Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - a co to?

Avatar placeholder
07.07.2015 10:24
Zabawy z dzieckiem - a co to?
Zabawy z dzieckiem - a co to?

Zabawy z dzieckiem to nie tylko frajda dla malucha i chwila odpoczynku dla ciebie. To także sposób na rozwijanie umiejętności umysłowych i językowych dziecka oraz wspomaganie jego pamięci. Nie zapominajmy też o więzi z twoim maleństwem, pogłębianej przez wasze wspólne zabawy. Czas spędzony na wspólnych zabawach nie jest czasem zmarnowanym, a wręcz przeciwnie. Rozwój dziecka na tak wczesnym etapie jak niemowlęctwo na pewno przełoży się na dalsze rozwijanie jego zdolności.

1. Zabawa dla dziecka a co to (6-9 miesięcy)

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem powinny wykorzystywać już umiejętności językowe dziecka - zaczęło już wydawać dźwięki "gugu" czy "gege", być może nawet "mama" (to pierwsze nazywamy głużeniem, kolejne to gaworzenie). Już niedługo możesz usłyszeć pierwsze prawdziwe i z przekonaniem wypowiedziane "mama". Dobrze jest przygotować do tego dziecko, ćwicząc z nim nazywanie. Zabawa z dzieckiem w a co to? polega na nazywaniu części twarzy rodzica i dziecka. Najlepiej bawić się na siedząco, z twarzą przed twarzą dziecka. Ta zabawa świetnie sprawdza się jako zabawa w domu, kiedy nic nie rozprasza malucha.

Zacznij od tego, aby zwrócić na siebie uwagę dziecka. Kiedy na ciebie spojrzy, dotknij swojego nosa i zapytaj: "A co to?". Po chwili odpowiedz: "To nos mamy!". Następnie zapytaj: "A gdzie nos (tu imię dziecka)?", dotknij noska dziecka i powiedz "Tutaj jest!". Pozwól dziecku na dotykanie twojej twarzy, to także przyjemność dla maleństwa. Kontynuuj zabawę nazywając:

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"
  • policzki,
  • czoło,
  • uszy,
  • język.

Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem mogą być już bardziej rozbudowane. Zachęcaj dziecko do pokazywania części swojej i twojej twarzy. Może w tym wieku nawet odpowiadać na twoje pytanie "A co to?".

2. Zalety zabawy z dzieckiem w a co to?

Od początku warto jak najwięcej mówić do dziecka. Opisywać swoje czynności, a także to, co będziesz robić z dzieckiem. Po jakimś czasie nauczy się reagować na pewne słowa oznaczające znane mu czynności.

Zabawa z dzieckiem w a co to? wpływa pozytywnie na rozwój dziecka:

  • pogłębia więź między tobą a dzieckiem,
  • rozwija pamięć dziecka,
  • uczy nazw części twarzy,
  • rozwija zdolności nazywania i kojarzenia.

Zabawy dla dzieci to pogłębianie więzi między tobą a twoim maleństwem. Im więcej się razem bawicie, tym dziecko lepiej rozumie świat, kojarzy fakty i zapamiętuje. Dzięki zabawie z dzieckiem możesz pomóc mu także w rozwijaniu mowy.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - a kuku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze