Bezpieczne meble
Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem. Bezpieczny dom dla dziecka wymaga nieco pracy, ale pewne udogodnienia są szczególnie pomocne, kiedy dziecko zaczyna być "mobilne", to znaczy umie już się turlać, pełzać, raczkować czy chodzić.
1. Bezpieczne krzesełka i łóżeczka dla dzieci
Łóżeczka dla dzieci powinny mieć dość wysokie szczebelki, umieszczone blisko siebie. Szczebelki powinny być ułożone pionowo. A to wszystko po to, aby dziecko nie mogło się samodzielnie wydostać z łóżeczka.
Wysokie krzesełka do karmienia są użyteczne, kiedy dziecko potrafi już samo siedzieć i domaga się karmienia pokarmami innymi niż mleko matki w tej właśnie pozycji. Dzięki krzesełkom do karmienia – stojącym na kółkach lub przenośnym – dziecko może bezpiecznie jeść ze swojej miseczki. Pamiętajmy, że krzesełka do karmienia na kółkach powinny mieć dobre blokady, aby krzesełko nie odjechało w czasie jedzenia. Budowa krzesełek także jest ważna.
Dobrze jest szukać krzesełek zrobionych z mocnych materiałów i stabilnie stojących. Paski przytrzymujące dziecko powinny utrzymywać ramiona, biodra dziecka, a także biec między nóżkami, aby uniemożliwić wyślizgnięcie się z fotelika.
Krzesełko nie powinno stać przy ścianie ani niczym, od czego dziecko mogło się odepchnąć i przewrócić. Proste krzesełka są zwykle lepsze od tych skomplikowanych – łatwiej je wyczyścić po jedzeniu, a dziecku trudniej włożyć gdzieś paluszek i zrobić sobie krzywdę.
2. Bezpieczne stoliki do przewijania
Stolik do przewijania to komfort dla rodzica, który nie musi się schylać do przewinięcia dziecka. Pamiętajmy, aby taki stolik miał podwyższone brzegi o ok. 10 cm, aby zmniejszyć ryzyko spadnięcia dziecka ze stolika. Wraz z rośnięciem dziecka, lepiej przenieść się z przewijaka na podłogę.
Pamiętajmy, że nawet najbezpieczniejszy stolik do przewijania nie zapobiegnie spadnięciu z niego dziecka, jeśli maluch przeturla się lub przeczołga poza jego krawędź. Podczas przewijania trzeba zawsze jedną ręką kontrolować, co robi dziecko i nigdy nie zostawiać go samego na takiej wysokości. Zanim rodzic położy dziecko na stole do przewijania, powinien upewnić się, że wszystkie potrzebne przedmioty są w zasięgu ręki.
3. Bezpieczny dom dla dziecka
Oprócz dobrze dostosowanych mebli dziecięcych, młodzi rodzice potrzebują także pewnych ulepszeń do innych mebli, które dziecko może napotkać na swojej drodze podczas pierwszych wypraw na czworakach czy już na nóżkach. Ważne jest, aby podłogi były zabezpieczone specjalnymi matkami lub wykładzinami. Gładkie panele mogą być dla malucha niebezpieczne.
Pojedyncze, niewielki dywaniki nie pomogą, gdyż same będą się ślizgały po powierzchni. Szafki zawierające potencjalnie niebezpieczne dla dziecka przedmioty – takie jak sztućce, zapałki, guziki – powinny mieć blokady, szczególnie, jeśli znajdują się w zasięgu ciekawskich rączek dziecka. Konieczne są zaślepki na gniazdka elektryczne. Użyteczne mogą okazać się barierki ochronne odgradzające dziecko od schodów, kuchni, lub pomieszczeń, które nie są dostosowane dla malucha.