Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Badania noworodka

Badanie noworodka po porodzie
Badanie noworodka po porodzie [4 zdjęcia]

Po porodzie coraz częściej masuje się pępowinę, a dopiero później ją odcina. Pępowina ma około 60 cm...

zobacz galerię

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Badania noworodka w pierwszych tygodniach życia są bardzo ważne. Wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija. Badania, jakim są poddawane noworodki, nie są skomplikowane ani męczące. Ważne jest to, by wykonać je w odpowiednim czasie. Pierwsze badanie noworodek przechodzi na sali porodowej. Jest ważony i mierzony. Lekarz przeprowadza test według skali Apgar – ocenia oddech dziecka, napięcie mięśniowe, kolor skóry, tętno oraz reakcję na bodźce.


W drugiej i trzeciej dobie życia lekarz ponownie osłuchuje serce i płuca dziecka, bada oczy, uszy, nos oraz jamę ustną. Wstępnie sprawdzana jest drożność układu pokarmowego i ruchomość stawów biodrowych. Wszystkie noworodki w pierwszych dniach po urodzeniu poddawane są badaniom przesiewowym. Mają one pomóc we wczesnym wykryciu niektórych wrodzonych wad rozwojowych. Dziecku bada się, m.in. słuch. Badaniom przesiewowym poddawane są również wcześniaki.

Badania noworodka
Badania noworodka (Zdjęcie autorstwa Andrew Seaman / CC BY-ND 2.0)

W czwartym, ósmym i dwunastym tygodniu życia sprawdza się ich wzrok w celu ewentualnego stwierdzenia retinopatii lub innych wad wzroku. Maluszkowi pobiera się krew, by przeprowadzić badania wykluczające groźne choroby metaboliczne.

Po powrocie do domu lekarz w czasie pierwszej wizyty w poradni osłuchuje płuca i serce maluszka, ogląda gardło, bada brzuch, wypytuje mamę o apetyt noworodka i jego zachowanie. Jeśli do końca pierwszego miesiąca nie ustąpiła żółtaczka, noworodek kierowany jest na badania diagnozujące pracę wątroby. Dziecko jest mierzone i ważone. Przyrost masy ciała wskazuje, czy prawidłowo je. Lekarz bada też ciemiączko noworodka, mierzy obwód główki i ocenia twardość kości czaszki. Jeśli cokolwiek w zachowaniu dziecka niepokoi lekarza, mama dostaje skierowanie do lekarza specjalisty, np. do alergologa, kardiologa, ortopedy czy neurologa.

Następny artykuł: Skala Apgar

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.