Trwa ładowanie...

Barierki ochronne

Avatar placeholder
25.04.2019 08:54
Barierki ochronne
Barierki ochronne (123rf)

Aby stworzyć bezpieczny dom dla dziecka trzeba przez moment spojrzeć na mieszkanie oczami malucha. W wielu przypadkach rodzic nawet nie wpadłby na to, co może zainteresować dziecko. Barierki ochronne to jedno z zabezpieczeń niezbędnych, jeśli w domu są schody, szczególnie jeśli są wysokie, a dziecko właśnie zaczyna swoją przygodę z raczkowaniem lub chodzeniem. Barierki ochronne przydadzą się także w drzwiach do kuchni czy innych pomieszczeń, do których maluch nie powinien wchodzić.

1. Po co nam barierki ochronne?

Rodzic powinien pamiętać, że małe dziecko, nawet jeśli sprawnie raczkuje, nie poradzi sobie już tak dobrze z pokonaniem schodów. Być może da sobie radę wejść po nich na górę, ale schodzenie nastręczy mu trudności i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Początkowo lepiej dać dziecku czas na nauczenie się porządnie chodzić, a dopiero później uczyć malucha, jak bezpiecznie zejść ze schodów (początkowo lepiej, żeby schodził tyłem na czworakach, a dopiero później na nóżkach i trzymając się poręczy). Aby dziecko się na schody nie dostało, dobrze jest zainwestować w barierki ochronne na górze i dole schodów.

Zabezpieczenia ochronne dla dzieci mogą okazać się przydatne także w drzwiach, szczególnie do kuchni, gdzie na malucha czeka wiele niebezpieczeństw, takich jak gorące garnki, piekarnik, czy ostre sztućce. Takie barierki powinny mieć co najmniej 60 cm wysokości. Barierki ochronne zapewnią bezpieczeństwo dziecku pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane, a dziecko będzie miało poniżej dwóch lat. Starsze dzieci nie będą miały problemów z pokonaniem barierek. Wtedy bezpieczeństwo trzeba zapewniać innymi sposobami.

2. Jak wybrać barierki ochronne?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Barierki ochronne dla dzieci na drzwi i schody trzeba stabilnie przymocować do framugi lub ścian. Istnieją różne możliwości: niektóre rodzaje barierek ochronnych można przykręcić i to jest najsolidniejszy sposób mocowania. Istnieją także barierki otwierane lub mocowane na stałe. Te mocowane na stałe nie są zbyt wygodne dla rodziców, którzy muszą je omijać. Lepszym rozwiązaniem są barierki otwierane. Dobrze byłoby, gdyby odblokowywanie było jak najmniej skomplikowane dla osoby dorosłej, tak, aby można było otworzyć bramkę stopą lub jedną ręką. Z małym dzieckiem na rękach dość trudno byłoby się zmagać z barierką za każdym razem, kiedy rodzic chce przejść do innego pokoju lub zejść po schodach.

W sklepie warto sprawdzić solidność wykonania takiej barierki i zastanowić się, czy wytrzyma ona ciężar dziecka. Szukajmy materiałów solidniejszych niż plastik, np. z płyty wiórowej, płyty pilśniowej czy pleksiglasu. Zwróćmy uwagę także na to, by powierzchnia barierki nie dawała oparcia dla małych stópek. Oprócz tego warto rozejrzeć się, czy w pobliżu barierki nie ma przedmiotów, na które dziecko mogłoby się wspiąć.

Bezpieczny dom dla dziecka to nie tylko barierki ochronne, bezpieczne meble, zaślepki na gniazdka elektryczne czy nakładki na ostre krawędzie mebli. Nic nie zastąpi czujnego oka rodziców podczas odkrywania świata (i mieszkania) przez malucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze