Trwa ładowanie...

Wybór położnej

Avatar placeholder
13.03.2015 12:26
Wybór położnej
Wybór położnej

Wybór położnej przed porodem i w czasie połogu, to dla młodej mamy bardzo ważna sprawa. Położna może pomóc w akcji porodowej, podpowie, co robić, aby poród przebiegł sprawnie i bez żadnych komplikacji. Położna środowiskowa z kolei zaopiekuje się matką i jej dzieckiem w czasie połogu, pokaże, jak karmić maluszka, jak go przewijać, pielęgnować, co robić, gdy dziecko nie chce jeść, itp. Z pomocy położnej środowiskowej mogą korzystać kobiety w każdym wieku. Położne od wieków pomagały kobietom przy porodzie i były cenione w swoich społecznościach.

spis treści

1. Położna rodzinna

Głównym zadaniem położnej jest służenie kobietom, zwłaszcza młodym mamom, radą i pomocą w różnych sytuacjach życiowych. Szkolenie położnej rodzinnej obejmuje szeroki zakres zagadnień. Oprócz przedmiotów ściśle zawodowych, takich jak położnictwo, ginekologia, seksuologia czy pediatria, położna uczy się zagadnień z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki, etyki oraz podstaw zarządzania i prawa. Przeważająca większość położnych rodzinnych ma za sobą długi staż pracy w szpitalu. Położna rodzinna pieczętuje się tytułem: specjalistka pielęgniarstwa rodzinnego.

W czasie wizyt patronażowych położna udziela porad dotyczących zdrowia młodej mamy i noworodka, pielęgnacji malca, a także karmienia piersią. W warunkach domowych przeprowadzić może intymną rozmowę z młodą matką o sprawach, które bywają częstymi bolączkami, np. na temat nadopiekuńczości dziadków, oporów świeżo upieczonego taty przed włączaniem się do opieki nad dzieckiem czy o zazdrości starszego rodzeństwa o nowego członka rodziny.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kontakt z położną rodzinną można nawiązać znacznie wcześniej niż w czasie połogu, np. już podczas ciąży. Położna rodzinna może bowiem prowadzić ciążę fizjologiczną – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, lekarz konsultuje wtedy pacjentkę tylko trzykrotnie, a poza tym jedynie w razie jakichś niepokojących objawów. W gestii położnej leży przygotowanie kobiety do porodu – w formie zajęć w szkole rodzenia lub indywidualnych konsultacji. Niektóre położne rodzinne mają również kwalifikacje do odbioru porodu domowego, choć niewiele z nich decyduje się proponować ten rodzaj porodu.

2. Zadania położnej

Położna nie tylko może prowadzić ciążę, ale także asystuje przy porodzie i pomaga w czasie połogu, doradza, jak dbać o zdrowie dziecka, o zdrowie własne i rodziny. Położna powie o badaniach, których kobieta nie powinna zaniedbywać, takich jak np. cytologia, czyli pobieranie wymazu z szyjki macicy. Nauczy również prawidłowej techniki samobadania piersi i zasad pozwalających ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Położna podpowie też, jak sobie radzić w przypadku chorób kobiecych i regulacji cyklów miesiączkowych.

Jeśli niepokoją cię objawy związane z twoją kobiecością, masz nieregularne miesiączki, bóle brzucha w trakcie cyklu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat powrotu do płodności po porodzie lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – możesz poprosić o pomoc położną. Wiele położnych rodzinnych dobrze zna naturalne metody planowania rodziny, które są nie tylko użyteczne, gdy chce się uniknąć poczęcia, ale również wtedy, kiedy nie można doczekać się dziecka. Położne dzielą się swoją wiedzą, np. chętnie przyjmują zaproszenia do szkół, by porozmawiać z targanymi burzą hormonalną nastolatkami o dojrzewaniu i odpowiedzialności rodzicielstwa.

3. Jak wybrać położną?

Teoretycznie wybrać można każdą z położnych rodzinnych w Polsce. Jednak warto zwracać uwagę na własne miejsce zamieszkania i deklarować wybór położnej, która mogłaby w razie potrzeby szybko się z tobą spotkać, a więc mieszkającej w twojej okolicy. Jeśli ktoś poleca ci jakąś położną z innego miasta, najpierw skontaktuj się z nią i dowiedz, czy będzie w stanie świadczyć ci opiekę. Najprościej zdecydować się na położną współpracującą z twoim lekarzem rodzinnym.

Można też, oczywiście, dokonać wyboru innej położnej. Trzeba wtedy wypełnić deklarację – odpowiedni formularz znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Oprócz położnych na kontraktach z NFZ są także położne praktykujące prywatnie, ale jest ich zdecydowanie mniej. Ich usługi są płatne. Jeśli oczekujesz dziecka, daj o tym znać położnej na długo przed porodem. Możesz wtedy liczyć na pomoc w czasie ciąży, a na wizyty po porodzie, które należy zgłosić, przyjdzie już do ciebie dobra znajoma.

Deklarację wyboru położnej możesz zmieniać raz na pół roku. Nie musisz się przy tym wyrejestrowywać od poprzedniej, ponieważ system sam wprowadza korektę. Powinnaś jednak zawiadomić o zmianie nazwiska czy adresu zamieszkania. Położne rodzinne w ramach kontraktu z NFZ świadczą usługi bezpłatnie od poniedziałku do piątku, pomiędzy godziną 8.00. a 18.00. Jeśli będziesz potrzebować świadczeń poza tymi godzinami, dowiedz się zawczasu, na co możesz liczyć. Wiele położnych rodzinnych w wolnych dniach pracuje na wezwanie, ale już odpłatnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze