Opieka nad dziećmi w domu

Przyszedł w moim życiu taki czas, kiedy momentami czuję się zmęczona, znudzona, zniechęcona i Bóg wie, co jeszcze. Dopadają mnie chwile, kiedy po wieczornych kąpielach, kolacjach, ceregielach przy usypianiu siadam w fotelu i zastanawiam się, czy już jestem zgorzkniałą matroną, czy może dopiero za chwilę nią będę. Mam poczucie, że brakuje mi papilotów na głowie i bujanego fotela. Mam ochotę wtedy rzucić to wszystko i biec przed siebie w poszukiwaniu lepszego życia.

Pełnoetatowa mama

Wiele z nas ma takie odczucia, tylko czasem boimy się przyznać. Strach przed opinią otoczenia? Może boimy się przyznać same przed sobą, że nie dajemy rady? Być może? A może same jesteśmy sobie winne. I to poczucie winy nas blokuje?

Polecane wideo:

Może to kwestia dobrej organizacji dnia, znalezienia czasu dla siebie, wyjścia do znajomych. Może po prostu same się nakręcamy i w biegu zapominamy, że oprócz domu i dzieci jest jeszcze inne życie. Nikt nam przecież nie karze zostawić tego wszystkiego i pójść w poszukiwaniu czegoś nowego. Może warto zrobić coś z własnym życiem i uczynić je lepszym?

Nie jestem ekspertem, psychologiem. Jestem mamą absorbującego czterolatka i półtorarocznej panienki, która właśnie zaczyna poznawać świat. Kocham moje dzieci ponad wszystko, ale wiem, że jeśli zapomnę, że w tym wszystkim jestem jeszcze JA, to obudzę się za 20 lat w papilotach, w bujanym fotelu, z poczuciem, że przeżyłam swoje życie nijak. Czy tego chcę? Na pewno nie!

Pierwsza podstawowa i najważniejsza kwestia. Poszukajmy plusów bycia kurą domową. Ja je znalazłam. Jestem blisko dzieci, obserwuję jak rosną każdego dnia, czego nowego doświadczają, jakie są ich reakcje na pewne zdarzenia. Panuję nad domem, mam czas posprzątać, ugotować obiad. Niby przyziemne, ale wtedy, gdy pracowałam były to sprawy, które wpędzały mnie w nerwowość. Oczywiście ważne jest to, byśmy to my decydowały o tym, czy chcemy bawić się w dom. Najgorsze są sytuacje, gdy to życie pisze nam scenariusz i, np. zły szef nie pozwala wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

Oto kilka sugestii, które warto wcielić w życie. Mnie napędzają, dają siłę i poczucie, że wreszcie robię coś nie tylko dla siebie, ale dla moich bliskich również. Bo szczęśliwa ja, to szczęśliwy mąż i szczęśliwe dzieci.

Organizacja planu dnia

7 rano. Pobudka. Niechętnie wstaję, ale bezpieczeństwo dzieci najważniejsze. Średnio uśmiecha mi się widok dziecka stojącego na parapecie albo kąpiącego się w muszli klozetowej. Coś ciągnie mnie do kuchni. Hm? Kawa, tak, kawa; tego teraz potrzebuję. Dzieci dostają śniadanie, oczywiście w międzyczasie zdążyłam je ubrać. Siadam do komputera. Ściągam pocztę. Wchodzę na moje ukochane forum. Czytam. Odpisuję. Znowu czytam. Jeśli teraz nie wezmę kartki i ołówka i nie zrobię planu dnia, to koniec. Dzień spędzę w koszuli nocnej, bez makijażu z poczuciem, że kolejny dzień mi uciekł przez palce. Zatem pamiętajmy. Jeśli już odpowiemy na pytanie czy chcemy, kolejnym etapem musi być plan dnia. U mnie sprawdza się rewelacyjnie.

Ważny jest odpoczynek. Po co dzieciaczkom zmęczona mama, a mężowi ledwie żywa małżonka. Zapisz w swoim planie dnia chociaż godzinkę na odpoczynek. Nabierzesz sił, bo mimo tego, że nie biegniesz na drugi koniec miasta na konkretna godzinę, to jednak obowiązki domowe są równie męczące jak praca na etacie.

Ba! Pokusiłabym się o stwierdzenie, że dwa razy bardziej męczące. Poza tym to praca na trzy etaty, a nie jeden. Ważne, by w tym wszystkim nie zapomnieć o wizerunku. Nikt od nas nie wymaga byśmy biegały w sukience, na wysokich szpilkach, z fryzur a afro i toną makijażu na twarzy, ale poranna toaleta, lśniące i czyste włosy, delikatny makijaż, schludny i czysty strój potrafią poprawić nam nastrój na resztę dnia.

Bieganie w koszuli nocnej do godziny 17 nie jest ani atrakcyjne, ani tym bardziej zdrowe. Miałam kilka takich dni i uwierzcie, kiedy patrzyłam w lustro i widziałam to straszydło w odbiciu, dopadała mnie depresja, za chwilę mąż wracał z pracy i oczywiście widział mnie w takim przytłumionym stanie. Przecież takiej atmosfery nie wytrzyma nawet najbardziej cierpliwy facet.

Czas tylko dla mamy

Może to być basen, siłownia, aerobik, a nawet kurs tańca. Zacznij robić to, co lubisz. Może kurs angielskiego albo kroju i szycia, a może gra na instrumencie. Zawsze znajdzie się coś, co lubimy robić, a na co wcześniej brakowało nam czasu. Mi los dał to szczęście, że spotkałam na swojej drodze ludzi, dzięki którym robię to, co lubię. Nie stoi nade mną szef, nikt mi nie wylicza minut spędzonych na przerwie. Ile wypracuję, tyle mam. Świetna sprawa.

Ważnym elementem by nie dać się zwariować w tym naszym domowym życiu, jest umiejętne angażowanie domowników we wszystko, co się w tym życiu dzieje. Angażuj męża. Przecież to ojciec Twoich dzieci. Każdy ma prawo być zmęczony, ale powinien tak samo być kimś ważnym w ich życiu jak TY. Niech poświęci im swój czas. Ty w tym czasie możesz, np. wziąć relaksującą kąpiel. To angażowanie dotyczy również maluchów. Ucz się asertywności. Nie sprzątaj sama po dzieciach.

Mój czterolatek świetnie zdaje sobie sprawę z tego, co to bałagan i porządek. W chwilach, kiedy dopada mnie kryzys (a mam do tego prawo, bo jestem tylko człowiekiem) świetnie to wykorzystuje. Mająca chwile słabości i załamania mama i tak wszystko posprząta. Pamiętaj, że to, że spędzasz w domu tyle czasu, nie oznacza, że musisz robić wszystko i za wszystkich. Nikt nie ma prawa nas w ten sposób wykorzystywać.

Pamiętajmy Kochane Kury Domowe. Podjęłyśmy taką, a nie inna decyzję i nikt nie ma prawa zachwiać naszym przekonaniem, że to najlepsza i najbardziej słuszna decyzja w naszym życiu. To, co robimy jest bardzo ważne. Jesteśmy z naszymi dziećmi, uczestniczymy w ich życiu, w różnych momentach, zajmujemy się domem i naszym życiem. I pamiętajmy, że są to sprawy bardzo ważne. Ale pamiętajmy też to, że jesteśmy sterem i okrętem i to, jak wypełniamy każda godzinę naszego dnia jest odbiciem w naszych kontaktach z dziećmi, mężem, a przede wszystkim poczuciem naszej własnej wartości.

Anna Liszewska

Mama Mikołajka i Majeczki

Zapraszamy do rozmów na forum: /parenting.pl/nowe-artykuly-w-portalu/5827-refleksje-kury-domowej.html#post443367>

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Pielęgnacja niemowlęcia
Pielęgnacja niemowlęcia

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

poparzeń, ochronny krem na zimę. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji niemowlęcia jest kąpiel. Nie należy jednak przesadzać z jej częstotliwością (...) i niemowląt nie powinny zawierać sztucznych barwników, silnych...

Pielęgnacja niemowlęcia

Wskazówki pielęgnacyjne dla młodych mam

Wskazówki pielęgnacyjne dla młodych mam

podtrzymywała plecy niemowlęcia. Drugą ręką karm dziecko, głaszcz je po policzkach lub trzymaj ją delikatnie na klatce piersiowej lub brzuszku (...) bezpieczeństwa. Tatusiowie również powinni opiekować się dzieckiem metodą kangura. Mów...

Pielęgnacja niemowlęcia

Jak dbać o skórę niemowląt?

Jak dbać o skórę niemowląt?

Zdrowa skóra dziecka Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra - niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że coś jest nie tak. Skóra dziecka przyzwyczaja się do życia w nowym środowisku i większość niedoskonałości z czasem znika. Na przykład,...

Pielęgnacja niemowlęcia

Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci

Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci

Kosmetyki niebezpieczne dla dzieci Skóra dziecka wymaga szczególnej troski i opieki. Wciąż się rozwija, jest bardzo delikatna i wrażliwa. Naskórek jest cieńszy, znajduje się w niej mniej gruczołów potowych, reaguje ona zupełnie inaczej niż skóra dorosłych....

Pielęgnacja niemowlęcia

Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 z serii Oillan Baby

Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 z serii Oillan Baby

Oillan Baby Płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 dostępny jest w butelce 200 i 400 ml. Dzięki zawartości naturalnych substancji myjących pielęgnacja maluszka jest nie tylko dokładna, ale i delikatna.

Pielęgnacja niemowlęcia

Pieluchomajtki Dada w wyjątkowej odsłonie

Pieluchomajtki Dada w wyjątkowej odsłonie - z limitowaną edycją jeansowego designu w rozmiarach Junior i Extra large! Twoje Maleństwo może wyglądać stylowo w pieluchomajtkach w czasie ruchu, zabawy i poznawania świata. Elastyczne, miękkie boczki...

Pielęgnacja niemowlęcia

Czy chusteczki nawilżające są bezpieczne dla dzieci?

Czy chusteczki nawilżające są bezpieczne dla dzieci?

Chusteczki nawilżające wydają się być cudownym wynalazkiem: ułatwiają pielęgnację niemowlęcia, łatwo nimi usunąć zabrudzenia z twarzy i rąk (...) też stosować z umiarem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu przy każdej...

Pielęgnacja niemowlęcia

Pielęgnacja pępka u noworodka

szczególną uwagę przy jego pielęgnacji. Pytania te dręczą szczególnie młodych rodziców, którzy zostali nimi po raz pierwszy. W ostatnich latach na temat (...) pielęgnacji pępka powstało wiele nieprawdziwych historii....

Pielęgnacja niemowlęcia

Oillan Baby Krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała

Oillan Baby Krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała

Pielęgnacyjny krem do twarzy i ciała można stosować nawet u najmłodszych dzieci. Został on stworzony z myślą o maluchach mających wrażliwą i skłonną do przesuszania skórą, jak również o małych atopikach i alergikach.