Trwa ładowanie...

Zabawa od rana do wieczora, czyli przegląd zabaw na każdą porę dnia

 Agnieszka Gotówka
18.11.2016 10:32
Zabawa od rana do wieczora, czyli przegląd zabaw na każdą porę dnia
Zabawa od rana do wieczora, czyli przegląd zabaw na każdą porę dnia

Dzieciństwo kojarzyć się powinno z beztroską zabawą. Jest ona niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Gdy maluszek się budzi, warto dać sobie kilka minut na poranną rozmowę z nim i zasypać niemowlę pocałunkami. Pieszczoty te warto połączyć z pierwszym danego dnia karmieniem. Po tym czasie ubranie się i codzienna pielęgnacja powinny być jeszcze milsze i przyjemniejsze. Warto pamiętać, że dzieci nie lubią, gdy coś wokół nich dzieję się gwałtownie. Zdecydowanie bardziej cenią sobie spokój, bo on zapewnia im poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Gdy niemowlę nie lubi zmieniać pieluszki lub ubierać się, można dać mu do zabawy pluszową zabawkę lub nad jego główką zainstalować karuzelę. Umieszczone na niej misie zainteresują dziecko i odwrócą jego uwagę od ubierania.Tego rodzaju zabawka sprawdzi się zarówno w porze drzemek, jak i na spacerach.

 

1. Aktywność dziecka na macie gimnastycznej

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Gdy niemowlę będzie już najedzone i wyspane, można zaprosić je do nieco bardziej aktywnej zabawy. Najlepiej jest wówczas rozłożyć na podłodze koc lub matę edukacyjną. To drugie rozwiązanie może okazać się nieco ciekawsze z perspektywy dziecka. Maty edukacyjne są bowiem zaprojektowane w taki sposób, by niemowlę było odpowiednio stymulowane. Tu liczy się każdy szczegół. Każda zabawka czy nawet użyty materiał mają jakieś zadanie. Dzieci najpierw wyciągają do grzechotek nieśmiało rączki, by niedługo później próbować po nie sięgnąć. To świetny sposób na ćwiczenie nowych umiejętności, które są niezbędne, by niemowlę prawidłowo się rozwijało.

Godną uwagi propozycją jest mata gimnastyczna. Rośnie ona razem z dzieckiem, a zatem nie trzeba się obawiać, że szybko schowa się ją do szafy. Jest kolorowa, pełna delikatnych dźwięków i kolorów. To pierwszy plac zabaw dziecka, na którym spędzi przyjemnie czas.

Po okresie intensywnego nabywania umiejętności (dla dziecka to ogromny wysiłek!) przychodzi czas na kąpiel i sen. Tę pierwszą czynność dzieci z reguły bardzo lubią, zwłaszcza gdy jest ona relaksująca i pełna zabawy. Ruch w wodzie dla niemowlęcia jest czymś innym niż aktywność poza nią. Można zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do kąpieli, które pozwolą na przeprowadzanie pierwszych doświadczeń – przelewająca się woda, unosząca się na jej powierzchni zabawka, podwodna feeria barw. W ten sposób nasza pociecha poznawać będzie świat.

Po kąpieli nadchodzi czas na sen. W pokoju powinien panować mrok i cisza, wskazane są jednak delikatne dla ucha melodie, które ułatwią zasypianie. Idealnie wpisuje się w tę koncepcję wspomniana już wcześniej karuzela. Producent wyposażył ją w trzy rodzaje melodii: tzw. biały szum, odgłosy natury oraz pogodne rytmy. Przed oczami maluszka krążyć będą pastelowe misie, zaś gwiezdny pokaz światełek na suficie wprowadzi niemowlę w stan relaksu.

Mały człowiek każdego dnia poznaje świat, który go fascynuje. Rolą rodzica jest stworzenie mu bezpiecznych warunków do rozwoju. Najlepszym sposobem na to jest zabawa przy wykorzystaniu sprawdzonych produktów, które zostały zaprojektowane z myślą o najmłodszych.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - a co to?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze