Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anita Rawa-Kochanowska

Jakie powinny być zabawki aktywizujące dla niemowląt?

Avatar placeholder
03.01.2017 12:02
Bawiąca się dziewczynka
Bawiąca się dziewczynka

Pierwsza zabawka dla niemowlaka nie musi być skomplikowana. Jednak należy pamiętać, że pomimo nieumiejętności trzymania i poruszania przedmiotami, właściwie dobrana zabawka powinna dostarczać różnorodnych bodźców, a co za tym idzie – wspierać rozwój dziecka.

Noworodek jeszcze nie chwyta, ale prawidłowo prowadzony reaguje na obrazy i dźwięki, jego funkcje poznawcze mogą być też wspomagane przez dotyk. Dlatego zabawka musi dostarczać mu bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych.

spis treści

Noworodek słyszy wysokie tony. Pediatrzy zalecają, aby dużo mówić do malucha, a z zabawek wybierać takie, które posiadają elementy dźwiękowe. Najpopularniejsze są te z pozytywką i oczywiście grzechotki. Badania potwierdzają, że stymulacja słuchu już od pierwszych dni życia dziecka skutkuje nie tylko łatwością nauki mowy, ale też wspiera rozwój intelektualny.

1. Zabawki aktywizujące wzrok

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Noworodek widzi obrazy, które są oddalone od jego twarzy o 30-40 cm, ale jeszcze niewyraźnie, dlatego zabawka powinna mieć intensywne barwy i wzory. Nie może być jednak zbyt kolorowa, dlatego że maluch nie odróżnia wielu odcieni. Dobrym pomysłem są popularne w ostatnim czasie zabawki kontrastowe, czyli czarno-białe z prostymi konturami przedmiotów otaczających malucha.

2. Zabawki aktywizujące słuch

Producenci artykułów dla niemowląt wychodzą naprzeciw potrzebom swoich małych klientów, dlatego w ich katalogach można znaleźć wiele zabawek dźwiękowych. Przykładem jest Świecąca latarenka.

W tej zabawce producent zadbał o wielopoziomowe poznawanie, ponieważ latarenka aktywuje dźwięk – uspakajające tony i melodyjki – maluch ma również możliwość obserwacji świetlika, który lata w rytm delikatnie migających, zmieniających kolor światełek.

Starsze dziecko będzie miało również okazję do rozwoju swoich zdolności manualnych, ponieważ zabawka aktywuje się po przekręceniu obrotowego wałeczka. Dodatkowo do latarenki doczepiony jest czerwony ślimak – gryzak, który przyniesie ulgę w tak uciążliwym czasie, jakim jest ząbkowanie.

3. Zabawki aktywizujące dotyk

Noworodek ma doskonale wykształcony zmysł dotyku. Bardzo dobrze wyczuwa różnice pomiędzy fakturami. Dlatego, szukając zabawek, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane. W przypadku noworodków i niemowląt idealnie sprawdzą się faktury gładkie, szorstkie, puszyste, połyskliwe.

Należy pamiętać o tym, że nie wolno przesadzać ze zbyt dużą liczbą zabawek, ponieważ może dojść do przestymulowania dziecka – zbyt dużo bodźców może być niekorzystne dla jeszcze nierozwiniętego systemu nerwowego malucha.

4. Zabawki aktywizujące węch

Atrakcyjną i efektywną formą zabawy z małym dzieckiem są elementy aromaterapii. Dlatego warto szukać w sklepach zabawek, które oprócz stymulacji wzroku, słuchu czy dotyku będą także aktywizowały węch. Niestety tego typu produktów na polskim rynku nie znajdziemy jeszcze wiele.

Taką zabawką jest Doniczka „A kuku", która składa się z wielu elementów wpływających na trzy zmysły: dotyk, wzrok, węch.

W doniczce ukryty jest czarno-biały skunks, który wyskakuje po naciśnięciu przez małego odkrywcę pomarańczowego kwiatka przyjemnie pachnącego wanilią. Zarówno ogon skunksika, jak i listek kwiatka ma w środku specjalny materiał, który w momencie dotyku delikatnie szeleści. Na doniczce znajduje się również żółty robaczek, którego należy przeprowadzić po wyżłobionej linii.

Następny artykuł: Masaż Shantala
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze