Trwa ładowanie...

Chcesz mieć lepsze życie seksualne? Dziel się opieką nad dziećmi z partnerem

Dzielenie się obowiązkami w opiece nad dziećmi pomaga nie tylko w lepszej organizacji codziennego życia, ale również zwiększa satysfakcję ze związku. Naukowcy wykazali, że pary, które rozdzielają między siebie zadania, mają bardziej udane życie seksualne.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica
Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica [10 zdjęć]

Gratulacje, dziecko jest już w domu! Twoje życie zmienia się w cudowny i nieoczekiwany sposób. Rozkład...

zobacz galerię

1. Rodzice pod lupą naukowców

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Georgii. Analizie poddano 487 heteroseksualnych par, które posiadają potomstwo. Socjologowie podzielili uczestników na 3 grupy: w pierwszej to głównie kobiety opiekowały się dziećmi, w drugiej mężczyźni byli odpowiedzialni za wychowanie, a w trzeciej partnerzy dzielili się obowiązkami.

Naukowcy chcieli zbadać jakość związków, biorąc pod uwagę ogólne zadowolenie z małżeństwa, ilość stosunków seksualnych oraz satysfakcję z pożycia. Ankietowanych pytano również o opiekę nad dziećmi, codzienne domowe obowiązki oraz konflikty z partnerem.

Okazało się, że najmniej zadowolone ze swojego związku są osoby, w których to kobiety mają najwięcej obowiązków związanych z opieką nad maluchami. W małżeństwach, w których to ojcowie sprawowali pieczę nad najmłodszymi członkami rodziny było nieco lepiej. Panie były bardzo zadowolone z pożycia, jednak mężczyźni wskazywali, że nie są usatysfakcjonowani życiem intymnym.

Najbardziej zadowolone ze swoich związków były pary, które starały się w miarę równo rozdzielać obowiązki. Nie mieli również zastrzeżeń co do częstotliwości stosunków i odczuwali satysfakcję z seksu.

2. Zalety partnerstwa

Socjologowie z Georgii chcą się teraz dowiedzieć, dlaczego partnerstwo i równy podział obowiązków przekładają się na zadowolenie ze związku. Można przypuszczać, że dzięki rozłożeniu odpowiedzialności za dzieci na oboje rodziców partnerzy mają więcej wolnego czasu, który mogą spędzić we dwoje.

Warto zwrócić uwagę, że najmniejszą satysfakcję ze swojego związku odczuwają osoby, w których to mama zajmuje się dziećmi. Odnosi się to zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Naukowcy twierdzą więc, że zaangażowanie w życie rodzinne i opiekę nad dziećmi przez panów jest ważnym czynnikiem, który przekłada się na ogólne zadowolenie z małżeństwa.

Socjologowie potwierdzili, że obecnie mężczyźni chcą brać czynny udział w wychowaniu dzieci. Rola ojca jest dla nich bardzo ważna, a dzięki niej spełniają się również jako mężowie.

A jak jest w waszych związkach? Kto ma więcej obowiązków przy dzieciach – mama czy tata? Sprawdźcie, co kobiety sądzą o opiece nad dziećmi przez ojców na naszym forum i podzielcie się własnymi doświadczeniami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.