Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: lek. Karin Bakir-Szara

3 miesięczne dziecko: rozwój i pielęgnacja

Avatar placeholder
14.10.2022 14:33
3 miesięczne dziecko: rozwój i pielęgnacja
3 miesięczne dziecko: rozwój i pielęgnacja (123rf)

Dziecko (3 miesiące) uczy się powoli swojego rytmu snu i czuwania. Oczywiście, nie przesypia jeszcze całej nocy, ale domaga się karmienia o podobnych godzinach – mniej więcej 5 - 6 razy na dobę. Maluch okazuje radość śmiechem i gruchaniem. Potrafi także rozpoznać rodziców i nie lubi zostawać sam.

spis treści

1. Co potrafi 3 miesięczne dziecko

Co powinno umieć 3 miesięczne dziecko? Jeśli chodzi o rozwój fizyczny, 3 miesięczne niemowle coraz lepiej panuje nad swoim ciałem. Chwyta różne przedmioty, chociaż często jeszcze wypadają mu z rączek.

Zabawki, na przykład grzechotki, muszą być naprawdę leciutkie, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Maluch jest ciekawy świata, ale także siebie Zdarza mu się włożyć piąstkę do buzi. Jest to sposób na poznawanie swojego ciała.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

Podczas takich "badań", maluszek może obficie się ślinić. Jeszcze nie opanował do końca regularnego połykania nadmiaru śliny, a ślinianki pracują pełną parą. To normalne, ale trzeba pamiętać o wycieraniu buzi, aby wilgoć nie podrażniła skóry dziecka.

Dziecko położone na brzuszku, umie już samo unieść główkę. Najlepiej dziecko czuje się jeszcze na leżąco, na plecach. Tak też lepiej go kłaść, jeśli nie skupiamy na nim całej uwagi. Maluch przybiera w tym czasie na wadze około 120 gramów tygodniowo.

Maluch w tym wieku robi kupkę zdecydowanie rzadziej niż do niedawna. W normie utrzymuje się zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna kupka na tydzień. Dobrze jest obserwować dziecko, czy nic mu nie dolega. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, dziecko normalnie je i nie jest marudne, rzadziej oddawane kupki nie powinny być powodem do niepokoju.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

W tym czasie często trzeba zmienić pieluszki jednorazowe na rozmiar większe. Zawsze dopasowujemy je do wielkości dziecka.

2. Trzeci miesiąc życia dziecka - pielęgnacja

Trzymiesięczne dziecko nie powinno być układane do spania na brzuszku, a także zostawiane bez opieki, kiedy leży w takiej pozycji. Nie można jeszcze w pełni zaufać jego mięśniom karku.

Odpowiednia temperatura w pokoju dziecka to poniżej 20 st. C. W razie wątpliwości, czy dziecku nie jest zimno, wystarczy sprawdzić, czy kark maluszka nie jest zimny. Chłodne rączki i nóżki nie świadczą o przemarznięciu, a zimy kark już tak. Oprócz tego, pokój powinien być regularnie wietrzony. Dziecko powinno mieć dostęp do świeżego powietrza.

Dziecko w 3 miesiącu często produkuje nadmiar śliny
Dziecko w 3 miesiącu często produkuje nadmiar śliny (123RF)

Wszystkie te środki zaradcze zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, który w (naprawdę rzadkich) przypadkach pojawia się właśnie w tym wieku. Aby mieć pod kontrolą, co się dzieje w pokoju dziecka, można także zaopatrzyć się w elektroniczną nianię. Rejestruje ona oddech dziecka i wszystkie inne odgłosy w jego pokoju.

Kiedy rodzice robią coś w domu, podczas gdy dziecko nie śpi, mogą pozwolić maluchowi się przyglądać. Pobudza to jego zainteresowanie światem. Dziecko powinno obserwować wtedy czynności rodziców na leżąco. Można do tego wykorzystać specjalne leżaczki dla maluchów.

Zainteresowanie bobasa światem może się negatywnie odbić na karmieniu. Maleństwo jest rozproszone dochodzącymi do niego dźwiękami i innymi bodźcami. Najlepiej więc w porze karmienia wyłączyć telewizor czy radio, zapewnić spokój dziecku.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Następny artykuł: 4 miesiąc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze