Trwa ładowanie...

Sen niemowlęcia

Sen niemowlęcia

Sen to zdrowie - tak mawiały nasze babki. I miały rację. Spokojny sen ma szczególne znaczenie dla dziecka. Dla jego zdrowia i właściwego rozwoju. Poza tym wypoczęty niemowlak, to zadowolony niemowlak. Niewyspany będzie grymasił. Trudno będzie go ukoić, nakarmić, a nawet zabawić. Dlatego też ważne jest, by rodzice wiedzieli, jakie warunki powinni stworzyć, by zapewnić dziecku bezpieczny i zdrowy sen.


Ponieważ każdy malec ma inny temperament i upodobania trudno jest podać jeden, idealny sposób na sen. Rodzice wypracowują go sami. Muszą jednak pamiętać, by miejsce, w którym dziecko śpi było bezpieczne. Maluch nie może z niego spaść. W łóżeczku, przez pierwsze miesiące, nie powinno być poduszek ani dużych kołder. Pokój musi być dobrze wywietrzony i nieprzegrzany! Trzeba również pamiętać, że nie każda pozycja do snu jest dobra dla noworodka. Również w przypadku starszego niemowlęcia trzeba zachować czujność. Niestety, zespół nagłej śmierci łóżeczkowej nadal zbiera swoje żniwo. By zminimalizować ryzyko jego wystąpienia trzeba, m.in. wyposażyć łóżeczko dziecka w tzw. monitor oddechu.

By ułatwić niemowlętom zasypianie warto popracować nad rytuałem. Powtarzające się sekwencje zdarzeń, takich jak kąpiel, masaż, karmienie, kołysanka wyciszają. Dodatkowo dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. To zaś ułatwia usypianie. Gdy dość konsekwentnie przestrzega się ustalonych pór spania i uczy dziecko samodzielnego zasypiania, pojawi się szansa na nocny oddech dla rodziców. Szczególnie w pierwszych tygodniach rodzicielstwa każda godzina snu jest dla nich na wagę złota.