przedmiotów.

11-miesięczne niemowlę ma bardzo sprawne rączki i paluszki, dlatego też potrafi podnosić wiele przedmiotów i trzymać je w powietrzu. Chęć poznawania świata i sprawności manualne dziecka powodują, że potrafi otwierać ono wszystkie szafki, kredensy, wysuwać szuflady i otwierać tekturowe pudełka.

Zdolności psychomotoryczne dziecka warto wykorzystywać przy "sprzątaniu" pokoju - możesz przeznaczyć jakąś szufladę na zabawki dziecka i pokazywać mu, jak wkładasz do niej zabawki. Aby rozwijać zdolności manualne dziecka i znaleźć absorbującą go zabawę, warto kupić dziecku kolorowe wiaderko, do którego będzie mógł swoje zabawki i klocki.

W 11 miesiącu życia dziecka następuje duży postęp w rozwoju psychofizycznym
W 11 miesiącu życia dziecka następuje duży postęp w rozwoju psychofizycznym (123RF)

11 miesiąc życia dziecka to doskonały okres, by zainteresować je rysowaniem i malowaniem. Nie musi to być malowanie na kartce położonej na stole. Możesz przykleić białe kartki papieru na meblach i wówczas nie będziesz musiała martwić się o ich czystość, a jednocześnie nie będziesz ograniczać ekspresji swojego malca.

2. Dziecko 11 miesiąc - pielęgnacja

11-miesięczne niemowlę potrafi już w wyraźny sposób manifestować swoje uczucia i emocje oraz pokazywać, co chce zrobić. Kiedy dziecko nie chce jeść, może zdecydowanie powiedzieć "nie". Czasem może cię zaskakiwać to, jak wiele rozumie twoje dziecko i jak dobrze orientuje się w otaczającym go świecie. Wie do czego, np. służy gąbka, szczotka czy łyżeczka. Rozpoznaje kotka, pieska oraz przedmioty z jego otoczenia.

Bawienie się z niemowlakiem
Bawienie się z niemowlakiem

Zabawy z niemowlakiem są istotną formą kontaktu z nim. Pełnią rolę czynności wzmacniających więzi, zaspokajają

zobacz galerię

Rozwój dziecka wymusza zmianę sposobu karmienia. Dieta 11-miesięcznego dziecka może zawierać jajka (1 jajko podawane kilka razy w tygodniu), produkty mleczne - jogurty, kefiry czy twarożki. 11-miesięczny maluch może zjadać naleśniki, kluski, pierogi i ciasto. Jeśli nie jest alergikiem, to żywienie 11-miesięcznego dziecka może wyglądać podobnie jak innych osób w rodzinie, ale trzeba pamiętać, by były to pokarmy lekko strawne, delikatnie przyprawione, gotowane, a nie smażone.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Następny artykuł: 12 miesiąc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze