Trwa ładowanie...

Noworodek w domu - wybór łóżeczka, potrzebne artykuły, wyprawka

Noworodek w domu - wybór łóżeczka, potrzebne artykuły, wyprawka
Noworodek w domu - wybór łóżeczka, potrzebne artykuły, wyprawka (Zdjęcie autorstwa Krisztina Konczos / CC BY-SA 2.0)

Pojawienie się w domu nowej osoby, o odmiennych potrzebach w stosunku do zamieszkujących go rodziców, wymaga poczynienia pewnych przygotowań. Najlepiej rozłożyć wszystkie te czynności na okres ostatnich kilku, kilkunastu tygodni ciąży, by mieć czas na spokojne, przemyślane zakupy.

spis treści

1. Noworodek w domu - wybór łóżeczka

Zacznijmy może od łóżeczka, czyli miejsca gdzie noworodek, a potem niemowlę spędzać będzie zdecydowaną większość dnia. Względy estetyczne oraz kwestię „nowe czy używane” pominę. Istotne jest, aby wysokość, na której znajduje się materac podlegała regulacji, gdyż wraz ze zwiększaniem się sprawności ruchowej niemowlęcia konieczne będzie obniżanie powierzchni spania.

Materac dobieramy precyzyjnie do wymiarów łóżeczka, zwracając uwagę na łatwość utrzymania go w czystości. W pobliżu łóżeczka warto umieścić przewijak dla noworodka, przytwierdzając go na stałe na odpowiedniej wysokości na szafce. Powinna ona pomieścić niezbędne do tego celu kosmetyki, pieluszki, ubranka. Warto także wygospodarować miejsce na kosz przeznaczony do higienicznego składowania zużytych pieluszek.

Kolejny istotny element to wózek dziecięcy. Jeżeli konieczne będzie noszenie go po schodach lub jest niewiele miejsca do przechowywania, kryteria wagi i wymiarów mogą okazać się decydujące. Powinien on także skutecznie zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Praktycznym rozwiązaniem jest wózek z tzw. gondolą, która jest częścią przenośną i na krótkich dystansach sprawdza się doskonale.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Noworodek w domu - potrzebne artykuły

Przenieśmy się teraz z sypialni do łazienki. Tu konieczny będzie zakup wanienki, kosmetyków do kąpieli oraz termometru przystosowanego do pomiaru temperatury wody. Rozważyć można także zakup drugiego przewijaka, który na czas kąpieli da się zamocować np. na wannie.

Jeśli zaś chodzi o karmienie, to przynajmniej w pierwszych miesiącach życia dziecka nie będzie wymagało specjalnego „oprzyrządowania”. Wystarczyć powinno wygodne łóżko bądź fotel i ewentualnie specjalna poduszka do karmienia piersią. W kuchni powinno znaleźć się miejsce do przechowywania, mycia i wyparzania butelek, smoczków itp. W momencie, kiedy niemowlę zaczyna być karmione łyżeczką i jest zdolne siedzieć, wskazane jest korzystanie z krzesełka do karmienia dla noworodka. Powinno ono mieć regulowaną wysokość oraz pasy.

Już pierwsza podróż, jaką odbywa noworodek, czyli ta ze szpitala do domu powinna się odbyć z wykorzystaniem fotelika samochodowego. Fotelik dla noworodka powinien być dobrany do masy i wzrostu dziecka, posiadać stosowne atesty bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest także sposób montażu w aucie.

Pojawienie się noworodka w domu często wywraca cały domowy porządek do góry nogami
Pojawienie się noworodka w domu często wywraca cały domowy porządek do góry nogami (123RF)

3. Noworodek w domu - wyprawka

Do drobniejszych rzeczy niezbędnych dla nowego członka rodziny zaliczyć należy ubranka, pościel, pieluszki, kosmetyki, smoczki, butelki. Obok tego, aby te artykuły były bezpieczne dla dziecka (opatrzone właściwymi atestami, pozytywnymi opiniami towarzystw naukowych) ich ilość musi uwzględniać częstotliwość, z jaką będą brudzone i zużywane. Nie warto jednak kupować nadmiernej ilości np. kosmetyków, gdyż nie mamy pewności, że nie spowodują alergii lub też z innego powodu ich dalsze stosowanie będzie niemożliwe.

Jeżeli już zgromadzimy te niezbędne przedmioty, kolejnym krokiem będzie przygotowanie ich do kontaktu z noworodkiem. Czyli wszystko, co będzie miało styczność z żywnością, a także smoczki należy umyć z niewielką ilością detergentu, dokładnie spłukać i wyparzyć. Bieliznę pościelową, osobistą, kocyki, ręczniki powinno się poddać praniu przed pierwszym założeniem.

Następny artykuł: Postępowanie w biegunce u dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze