Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - raczkowanie i pościg

Avatar placeholder
05.01.2017 04:10
Zabawy z dzieckiem - raczkowanie i pościg
Zabawy z dzieckiem - raczkowanie i pościg

Zabawy z dzieckiem mają wspomagać rozwój ruchowy i rozwój emocjonalny maluszka. Systematyczne gry ze szkrabem pozytywnie wpływają na system nerwowy dziecka. Pozwalają zacieśniać więź między rodzicami a ich pociechą i kształtują zdolności poznawcze. Zabawę w raczkowanie i pościg można wprowadzać od dziewiątego miesiąca życia malca. Gra doskonale rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i zdolności motoryczne.

spis treści

1. Zabawa z dzieckiem w raczkowanie i pościg

Zabawa z dzieckiem w „pełzanie po podłodze” i wzajemne ściganie się wymaga od szkraba pewnych umiejętności. Można się w nią bawić, kiedy niemowlę umie już raczkować. Zabawa w raczkowanie i pościg kształtuje umiejętności motoryczne i koordynację ruchową dziecka. Jest to także doskonałe ćwiczenie rozwijające kompetencje społeczne maluszka.

2. Na czym polega zabawa?

Do tej zabawy z dzieckiem najlepiej mieć rozesłany na podłodze dość miękki dywan, aby zabezpieczyć kolana i uniknąć bolesnych otarć. Na początku połóż niemowlę na podłodze i oddal je od siebie na niewielką przestrzeń. Zacznij na kolanach lub „na kucaka” pełznąć w kierunku dziecka, skradać się do niego, mówiąc: „Już się zbliżam” albo „Zaraz cię złapię”. Niektórzy tatusiowie wolą po prostu swawolne warknięcie. Jak tylko dojdziesz do maluszka, możesz go delikatnie połaskotać lub podnieść z podłogi i dać buziaka.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Kiedy dziecko przywyknie już do zabawy w raczkowanie i ściganie, może próbować uciekać przed tobą. Czasami niemowlę po złapaniu przez ciebie może zapragnąć zamiany ról i zacząć gonić mamę lub tatę. Możesz więc ukryć się gdzieś za łóżkiem lub za rogiem, nieznacznie zerkając, czy twoje dziecko cię dostrzega, czy też nie. Maluch, widząc rodzica, będzie próbował go dogonić i złapać. Jeśli dziecko przyraczkuje do mamy czy taty, należy je pochwalić i pogratulować.

3. Na co zwrócić uwagę w trakcie zabawy?

Zabawa w raczkowanie i ściganie to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Dostarcza wiele radości i śmiechu. Ważne jest tylko zabezpieczenie placu zabaw i uważanie, by dziecko nie rozbiło się lub nie zrobiło sobie krzywdy w kontakcie z ostrymi kątami lub rzeczami.

4. Dla kogo przeznaczona jest zabawa w raczkowanie i pościg?

Zabawa w raczkowanie i pościg jest przeznaczona dla dzieci w wieku od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia. Niemowlę powinno umieć już chodzić na czworakach po podłodze. Ten rodzaj zabawy dla dzieci oddziałuje pozytywnie na koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności motoryczne, rozwój ruchowy niemowlęcia. Ponadto doskonale kształtuje sprawność społeczną i emocjonalność malucha.

Raczkowanie i ściganie to doskonała porcja ruchu dla malca i rodziców. Jest przy tym dużo radości i uśmiechu. Warto spróbować i wspomagać rozwój dziecka.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - taniec i śpiew
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze