Trwa ładowanie...

8 miesięczne dziecko: rozwój fizyczny, pielęgnacja

Avatar placeholder
14.10.2022 14:35
8 miesięczne dziecko: rozwój fizyczny, pielęgnacja
8 miesięczne dziecko: rozwój fizyczny, pielęgnacja (123rf)

Dziecko (8 miesięcy) to coraz bardziej samodzielny szkrab. Umie już siedzieć, a także raczkować. Zwiększa to możliwości dziecka – może dostać się w miejsca, o których do tej pory mógł tylko pomarzyć. Na siedząco dużo łatwiej sięgnąć po różne przedmioty, które do tej pory były poza zasięgiem (na przykład skrawek obrusa!), a raczkując można przemierzać cały pokój, a nawet się z niego wydostać. Bardzo ważne jest, aby mieć takiego malucha na oku.

spis treści

1. 8 miesiąc życia dziecka - rozwój fizyczny

8 miesięczne dziecko potrafi już samo siedzieć, chociaż jeszcze zdarza mu się stracić równowagę i opaść na ziemię, dlatego dobrze jest pamiętać o zapewnieniu mu miękkiego lądowania. Maluch rozpoczyna pierwsze eksperymenty z raczkowaniem, co znacznie zwiększa jego "mobilność".

Niektóre maluchy zaczynają wstawać, jednak są to pierwsze nieudolne próby, które trzeba kontrolować i asekurować dziecko, by nie zrobiło sobie krzywdy. Chwytanie niemowlaka jest także sprawniejsze w ósmym miesiącu życia niż do tej pory.

Potrafi do uchwytu wykorzystać aż trzy palce, kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. Lepsza koordynacja oko-ręka pozwala także na samodzielne jedzenie dziecka. Można mu wręczyć gotowanego kalafiora lub banana, aby poćwiczył samodzielne jedzenie prosto z rączki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Biorąc pod uwagę dużą "mobilność" szkraba w 8 miesiącu życia, a także jego jeszcze niedostatecznie rozwinięte poczucie przestrzeni, dobrze jest stworzyć mu bezpieczny dom. Podstawową sprawą jest pozabieranie drobnych, ostrych lub ważnych przedmiotów (takich, które dziecko mogłoby podrzeć, pogryźć i zniszczyć) z ziemi i miejsc, gdzie dziecko dosięgnie (np. z krzeseł).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Podłoga powinna być czysta, bo różnego rodzaju kłaczki i brud także mogą zaciekawić malucha na tyle, by je włożył do buzi i połknął. Innym zagrożeniem są gniazdka elektryczne, które najlepiej zabezpieczyć specjalnymi, plastikowymi zaślepkami. Jeśli w domu są schody, trzeba je odgrodzić od dziecka, np. wykorzystując specjalne barierki ochronne.

Blokady dobrze jest założyć na wszystkie szuflady i szafki w zasięgu 8 dziecka. Zabezpieczenia wymagają też ostre krawędzie mebli. Dobrze jest także pomyśleć o bezpiecznym miejscy na kwiaty doniczkowe, zanim zostaną przeżute przez dziecko. Pół biedy, jeśli nie mamy w domu roślin trujących, ale np. difenbachia może być dla dziecka bardzo niebezpieczna.

W 8 miesiącu życia dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe, więc powinniśmy uważać na jego otoczenie
W 8 miesiącu życia dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe, więc powinniśmy uważać na jego otoczenie (123RF)

2. 8 miesiąc życia dziecka - pielęgnacja

Niemowlę (8 miesięcy) potrafi na coraz dłużej skupić uwagę obserwując czy słuchając. Nie ma już żadnych problemów z rozpoznaniem swojego imienia, na które od razu reaguje. Pojawiają się u dziecka gesty o stałym znaczeniu, takie jak wyciąganie rączek znaczące, że maluch chce na ręce, odpychanie oznaczające odmowę, kiedy maluchowi coś nie smakuje lub się najadło.

Coraz więcej emocji komunikuje otoczeniu także za pomocą dźwięków. Pokazuje zdziwienie, radość, strach, niezadowolenie. Maluszek może się przytulać do zabawek i miękkich misiów, aby poczuło się bezpiecznie.

Fascynujące dla szkraba są następstwa jego działań. To właśnie dlatego z zapałem rzuca zabawkami i patrzy, gdzie upadną. Mimo swojej powtarzalności, to zabawa na długo fascynująca malucha.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Następny artykuł: 9 miesiąc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze