Trwa ładowanie...

Badania noworodka - jakie badania wykonuje się tuż po urodzeniu?

Avatar placeholder
13.09.2023 16:42
Badania noworodka wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija
Badania noworodka wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija (Zdjęcie autorstwa Andrew Seaman / CC BY-ND 2.0)

Badania noworodka tuż po urodzeniu są bardzo ważne. Wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija. Badania, jakim są poddawane noworodki, nie są skomplikowane ani męczące. Ważne jest to, by wykonać je w odpowiednim czasie. Pierwsze badanie noworodka w szpitalu odbywa się na sali porodowej. Jak wyglądają badania noworodków w pierwszych chwilach życia? Na czym polegają testy przesiewowe u dzieci? Czy badania przesiewowe w Polsce są obowiązkowe?

spis treści

1. Jakie badania są przeprowadzane u noworodka tuż po urodzeniu?

Pierwsze badania noworodka odbywają się tuż po porodzie, jeszcze na sali porodowej. W pierwszej kolejności jest to ocena według skali Apgar, która polega na sprawdzeniu podstawowych parametrów życiowych dziecka:

  • oddech;
  • napięcie mięśni;
  • odruchy;
  • czynność serca;
  • kolor skóry.

Za każdy z tych parametrów przyznawane było od 0 do 2 punktów. Wynik między 7 a 10 punktów oznacza, że dziecko jest zdrowe. Niższy wynik zwykle świadczy o niedotlenieniu, kiedy niezbędna jest interwencja lekarska oraz obserwacja.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Podstawowe badania, wykonywane w czasie pierwszej doby po urodzeniu malucha to:

  • mierzenie i ważenie;
  • sprawdzenie odruchów (ssania, odruchu Moro, chwytania);
  • sprawdzenie wzroku (reakcja źrenic na światło).

Neonatolog ponadto dokonuje ogólnej oceny zdrowia nowo narodzonego dziecka, biorąc pod uwagę m.in.:

  • pracę mięśni;
  • rozmiar i ułożenie organów jamy brzusznej;
  • narządy płciowe;
  • budowę kręgosłupa;
  • pracę serca;
  • staw biodrowy;
  • podniebienie.

Ponadto lekarz wykonuje test pulsoksymetryczny u noworodka.

Fizjologicznym zjawiskiem po narodzinach dziecka jest żółtaczka poporodowa (żółtaczka noworodków), która wynika z niedojrzałości wątroby, która nie potrafi jeszcze usuwać bilirubiny. Zwykle znika po kilku dniach, choć zdarza się, że jest inaczej. W takich sytuacjach może okazać się konieczne badanie krwi, aby ustalić poziom bilirubiny.

Obowiązkowe oraz niepłatne są także badania przesiewowe u noworodków, których celem jest wykrycie ewentualnych wad rozwojowych, niemożliwych do rozpoznania w czasie zwykłego badania lekarskiego.

Badania przesiewowe noworodków - jakie choroby pomagają wykryć? Badania przesiewowe u noworodka mogą wykryć m.in.:

Badania przesiewowe - jak się wykonuje? Testy przesiewowe noworodka to pobieranie krwi z pięty noworodka na specjalną bibułę i wysłanie jej do laboratorium. Jest to możliwe po upływie co najmniej 48 godzin od narodzin (do tego momentu funkcjonowanie organizmu dziecka stabilizuje się).

Krew do badania zwykle pobierana jest w szpitalu, a w przypadku porodów domowych odpowiada za nie położna lub pielęgniarka środowiskowa. Poza szpitalem krew może być pobrana między 4. a 7. dobą życia dziecka.

W drugiej lub trzeciej dobie od narodzin wykonywane jest przesiewowe badanie słuchu noworodka. Wykonywane są również dwa pierwsze szczepienia ochronne (przeciw żółtaczce typu B oraz gruźlicy).

2. Czy badania noworodka są obowiązkowe?

Badania noworodka są obowiązkowe i niezbędne dla właściwej oceny rozwoju dziecka.

3. Jakie informacje można uzyskać z badań noworodka?

Badania noworodka sprawdzają, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy wszystkie układy pracują poprawnie i czy nie ma wad wrodzonych.

4. Czy badania noworodka są bolesne?

Badania noworodka nie są bolesne. Jedyny dyskomfort może stanowić pobranie krwi, jednak trwa bardzo krótko.

5. Czy badania noworodka mogą pomóc w wykryciu wrodzonych wad rozwojowych?

Dzięki badaniom przesiewowym noworodków możliwe jest wykrycie wielu groźnych chorób oraz wad rozwojowych, jak np. wrodzone wady metabolizmu, zanim jeszcze pojawią się objawy.

6. Jakie są dalsze kroki, jeśli wyniki badań noworodka są nieprawidłowe?

Jeśli badania przesiewowe u dzieci nie wyjdą prawidłowo, nie powinniśmy wpadać w panikę. Pierwszy wynik badania nie świadczy jeszcze o tym, że dziecko jest chore. Konieczne jest natomiast szybkie postawienie pewnej diagnozy, dlatego należy powtórzyć badania.

Warto mieć na uwadze, że nawet diagnoza wady wrodzonej, jeśli jest odpowiednio wcześnie postawiona, nie jest wyrokiem. Po wprowadzeniu odpowiedniego postępowania (lub diety) oraz wdrożeniu leczenia, być może będzie szansa uratowania zdrowia i rozwoju maluszka.

7. Czy badania noworodka są dostępne na NFZ?

Badania noworodka są bezpłatne i dostępne na Narodowy Fundusz Zdrowia - NFZ.

8. Czy istnieją jakieś specjalne przygotowania do badań noworodka?

Nie istnieją specjalne przygotowania do badań noworodka.

9. Jakie są terminy przeprowadzania badań noworodka?

Badania przesiewowe noworodka wykonywane są w 1-4 dobie życia. Badania przesiewowe noworodków - gdzie wyniki? Zwykle są wysyłane pocztą po około 14-21 dniach, w przypadkach pilniejszych zaś rodzice informowani są telefonicznie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Skala Apgar
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze