Pytania do lekarzy

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Czy podczas przepukliny kresy białej można ćwiczyć?

Szanowna Pani, Ma pani wskazania do plastyki brzucha nie wiem czy o takiej operacji Pani wspomina. Gdyby była to jednak zwykła plastyka przepukliny trzeba zastanowić czy warto jak mówią moje pacjentki "dać się pokroić" w trakcie plastyki brzucha jest szansa aby usunąć np rozstępy i inne nadmiary. Specjalizuję się w takich trudnych operacjach. W okresie oczekiwania na operację warto nosić pas ćwiczenia są możliwe ale nie brzuszki. Gdyby chciała Pani jednak więcej na ten temat porozmawiać zapraszam do kontaktu z recepcją tel. 508 713 484 dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Jaki jest powód dysproporcji piersi?

Szanowna Pani Elizo, Niewielkie różnice w wielkości piersi dotyczą niemal wszystkich kobiet, czasem mogą one być bardzo widoczne i dotyczyć kilku rozmiarów, ale nie zawsze jest to zespół Poland'a co może stwierdzić jedynie podczas badania zawsze jednak jest to powód do obniżonej samooceny i kompleksów. Taka różnica w młodej kobiety jest do wyrównania tak aby piersi były równe i ładnie ukształtowane, ale trzeba porozmawiać z osobą fachową, która przeprowadzi badanie i postawi odpowiednią diagnozę. Aby dowiedzieć się więcej jak pozbyć się tego kompleksu zapraszam telefon do recepcji 508 713 484 dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Czy lek Silvecta osłabia skuteczność wkładki domacicznej?

Pytanie zasadniczo do ginekologa, ale program skierował je także do psychologa. Przyglądając się mu uważniej można by zmienić jego kierunek - jak używanie wkładki domacicznej wpływa na zdrowie psychiczne. Pozostając w ramach politycznej poprawności należałoby odpowiedzieć że nie ma żadnych ujemnych skutków. Ja dam pani jednak odpowiedź niepoprawną politycznie. Wyjdę w niej także poza neutralność światopoglądową. Próbując spojrzeć na problem nieco głębiej można powiedzieć że Pani antykoncepcję, (a właściwie wczesnoporonność) wbudowuje w siebie. Antykoncepcja i wczesnoporonność staje się elementem Pani organizmu, a w pewnym sensie także Pani psychiki. Pani organizm otrzymuje coś co ma głęboką symbolikę - zapobieganie nowemu życiu. Idąc dalej można by powiedzieć, że podobnie jak organizm zaczyna zawierać w sobie coś zapobiegającego rozwojowi nowego życia tak też w Pani psychice powstaje pewien obiekt zapobiegający nowemu życiu, w ogóle zapobiegający życiu. Gdyby psychikę potraktować jako składającą się z różnych części to pojawia się taka nowa cząstka która zapobiega życiu (w różnych aspektach). Biorąc pod uwagę, że w człowieku i tak istnieje popęd śmierci (tak przynajmniej uważają psychoanalitycy), to taka nowa śmiertelna cząstka w psychice może działanie tego popędu wzmacniać, a przez to przyczyniać się także do nasilania depresji.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Czy piersi po redukcji opadania się wyrównają?

Szanowna Pani, trudno się nie przejmować a radzić w takiej sytuacji można jedynie żeby poczekać bo jest jeszcze wcześnie po operacji. Może się wyrównają. Gdyby jednak miała Pani wątpliwości proszę o zdjęcia do oceny kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Co oznaczają tak bolesne stosunki?

Dzień dobry. Z opisu można wnioskować, że mimo intelektualnej gotowości do uprawiania seksu, emocjonalnie nie jest Pani jeszcze na nie gotowa - stąd prawdopodobnie nikła przyjemność podczas gry wstępnej i pieszczot i ból podczas stosunku. Dodać trzeba, że nierozsądne jest przechodzenie do seksu genitalnego, jeśli gra wstępna nie spełnia istotnej funkcji - czyli nie podnieca. Wygląda na to, że, powodowana uczuciem do partnera, zmusza się Pani do współżycia. Warto zatem na razie rozważyć zasadność podejmowania stosunków na rzecz rozwijania innych form seksualnych zachowań, ponieważ kontynuowanie bolesnych stosunków może skutkować zgeneralizowaną awersją do seksu. Powyższe rozważania niekoniecznie mogą być trafne, dlatego też, w celu rzeczywistego zdiagnozowania źródła problemu, sugerowałbym konsultację seksuologiczną - najlepiej razem z partnerem. Pozdrawiam.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Jakie są sposoby na powiększenie piersi?

Szanowna Pani, Według moich pacjentek najbardziej przewidywalne i trwałe powiekszenie piersi o ładnym naturalnym kształcie dają jedynie implanty. Inne tzw nie inwazyjne metody są równie kosztowne jednak efekt znika. Z punktu widzenia onkologa wszystkie preparaty wstrzykiwane do piersi stanowią pewne zagrożenie dla dalszej profilaktyki nowotworów piersi. Zapraszam do kontaktu kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Dlaczego partnerka nie ma orgazmu waginalnego?

Dzień dobry. Jak można przypuszczać, Pana partnerka jest - podobnie jak Pan - osobą młodą. U młodych ludzi, rozpoczynających dopiero współżycie nierzadko występują problemy z osiągnięciem właściwej erekcji, nawilżeniem pochwy, osiągnięciem satysfakcji, etc. W większości dolegliwości te ustępują same wraz z nabieraniem doświadczenia i "uczeniem się" własnego ciała i ciała partnera/ki. U części jednak osób problemy te nie tylko nie ustępują, ale wręcz się pogłębiają (najczęściej z powodu nadmiernego przejmowania się swoim stanem), w związku z czym wymagają pomocy specjalisty. Z opisu można wnioskować, że Pańskiej partnerce prawdopodobnie bardziej odpowiada drażnienie łechtaczki, co skutkuje osiągnięciem przez nią orgazmów - w dodatku wielokrotnych. Tego rodzaju "przypadłości" nie leczy się, ponieważ jest ona normą - wiele kobiet osiąga orgazm nie poprzez drażnienie pochwy, a właśnie łechtaczki. Pańskie wątpliwości najlepiej rozwiałaby konsultacja z seksuologiem, dzięki której mógłby Pan bliżej zapoznać się ze specyfiką kobiecego orgazmu - znacznie bardziej skomplikowanego niż orgazm męski oraz zrozumieć również własną rolę w relacji - nie tylko seksualnej. Pozdrawiam.

Fora dyskusyjne

Poród w wodzie

Zalety porodu w wodzie są nieocenione w dochodzeniu kobiety do formy oraz w minimalizowaniu stresu urodzeniowego dziecka. Maluch przed przyjściem na świat zanurzony jest w płynie owodniowym. W czasie porodu otocznie dziecka zmienia się z wodnego na lądowe. Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.


Zalety porodu w wodzie dla matki

  • W latach 60. XX wieku radziecki badacz, Igor Czarowski, wpadł na pomysł, żeby kobieta rodząca była zanurzona w basenie i mogła urodzić dziecko do wody. Jako pierwszy zaczął badać taki sposób rodzenia. Natomiast francuski położnik, Frederic Leboyer, wprowadził koncepcję kąpania noworodków w ciepłej wodzie tuż po urodzeniu, twierdząc że pozwala to stopniowo przyzwyczajać dziecko do życia poza łonem matki. W Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się w Klinice Perinatologii w Łodzi. Jakie pozytywne działanie ma woda dla kobiety rodzącej? Oto zalety porodu w wodzie:
  • woda łagodzi ból porodowy i pozwala lepiej sobie z nim radzić,
  • woda ma działanie relaksacyjne i odprężające, zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • w czasie porodu w wodzie występują mniejsze obrażenia krocza,
  • woda daje poczucie swobody, można w niej w spokoju poruszać się i zmieniać pozycje,
  • pierwszy okres porodu w wodzie przebiega szybciej niż podczas zwyczajnego porodu,
  • woda to alternatywa dla zastosowania leków przeciwbólowych czy znieczulenia ZZO,
  • woda minimalizuje napięcie emocjonalne i obniża ciśnienie krwi,
  • woda zmniejsza uwalnianie hormonów stresu, a aktywizuje uwalnianie się endorfin, hormonów szczęścia, które w naturalny sposób mają działanie przeciwbólowe i relaksujące,
  • poród w wodzie daje poczucie intymności oraz bezpieczeństwa.

Poród w wodzie wpływa korzystnie na tkanki krocza, które pod wpływem wody łatwiej się rozciągają, rzadziej pękają i nie ma potrzeby ich nacinania. Czasem poród w wodzie może się opóźniać, ponieważ skurcze macicy słabną. W takiej sytuacji należy wyjść z wody i przez jakiś czas postać w pozycji pionowej. Po chwili powinny wrócić silne i rytmiczne skurcze, bez których akcja porodowa nie może postępować.

Zalety porodu w wodzie dla dziecka

Przez dziewięć miesięcy życia dziecko przebywa w łonie matki w płynie owodniowym, dlatego środowisko wodne jest mu dobrze znane. Narodziny dziecka w wodzie dają mu poczucie bezpieczeństwa. Malec urodzony w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany otoczenia. Po wysiłku związanym z porodem noworodek przez chwilę może cieszyć się znajomym środowiskiem. Malec rodzi się do wody, ale przez ten czas funkcjonuje jeszcze łożysko, które dostarcza dziecku niezbędnych składników i tlenu. Dziecko nie powinno przebywać w wannie dłużej niż minutę. Minuta to jednak bardzo dużo czasu, więc nie ma powodów do obaw.

Po tym czasie noworodek powinien zostać uniesiony. Podczas wyjmowania z wody dziecko odczuje zmianę temperatury z ciepłej na chłodniejszą, panującą w pomieszczeniu, dzięki czemu uruchomiony zostanie odruch oddechowy – dlatego pomieszczenie, w którym rodzi się dziecko nie może być przegrzane. Przy zastosowaniu zasad bezpieczeństwa nie ma ryzyka zachłyśnięcia się maluszka wodą. Poród w wodzie przebiega zazwyczaj dość szybko i jest bardzo wzruszającym przeżyciem dla matki.