Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - a kuku

Avatar placeholder
25.07.2017 22:44
Zabawy z dzieckiem - a kuku
Zabawy z dzieckiem - a kuku

Zabawy z dzieckiem to sposób na spędzenie czasu ze swoim maluszkiem, a także na wspomaganie jego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Jedną z zabaw idealnych dla 3-miesięcznych, a nawet 9-miesięcznych dzieci jest zabawa w a kuku. Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy i w końcu możesz się trochę porządniej wyspać, bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na rozwój psychiczny twojego dziecka. W tym wieku można już rozpoznać emocje maleństwa, można się z nim bawić i obserwować jego reakcje.

spis treści

1. Zabawy z dzieckiem (3-6 miesięcy)

Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem to proste formy wspólnego spędzania czasu, które będą miały za zadanie wzmocnić twoją więź z maleństwem. Dlatego do prostej odmiany a kuku nie potrzebujesz żadnych przedmiotów. Obiektem zabawy jest twoja twarz i dłonie.

Zwróć na siebie uwagę maleństwa. Rozpocznij zabawę z dzieckiem, kiedy będzie patrzyło na ciebie. Pochyl się nad nim i zasłoń twarz dłońmi. Zapytaj: "Gdzie jest mama?". Po kilku sekundach odsłoń twarz i powiedz "Tutaj jest!" albo "A kuku!". Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt gwałtownie, żeby nie przestraszyć dziecka. Po jakimś czasie dziecko będzie już wiedziało, że buzia mamy chowa się za rękami i będzie wyciągało rączki w tę stronę. Wtedy odsłoń twarz i wycałuj swojego malucha.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Zabawę w a kuku można wprowadzić w wieku 3 miesięcy. Jednak jeśli dziecko reaguje płaczem lub strachem na zakrywanie twarzy mamy czy taty - odłóż zabawę na później. Za 2-3 tygodnie spróbuj znowu pobawić się w a kuku z dzieckiem.

Zabawy z 4-miesięcznym dzieckiem, tak jak zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem, będą wyglądały podobnie. Ważne jest wykorzystywanie swojej twarzy, aby dziecko miało z tobą kontakt wzrokowy i czuło się bezpieczne.

2. Zabawy z dzieckiem (6-9 miesięcy)

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem mogą być trochę bardziej urozmaicone. Bardziej rozbudowaną formą gry w a kuku jest zabawa z użyciem przedmiotów - oczywiście, możesz ją wprowadzić nieco wcześniej, jeśli uznasz, że dziecko jest gotowe na taki rodzaj zabawy dla dzieci.

Aby zwrócić uwagę dziecka w tym wieku, nie potrzebujesz pokazywać mu już swojej twarzy. Weź jego ulubioną zabawkę i przykryj ją kocykiem. Zapytaj: "Gdzie jest miś (czy inna zabawka)?". Po kilku sekundach odkryj ją i powiedz: "A kuku!" albo "Tutaj jest!".

Półroczne dziecko bez problemu skupi wzrok na tobie także kiedy się od niego oddalisz. Możesz spróbować schować się za drzwi czy szafę z pytaniem: "Gdzie jest mama?". Po chwili możesz wychylić się mówiąc: "A kuku!". Zrób tak kilka razy, wychylając się na różnych wysokościach. Na pewno wywołasz tym radosny śmiech malucha. To świetna zabawa dla dzieci!

A kuku to zabawa, która wspomaga rozwój społeczny i rozwój emocjonalny. Dziecko uczy się, że nawet jeśli czegoś nie widzi, to nadal może to istnieć. Zabawa z dzieckiem w a kuku wspomaga jego pamięć, zdolności myślenia i wnioskowania, a także przewidywania, co się dalej stanie.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - balansowanie na piłce
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze