Pielęgnacja pępka u noworodka
Pępowina jest liną łączącą dziecko z matką. To dzięki niej otrzymuje ono od mamy wszystko, co niezbędne do życia. Po porodzie zostaje odcięta i zawiązana - w taki sposób powstaje pępek dziecka. Młode mamy dosyć często zastanawiają się, jak dbać o pępek swojego maleństwa oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy jego pielęgnacji. Pytania te dręczą szczególnie młodych rodziców, którzy zostali nimi po raz pierwszy. W ostatnich latach na temat pielęgnacji pępka powstało wiele nieprawdziwych historii. Na szczęście obawy te są bezpodstawne, a położna lub pielęgniarki na pewno pokażą i wytłumaczą, jak należy zajmować się pępkiem malucha.
1. Sposoby pielęgnacji pępka noworodka
Gojenie pępka odbywa się około 10-14 dni. Po tym czasie powinien sam odpaść. Kolor pępka na początku jest niebiesko-biały, następnie schnie i robi się coraz ciemniejszy oraz twardszy. Jeśli po upływie trzech tygodni pępek nie odpada, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza. Do specjalisty należy też zgłosić wszelkie niepokojące zmiany w obrębie pępka, np. ropne wycieki.
Najlepszym sposobem pielęgnowania pępka jest przemywanie go spirytusem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ spirytus odkaża i wysusza pępowinę. Do dbania o higienę pępka potrzebne są patyczki lub gaziki, którymi będzie można smarować tę część ciała. Częstość przemywania zależy od nas samych, choć zaleca się minimum dwa razy dziennie, a najlepiej przy każdej zmianie pieluchy. Tak częste smarowanie doprowadzi do szybszego wysuszenia i zbędny pępek szybciej odpadnie. Zmartwieniem rodziców jest także myśl, że smarowanie pępka sprawia dziecku ból. Należy wówczas pamiętać, że ta część pępka jest tkanką martwą, a dbanie o nią nie sprawia dziecku żadnego bólu. Myśl ta jest zgubna, zwłaszcza, jeśli podczas smarowania dziecko płacze. To nie jest reakcja na ból tylko na zimno, jakie odczuwa po zabiegu.
Istotne jest również, aby podczas zakładania pieluszki nie uciskała ona ani nie ocierała w żaden sposób pępowiny dziecka. Pielucha musi być wygodna, aby czas gojenia niepotrzebnie się nie wydłużał. W czasie upału dziecku należy wkładać luźniejsze ubranka, aby z żadnej strony nie było ucisku. Nie należy również w tym czasie kłaść maluszka na brzuchu.
2. Pielęgnacja pępka - a co z kąpielą?
W opiece nad dzieckiem ważna jest kąpiel. Co z kąpielą, jeśli pępek jeszcze nie odpadł? Wówczas należy unikać zmoczenia go – powinien być suchy. Jest to kolejna rzecz, która ma przyśpieszyć gojenie i odpadnięcie kikuta. Co robić, jeśli zamoczymy pępek? Wtedy należy jak najszybciej go wysuszyć i zdezynfekować. Jeśli chodzi o opatrunki, to nie należy go niczym zasłaniać ani zaklejać. Brak powietrza powoduje infekcje i wydłużanie czasu gojenia. Kiedy nastąpi nareszcie moment, w którym kikut odpadnie, należy jeszcze przez pewien czas przemywać miejsce spirytusem, aby je wygoić i zdezynfekować. Tak więc pielęgnacja nie jest trudna i tak straszna, jak niektórym rodzicom może się wydawać. Istotne jest stosowanie wyżej wymienionych wskazówek. Ciekawostką jest, że w Anglii czy Szwecji lekarze proponują przemywanie pępka przegotowaną wodą.