Trwa ładowanie...

Badania noworodka

Badanie noworodka po porodzie
Badanie noworodka po porodzie [4 zdjęcia]

Po porodzie coraz częściej masuje się pępowinę, a dopiero później ją odcina. Pępowina ma około 60 cm

zobacz galerię

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Badania noworodka w pierwszych tygodniach życia są bardzo ważne. Wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija. Badania, jakim są poddawane noworodki, nie są skomplikowane ani męczące. Ważne jest to, by wykonać je w odpowiednim czasie. Pierwsze badanie noworodek przechodzi na sali porodowej. Jest ważony i mierzony. Lekarz przeprowadza test według skali Apgar – ocenia oddech dziecka, napięcie mięśniowe, kolor skóry, tętno oraz reakcję na bodźce.


W drugiej i trzeciej dobie życia lekarz ponownie osłuchuje serce i płuca dziecka, bada oczy, uszy, nos oraz jamę ustną. Wstępnie sprawdzana jest drożność układu pokarmowego i ruchomość stawów biodrowych. Wszystkie noworodki w pierwszych dniach po urodzeniu poddawane są badaniom przesiewowym. Mają one pomóc we wczesnym wykryciu niektórych wrodzonych wad rozwojowych. Dziecku bada się, m.in. słuch. Badaniom przesiewowym poddawane są również wcześniaki.

W czwartym, ósmym i dwunastym tygodniu życia sprawdza się ich wzrok w celu ewentualnego stwierdzenia retinopatii lub innych wad wzroku. Maluszkowi pobiera się krew, by przeprowadzić badania wykluczające groźne choroby metaboliczne.

Po powrocie do domu lekarz w czasie pierwszej wizyty w poradni osłuchuje płuca i serce maluszka, ogląda gardło, bada brzuch, wypytuje mamę o apetyt noworodka i jego zachowanie. Jeśli do końca pierwszego miesiąca nie ustąpiła żółtaczka, noworodek kierowany jest na badania diagnozujące pracę wątroby. Dziecko jest mierzone i ważone. Przyrost masy ciała wskazuje, czy prawidłowo je. Lekarz bada też ciemiączko noworodka, mierzy obwód główki i ocenia twardość kości czaszki. Jeśli cokolwiek w zachowaniu dziecka niepokoi lekarza, mama dostaje skierowanie do lekarza specjalisty, np. do alergologa, kardiologa, ortopedy czy neurologa.

Następny artykuł: Skala Apgar
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.