Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie butelką, sposoby, rozszerzenie diety

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, czy karmić piersią czy butelką? Dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak często być karmione, ile powinno spać w nocy? Jak opracować taki schemat karmienia niemowlaka, by nasze dziecko nie budziło się z płaczem i abyśmy my nie były zmęczone macierzyństwem? Na te wszystkie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Forma karmienia niemowlaka zależy od nas samych. Jeśli chcesz karmić piersią i masz wystarczającą ilość pokarmu, zrób to. Jeśli nie możesz karmić, użyj butelki. Najważniejsze jest zdrowie psychiczne matki. To dzięki dobrej formie młodej mamy – szczęśliwy jest nasz maluch. Odpowiedzi na te wszystkie pytania łatwo znaleźć, grunt to poznać potrzeby żywieniowych naszego dziecka oraz dostosować dietę do jego wieku.

1. Kamienie niemowlaka - karmienie piersią

Karmienie piersią jest umiejętnością, której trzeba się nauczyć. Jednym matkom przychodzi to łatwiej, innym sprawia wiele problemów. Matki, które początkowo borykają się z tymi kłopotami, zwykle pokonują je bez trudu przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości. W przeciwieństwie do mieszanki dla niemowląt, zawartość składników pokarmowych w mleku matki ulega zmianom – zarówno w okresie karmienia niemowlaka, jak i później. Dzięki temu mleko zawiera niezbędne składniki odżywcze oraz wodę przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Karmienie piersią - czy wiesz, dlaczego warto to robić?"

Pierwszym mlekiem jakim odżywia się twoje dziecko jest tzw. siara. Jest ona produkowana przez gruczoły piersiowe jako żółtawo–biały płyn. Wydziela się przez pierwsze 2 – 3 dni po porodzie.

Ilość siary jest niewielka, ale jest ona nieocenionym pokarmem dla dziecka. Zawiera więcej białka niż dojrzałe mleko matki, ma także wszystkie składniki mineralne, tłuszcze i witaminy, jak również przeciwciała, które chronią noworodka przed infekcjami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Po 2 – 3 dniach po porodzie zaczyna się właściwe wydzielanie mleka. Mleko to, zwane przejściowym, jest rzadsze i bielsze od siary i stanowi mieszankę jednego i drugiego składnika. Po upływie 2 – 3 tygodni zaczyna się wytwarzać dojrzałe mleko kobiece. Jest białe, przezroczyste, a po kilku tygodniach przybiera wodnisty wygląd.

2. Karmienie niemowlaka - karmienie butelką

Prawidłowe jest karmienie niemowląt piersią. Jednak jeżeli istnieją poważne przyczyny uniemożliwiające naturalne karmienie niemowlaka można się zdecydować na mieszankę. Dopuszczalne jest karmienie mieszanką jeżeli stres związany z karmieniem piersią jest tak duży, że uniemożliwia właściwie karmienie dziecka, ale nigdy nie powinna to być decyzja podejmowana z wygody.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia dzieci, które nie są karmione piersią, powinny otrzymywać mieszanki dla niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Wszystkie mleka modyfikowane dopuszczone na rynek Polski muszą spełniać wszelkie normy dla produktów przygotowywanych dla szczególnego odbiorcy, jakim jest niemowlę. Mają więc spełniać państwowe normy w odniesieniu do odpowiedniej zawartości tłuszczu, białka oraz witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Zalecenia stosowania mlek innych niż mleko matki regulują, opiniują i wydają towarzystwa naukowe. Na przykład Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które ściśle współpracuje z odpowiednikiem europejskim czyli organizacją ESPGHAN. Dodatkowo Komitet ds. Żywienia Unii Europejskiej oraz zespoły konsultantów publikują zalecenia w postaci schematów żywienia niemowląt.

W tym okresie życia nie należy karmić dziecka zwykłym mlekiem krowim. Posiada ono wysoką zawartość białka i składników mineralnych, co może obciążać nie w pełni rozwinięte nerki dziecka i powodować odwodnienie. Poza tym, mleko to zawiera zbyt niską zawartość żelaza, jak na potrzeby małego dziecka. Zanim wybierzesz odpowiednią mieszankę na własną rękę, udaj się do lekarza pediatry po poradę.

Karmienie niemowlaka to bardzo ważny temat, na który powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę
Karmienie niemowlaka to bardzo ważny temat, na który powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę (123RF)

3. Karmienie niemowlaka - sposoby

Dziecko karmi się na żądanie (jeżeli dziecko zgłasza, że jest głodne lub matka czuje, że ma przepełnione piersi), w praktyce oznacza to, że niemowlę po urodzeniu je 7-8 razy na dobę, co każde 2-3 godziny.

W okolicy 3 miesiąca życia ilość karmień przeważnie obniża się, wydłuża się też przerwa nocna. Dziecko należy każdorazowo karmić z obydwu piersi. To czy dziecko się najada kontrolujemy na podstawie jego zachowania i aktywności (powinno być aktywne; płaczliwe dziecko może być głodne) i prawidłowych przyrostów masy ciała.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie karmienia piersią można uzyskać pomoc od położnej podczas wizyt patronażowych lub w specjalistycznych poradniach laktacyjnych.

Produktywny czas karmienia piersią niemowlęcia nie powinien przekraczać 15 minut. Wtedy dziecko całkowicie opróżnia pierś. Jeśli w dalszym ciągu wykazuje chęć jedzenia, należy przystawić je do drugiej piersi.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje dziennie od 75 – 90 ml mleka na każde 0,5 kg swojej wagi, oczywiście podzielone na ilość karmień. W przypadku karmienia piersią istnieje ryzyko, że dziecko będzie się częściej budzić w nocy, jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości mleka podczas karmienia wieczornego. Dzieci ważące powyżej 4 kg, jeśli przybierają średnio 180 – 250 g na tydzień, powinny przesypiać dłuższy czas w ciągu nocy.

W pierwszym półroczu życia dziecka, jeśli z jakichś powodów nie może być ono karmione naturalnie, należy stosować tzw. mleko początkowe. Z reguły mleka modyfikowane są numerowane, więc mleko początkowe to numer 1, a mleka następne po 6.miesiącu jest oznaczone numerem 2.

Karmienie butelką niemowlaka zobacz galerię
Karmienie butelką niemowlaka 9 zdjęć

4. Karmienie niemowlaka - rozszerzenie diety

Powoli już od 6. miesiąca życia można zacząć podawać dziecku inne pokarmy niż mleko – bez względu na to, czy jest ono karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. W tym czasie maluszek powinien zapoznawać się z nowymi konsystencjami i różnymi smakami. Można więc podawać mu pierwsze przeciery warzywne lub owocowe, zupki, obiadki czy kaszki.

W doborze odpowiednich posiłków najważniejsza jest ich dobra jakość. Produkty muszą być dostosowane do możliwości malutkich dzieci. Konieczne jest więc czytanie wszelkich etykiet gotowych produktów dla dzieci, by uniknąć np. podania niemowlęciu poniżej 6. miesiąca życia produktu przygotowanego dla dziecka 9-miesięcznego.

Gdy odstawiamy dziecko od piersi, ważne jest ustalenie odpowiednich proporcji między pokarmem stałym a pokarmem z piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.