Dziecko 2 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko (2 miesiące) to bobas, który staje się już powoli niemowlakiem. Opanowuje ono swoje zmysły: zaczyna śledzić poruszające się przedmioty, kieruje wzrok w stronę interesujących go dźwięków, a rączkami macha w nieco bardziej skoordynowany sposób. Dwumiesięczne dziecko zaczyna się także uśmiechać!
1. Dziecko 2 miesiąc - rozwój fizyczny
Rozwój fizyczny dwumiesięcznego dziecka to coraz lepsze panowanie nad własnym ciałem. Mimo że jak na razie głównie śpi, ssie pierś i brudzi pieluszki, zaczyna się powoli interesować światem. Dwumiesięczne dziecko wodzi wzrokiem za różnymi przedmiotami, a także szuka źródeł interesujących je dźwięków.
Oprócz tego, jeśli ma coś w zasięgu rączek, najprawdopodobniej chwyci to i włoży do buzi. Patrzy na swoje rączki, uderza nimi w przedmioty. Tak bada swoje otoczenie. Maluch potrafi już energicznie machać nóżkami i utrzymać uniesioną główkę, ale tylko przez chwilę. Na razie siedzi dość chwiejnie.
Dziecko zauważa wokół siebie w tym czasie więcej interesujących zjawisk i rzeczy. Może to wpłynąć na karmienie. Dziecko jest zbyt rozproszone, by skupić się na ssaniu. W takim przypadku potrzebna jest cierpliwość.
W drugim miesiącu życia ustala się już pewien rytm karmienia i spania dziecka. Nie chodzi to jeszcze "jak w zegarku", ale spanie trwa już zdecydowanie dłużej niż do tej pory. Niektóre maluchy, które osiągnęły już wagę pięciu kilogramów, potrafią przespać całe siedem godzin.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza takie zachowanie 2 miesięcznego dziecka? - odpowiada mgr Paulina Filipowicz
- Jak karmić 2 miesięczne dziecko? - odpowiada lek. Rafał Gryszkiewicz
- Co oznacza wysypka u 2 miesięcznego dziecka? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
Dziecko potrafi w tym wieku okazać radość i smutek. W tym czasie pojawia się pierwszy uśmiech dziecka. Rodzice są już w stanie rozróżnić różne rodzaje płaczu dziecka na oznaczające zmęczenie, brudną pieluszkę i głód. Maluch jest w stanie rozpoznać z otoczenia mamę, reaguje na uspokajający głos, rozróżnia poszczególne dźwięki i głosy, a także samo wydaje różne inne dźwięki poza płaczem. Pierwsze dźwięki to "a", "e", "i", później pojawią się "g", "k" oraz "h".
2. Dziecko 2 miesiąc - pielęgnacja
W drugim miesiącu życia dziecka, na jego głowie może się pojawić ciemieniucha. Jest to łuszcząca się, żółta skóra przypominająca łuski. Nie jest to powód do niepokoju, nie wywołuje też żadnych dolegliwości u dziecka. Trzeba ją jednak odpowiednio pielęgnować, na przykład oliwą z oliwek i miękką szczoteczką. Trzeba przy takiej pielęgnacji zachować delikatność i ostrożność.
PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA
Zobacz także:
W tym wieku dość często przytrafiają się pleśniawki, czyli grzybicze infekcje jamy ustnej. Objawiają się białymi plamkami w jamie ustnej, które po wytarciu znikają, by już niedługo znów się pojawić. Wywołują u dziecka poczucie dyskomfortu, a nawet ból i utrudniają karmienie. Trzeba z tym pójść do lekarza, który przepisze leki. Profilaktyka to przede wszystkim zachowywanie higieny piersi i smoczków.
Wiek dwóch miesięcy to moment, w którym może wystąpić nagła śmierć łóżeczkowa. Ryzyko zmniejszamy dobrze wietrząc mieszkanie i kładąc dziecko do spania zawsze na plecach. Nie można także dopuścić by dziecko wdychało dym tytoniowy. Łóżeczku nie powinno się znajdować nic poza poduszką. Najlepiej jest ubierać dziecko do spania, zamiast je przykrywać kołderką.