Trwa ładowanie...

Czy nosić dziecko na rękach?

Gdy wracasz ze szpitala do domu jako świeżo upieczona mama, mama na całego, każde kwilenie czy płacz maluszka sprawiają, że pełna troski bierzesz go na ręce i nosisz, nosisz, nosisz... "Nie rób tak, bo go do tego przyzwyczaisz" - krzyczy teściowa. "Rozpieścisz malucha" - skanduje mama. Psychologowie natomiast mówią, że maleństwo potrzebuje bliskości. Szczególnie noworodek. Przy niemowlęciu najważniejsze są spokój i wyciszenie. Noszenie na rękach nic nie da, jeśli mama lub tata są zdenerwowani. Maleństwa chłoną emocje rodziców niczym gąbka.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

spis treści
Noszenie dziecka na rękach
Noszenie dziecka na rękach

Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy powinni nosić swoje dziecko na rękach.

zobacz galerię

1. Bliskość daje poczucie bezpieczeństwa

Zatem opanowanie i wewnętrzna równowaga to coś, co będzie budowało spokój malca. Dodatkowo neurolodzy dziecięcy apelują o bliski kontakt rodziców z dziećmi od pierwszych chwil. Takie maluchy szybciej unoszą główkę, są bardziej otwarte, generalnie szybciej się rozwijają. Oczywiście musi to być kontakt spokojny i bez negatywnych emocji, jak już zostało zaznaczone.

Mówiąc o bliskości, zapewne każdej mamie na myśl przychodzi w pierwszej kolejności noszenie maluszka na rękach. Nie jest to jednakże priorytetem. Czułość i poczucie bezpieczeństwa można dziecku także okazywać podchodząc do jego łóżeczka i dotykając jego rączki, nucąc mu kołysanki, głaszcząc i przytulając. Oczywiście wszystko w poczuciu harmonii, spokoju i ciszy.

Ciepły głos szybciej ukoi maleństwo niż nerwowe kołysanie (płaczącego maluszka) i podenerwowany ton. Noszenie na rękach jest na pewno dobrym rozwiązaniem na kolki. Tu najlepszą pozycją jest trzymanie dziecka na przedramieniu. Malec wówczas "ugniata" sobie brzuszek, co pomaga mu w pozbyciu się dolegliwości. No i jest bliżej ciebie.

2. Plusy noszenia dziecka na rękach

Bliski kontakt dziecka z rodzicem ma wiele zalet. Noszenie lub zwykłe przytulanie malucha sprawia, że:

 • Dziecko jest pogodne,
 • Buduje się jego łagodny charakter,
 • Zwiększa się jego poczucie bezpieczeństwa,
 • Malec ma wielką ufność wobec swoich rodziców.
 • Rozwija się jego ciekawość świata,
 • Szybciej nabywa zdolności kojarzenia,
 • Jest bystre i inteligentne.

Dziecko pozbawione bliskości rodziców:

 • Może mieć kłopot z uczuciami, z pokazywaniem ich,
 • Posiada mniejsze poczucie własnej wartości,
 • Nie jest pewne siebie, ma skłonność do wycofywania się w trudnych okolicznościach,
 • Charakteryzuje je niechęć do zmian,
 • Ma skłonność do łapania chorób i infekcji,
 • Jest często dosyć uległe, nie ma własnego zdania.

Wielu rodziców zastanawia się, jak często i jak długo powinni nosić swoje dziecko na rękach. Nie istnieje jednak złota reguła dla wszystkich. Niektóre dzieci uwielbiają być noszone na rękach i przytulane, ale dla malucha, który potrzebuje trochę więcej "wolności" ciągła bliskość może być wręcz irytująca. Z tego powodu warto obserwować reakcje dziecka. Jeśli dziecko wyciąga rączki w kierunku rodzica i wyraźnie chce być wzięte na ręce, należy zapewnić mu bliski kontakt.

Następny artykuł: Kryzys ósmego miesiąca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.