Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: lek. Karin Bakir-Szara

Zabawy z dzieckiem - czas na brzuszku

Avatar placeholder
05.12.2017 15:47
Zabawy z dzieckiem - czas na brzuszku
Zabawy z dzieckiem - czas na brzuszku

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy i w jaki sposób wspomóc rozwój swojego malucha. Dobrą wiadomością będzie dla nich fakt, że zabawy z dzieckiem mają korzystny wpływ na nabywanie przez maluchy wielu użytecznych umiejętności. Zalecane zabawy dla dzieci można wprowadzić bardzo wcześnie.

Znane i sprawdzone zabawy z miesięcznym dzieckiem każdy rodzić może przeprowadzić bez nakładów finansowych w zaciszu swojego domu. Jedną z nich jest czas na brzuszku.

spis treści

1. Na czym polega czas na brzuszku?

W czas na brzuszku można bawić się z dziećmi w wieku 0-3 miesięcy. Początkowo zabawa z dzieckiem trwa tylko chwilę, ale rodzic stopniowo przyzwyczaja dziecko do leżenia na brzuchu i wydłuża czas, kiedy maluch znajduje się w tej pozycji.

Przygotowanie zabawy z dzieckiem jest niezwykle proste. Należy ułożyć koc lub ręcznik na dywanie i położyć dziecko na brzuchu w taki sposób, aby jego twarz była zwrócona w bok. Można zająć miejsce obok dziecka, by je wesprzeć, wówczas należy mieć twarz zwróconą w jego stronę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Jeśli maluch jest w stanie wytrzymać chwilę w takiej pozycji, połóż je ponownie z główką zwróconą w przeciwną stronę. Taka zabawa z miesięcznym dzieckiem nie zajmie dużo czasu, ponieważ większość dzieci nie czuje się komfortowo na brzuchu.

Aby zapewnić maluchowi optymalną wygodę, warto zaobserwować, czy czas na brzuszku nie przebiega w lepszej atmosferze, gdy na przykład dziecko jest po drzemce lub zmianie pieluszki. Niektórym dzieciom nie odpowiada kocyk, na którym są układane, inne preferują mieć podłożony pod klatkę piersiową ręcznik. Każdy maluch jest inny, dlatego warto wypracować ze swoim dzieckiem jak najlepszą technikę zabawy.

Pamiętaj, aby pilnować, by w czasie leżenia na brzuchu dziecko nie miało twarzy zwróconej do podłogi – to może utrudniać oddychanie.

2. Jakie są korzyści czasu na brzuszku?

Leżenie na brzuchu ma wiele zalet, dlatego warto stopniowo oswajać z nim dziecko. Czas na brzuszku rozwija kontrolę nad głową.

W czasie zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem możesz zauważyć, że maluch uczy się podnosić głowę i powoli podnosi się na rękach. Kiedy dziecko nabierze siły, przekręcanie się i raczkowanie będą tylko kwestią czasu. Jakie są pozostałe efekty zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem? U malucha rozwija się kontrola ruchowa i motoryczna, a także koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Zabawy dla dzieci warto wdrażać jak najwcześniej. Czas na brzuszku ma ogromne znaczenie dla rozwoju maluchów. Aby zająć czymś dziecko, można położyć obok niego zabawkę lub pozwolić mu bawić się twarzą rodzica. Maluchy wprost uwielbiają chwytać nos lub inne części twarzy opiekuna i słuchać różnych dźwięków.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - eksperymenty z dźwiękami
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze