Trwa ładowanie...

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Avatar placeholder
24.08.2015 13:22
Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem
Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem (Zdjęcie autorstwa Quan Ha / CC BY)

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze próby gaworzenia czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one odpowiednio wykorzystane, warto spróbować czegoś sprawdzonego – bobomigi.

spis treści

1. Na początku nauka

Nie tylko maluszek, ale i rodzic wymaga wyuczenia się odpowiedniego stosowania znaków migowych, na których technika bobomigi się opiera. U maluszków umiejętność porozumiewania się za pomocą aparatu mowy jest w znacznym stopniu ograniczona.

Joseph Garcia, badacz języka migowego, poprzez swoje liczne analizy przypadków doszedł do wniosku, że właśnie komunikacja niewerbalna z maluszkiem jest najlepszą formą komunikacji. Dlatego też rodzice, wykorzystując znaki umowne przy użyciu rąk poparte słowem czy zdaniem, mogą dziecku przekazać informację.

Prekursorką na Polskę jest Danuta Mikulska, która rozpowszechnia pozytywne znaczenie korzystania z bobomigów. Dzięki tej metodzie maluszek, zanim nauczy się nazywać swoje potrzeby, będzie umiał je wymigać. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bobomigania.

2. Znajomość zasad

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Nie da się prawidłowo wykonywać czynności, jeżeli nie będzie się przestrzegać podstawowych zasad. W przypadku bobomigów konieczny jest, przede wszystkim w początkowej fazie, umiar i systematyczność w stosowaniu znaków.

Nie można maluszkowi przekazywać od razu wszystkich znanych bobomigów. Stopniowanie trudności przy jednoczesnym sumiennym ich powtarzaniu umożliwia szybsze i sprawniejsze zapamiętanie oraz stosowanie w praktyce.

Kolejną zasadą jest wykorzystanie każdej sytuacji w codziennym życiu, by używać określonych znaków. Zawsze pamiętać trzeba o pochwaleniu maluszka za zrozumienie i wykonanie znaku.

Co ważne, wszystkie bobomigi mają być przyjemnością, dlatego też niczego nie wolno robić na siłę. Trzeba wykorzystać czas wspólnie spędzony na zabawie, by w sposób naturalny przekazywać maluszkowi miganie.Dobrze jest także zachęcać wszystkich domowników do wspólnego bobomigania. Same znaki są bardzo proste do opanowania.

3. Bobomigi w praktyce

Rodzina poznała już znaczenie posługiwania się bobomigami z maluszkiem. Zaznajomiła się też z ich podstawowymi zasadami. Trzeba zatem przejść do konkretów.

Oto kilka przykładów bobomigów wykorzystywanych najczęściej i najwcześniej z maluszkiem. Wybór oczywiście jest indywidualny, gdyż opierać się zawsze powinien na zainteresowaniach dziecka.

  1. Pić – gest ten polega na tym, by złożyć ręce tak, jakby miało się w niej szklankę i chciało się z niej napić.
  2. Spać – wiele osób odruchowo to wykonuje, tzn. trzeba złożyć dwie dłonie ze sobą i przyłożyć do policzka, przechylając jednocześnie w tę stronę głowę.
  3. Jeść – złóż wszystkie palce ze sobą i skieruj je do buzi tak, jakbyś miał małą rzecz wsadzić prosto do ust.
  4. Boję się – kilkakrotne klepanie się po klatce piersiowej jedną ręką.
  5. Kocham cię – objęcie się dwoma rękoma.

Warto zatem uzmysłowić sobie, że bobomigi nie wymagają od rodziców dużego wkładu czasowego, by poznać ich tajniki. Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę o nich w celu prawidłowego ich stosowania i poszerzenia wiedzy o pozytywnych stronach ich użytkowania.

Następny artykuł: Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze