Karmienie niemowlaka

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, czy karmić piersią czy butelką? Dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak często być karmione, ile powinno spać w nocy? Jak opracować taki schemat karmienia, by nasze dziecko nie budziło się z płaczem i abyśmy my nie były zmęczone macierzyństwem? Na te wszystkie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Forma karmienia dziecka zależy od nas samych. Jeśli chcesz karmić piersią i masz wystarczającą ilość pokarmu, zrób to. Jeśli nie możesz karmić, użyj butelki. Najważniejsze jest zdrowie psychiczne matki. To dzięki dobrej formie młodej mamy – szczęśliwy jest nasz maluch. Odpowiedzi na te wszystkie pytania łatwo znaleźć, grunt to poznać potrzeby żywieniowych naszego dziecka oraz dostosować dietę do jego wieku.

Polecane wideo:

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest umiejętnością, której trzeba się nauczyć. Jednym matkom przychodzi to łatwiej, innym sprawia wiele problemów. Matki, które początkowo borykają się z tymi kłopotami, zwykle pokonują je bez trudu przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości. W przeciwieństwie do mieszanki dla niemowląt, zawartość składników pokarmowych w mleku matki ulega zmianom – zarówno w okresie karmienia, jak i później. Dzięki temu mleko zawiera niezbędne składniki odżywcze oraz wodę przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Pierwszym mlekiem jakim odżywia się twoje dziecko jest tzw. siara. Jest ona produkowana przez gruczoły piersiowe jako żółtawo–biały płyn. Wydziela się przez pierwsze 2 – 3 dni po porodzie.

Ilość siary jest niewielka, ale jest ona nieocenionym pokarmem dla dziecka. Zawiera więcej białka niż dojrzałe mleko matki, ma także wszystkie składniki mineralne, tłuszcze i witaminy, jak również przeciwciała, które chronią noworodka przed infekcjami.

Po 2 – 3 dniach po porodzie zaczyna się właściwe wydzielanie mleka. Mleko to, zwane przejściowym, jest rzadsze i bielsze od siary i stanowi mieszankę jednego i drugiego składnika. Po upływie 2 – 3 tygodni zaczyna się wytwarzać dojrzałe mleko kobiece. Jest białe, przezroczyste, a po kilku tygodniach przybiera wodnisty wygląd.

Karmienie butelką

Karmienie butelką niemowlaka

Butelki dla dzieci – jaką wybrać?. Jaka butelka będzie lepsza dla Twojego dziecka: szklana czy plastikowa? Najlepszych wskazówek udzieli Ci samo dziecko....

Prawidłowe dla niemowląt jest karmienie piersią. Jednak jeżeli istnieją poważne przyczyny uniemożliwiające naturalne karmienie można się zdecydować na mieszankę. Dopuszczalne jest karmienie mieszanką jeżeli stres związany z karmieniem piersią jest tak duży, że uniemożliwia właściwie karmienie dziecka, ale nigdy nie powinna to być decyzja podejmowana z wygody.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia dzieci, które nie są karmione piersią, powinny otrzymywać mieszanki dla niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Wszystkie mleka modyfikowane dopuszczone na rynek Polski muszą spełniać wszelkie normy dla produktów przygotowywanych dla szczególnego odbiorcy, jakim jest niemowlę. Mają więc spełniać państwowe normy w odniesieniu do odpowiedniej zawartości tłuszczu, białka oraz witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Zalecenia stosowania mlek innych niż mleko matki regulują, opiniują i wydają towarzystwa naukowe. Na przykład Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które ściśle współpracuje z odpowiednikiem europejskim czyli organizacją ESPGHAN. Dodatkowo Komitet ds. Żywienia Unii Europejskiej oraz zespoły konsultantów publikują zalecenia w postaci schematów żywienia niemowląt.

W tym okresie życia nie należy karmić dziecka zwykłym mlekiem krowim. Posiada ono wysoką zawartość białka i składników mineralnych, co może obciążać nie w pełni rozwinięte nerki dziecka i powodować odwodnienie. Poza tym, mleko to zawiera zbyt niską zawartość żelaza, jak na potrzeby małego dziecka. Zanim wybierzesz odpowiednią mieszankę na własną rękę, udaj się do lekarza pediatry po poradę.

Jak karmić niemowlę?

Dziecko karmi się na żądanie (jeżeli dziecko zgłasza, że jest głodne lub matka czuje, że ma przepełnione piersi), w praktyce oznacza to, że niemowlę po urodzeniu je 7-8 razy na dobę, co każde 2-3 godziny.

W okolicy 3 miesiąca życia ilość karmień przeważnie obniża się, wydłuża się też przerwa nocna. Dziecko należy każdorazowo karmić z obydwu piersi. To czy dziecko się najada kontrolujemy na podstawie jego zachowania i aktywności (powinno być aktywne; płaczliwe dziecko może być głodne) i prawidłowych przyrostów masy ciała.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie karmienia piersią można uzyskać pomoc od położnej podczas wizyt patronażowych lub w specjalistycznych poradniach laktacyjnych.

Produktywny czas karmienia piersią niemowlęcia nie powinien przekraczać 15 minut. Wtedy dziecko całkowicie opróżnia pierś. Jeśli w dalszym ciągu wykazuje chęć jedzenia, należy przystawić je do drugiej piersi.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje dziennie od 75 – 90 ml mleka na każde 0,5 kg swojej wagi, oczywiście podzielone na ilość karmień. W przypadku karmienia piersią istnieje ryzyko, że dziecko będzie się częściej budzić w nocy, jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości mleka podczas karmienia wieczornego. Dzieci ważące powyżej 4 kg, jeśli przybierają średnio 180 – 250 g na tydzień, powinny przesypiać dłuższy czas w ciągu nocy.

W pierwszym półroczu życia dziecka, jeśli z jakichś powodów nie może być ono karmione naturalnie, należy stosować tzw. mleko początkowe. Z reguły mleka modyfikowane są numerowane, więc mleko początkowe to numer 1, a mleka następne po 6.miesiącu jest oznaczone numerem 2.

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka?

Powoli już od 6. miesiąca życia można zacząć podawać dziecku inne pokarmy niż mleko – bez względu na to, czy jest ono karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. W tym czasie maluszek powinien zapoznawać się z nowymi konsystencjami i różnymi smakami. Można więc podawać mu pierwsze przeciery warzywne lub owocowe, zupki, obiadki czy kaszki.

W doborze odpowiednich posiłków najważniejsza jest ich dobra jakość. Produkty muszą być dostosowane do możliwości malutkich dzieci. Konieczne jest więc czytanie wszelkich etykiet gotowych produktów dla dzieci, by uniknąć np. podania niemowlęciu poniżej 6. miesiąca życia produktu przygotowanego dla dziecka 9-miesięcznego.

Gdy odstawiamy dziecko od piersi, ważne jest ustalenie odpowiednich proporcji między pokarmem stałym a pokarmem z piersi.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Alergia na mleko krowie u dzieci

Artykuł sponsorowany Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu dzieciństwa,...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią gwarantuje niemowlęciu naturalną odporność i tworzy między dzieckiem, a matką szczególną więź. Karmienie piersią jest zalecane (...) wzrostowe oraz różne składniki odżywcze potrzebne...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie eko

Karmienie eko, czyli naturalne, jest ostatnio znowu na topie. Karmienie piersią, a szczególnie karmienie i noszenie dziecka w chuście, zwiększa (...) , czyli tego, który płacz i mina znaczą „głód". Karmienie...

Karmienie niemowlęcia

Dlaczego warto odzwyczaić dziecko od jedzenia cukru?

Dlaczego warto odzwyczaić dziecko od jedzenia cukru?

Uzależnia i pobudza Cukier, podobnie jak narkotyki, silnie oddziałuje na mózg. Amerykańscy naukowcy stwierdzili niedawno, że podnosi on poziom serotoniny i dopaminy - hormonów, które u człowieka wywołują uczucie euforii i pobudzenia. Nie byłoby to nawet...

Karmienie niemowlęcia

Nowe produkty w diecie niemowlaka

Nowe produkty w diecie niemowlaka

się do przyjmowania posiłków stałych. Nowe produkty należy dodawać powoli do diety niemowlęcia, aby przyzwyczajało się do różnych smaków i konsystencji (...) . Pamiętajmy jednak, że naturalne karmienie powinno być podstawą...

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele z nich ma twardy (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...