Meble do pokoju niemowlaka
Meble do pokoju niemowlaka, malowanie i urządzanie pokoju, w którym będzie spało dziecko to wyzwanie dla młodych rodziców. Starają się oni zapewnić maleństwu wszystko, czego będzie potrzebowało, jeszcze zanim przyjdzie na świat. Poniżej doradzamy, jak urządzić pokoik dziecka tak, aby było tam wszystko, co przyda się świeżo upieczonym rodzicom i ich nowo narodzonemu maleństwu.
1. Jak urządzić pokój niemowlaka?
Pokój niemowlaka to przestrzeń, w której będzie przebywał i przestrzeń, która będzie wpływała na jego nastrój, a nawet apetyt. Pamiętajmy więc, że ciepłe kolory w pokoju pobudzają apetyt, a zimne go osłabiają. Ściany pokoju można pomalować na ciepły i optymistyczny, ale stonowany pomarańczowy kolor, równie dobrze sprawdzi się ciepła odmiana żółtego i zieleni.
W pokoju niemowlaka powinien stać wygodny fotel dla rodzica opiekującego się dzieckiem i tulącego go do snu lub mamy karmiącej szkraba. Fotel może stać blisko łóżeczka, co ograniczy konieczność chodzenia od fotela do łóżeczka dziecka. Nie bez znaczenia jest także to, że po uśpieniu malucha będzie można bez budzenia położyć go do łóżeczka.
Przy łóżeczku przyda się także lampka ze stłumionym światłem. Pozwoli ona na przewijanie, karmienie i doglądanie dziecka bez rozbudzania go silnym światłem. Niemowlęta nie boją się ciemności, ale kilkulatki już tak. Kolorowa lampka przyda się więc także później.
Bardzo ważne jest miejsce do przewijania malucha. Sprawdzą w tym celu się specjalne przewijaki lub po prostu meble z szerokim i długim blatem. Blat musi być na tyle duży, by dziecko mogło na nim leżeć bez obaw, że spadnie. Nawet jeśli blat jest duży, podczas przewijania nie spuszczajmy z malucha oka.
Zabawki dla niemowlaka to na początku naprawdę niewiele. Wystarczy drobny, kolorowy przedmiot w zasięgu wzroku. Wiszące zabawki także mogą być przydatne, ale nie przesadzajmy z ich ilością. Dla trzymiesięcznego szkraba warto zaopatrzyć się w matę edukacyjną, którą kładzie się na podłodze zapewniając tym samym wiele godzin zabawy, na dodatek pobudzającej rozwój. Wcześniej ten zakup jest jeszcze niepotrzebny.
2. Łóżeczko dla niemowlaka
Wybór łóżeczka dla dziecka jest najważniejszy i kluczowy dla komfortu nowego członka rodziny. Dobrze jest wybrać mebelek dobrej jakości, gdyż akurat łóżeczko może być odpowiednie zarówno dla niemowlaka, jak i trzylatka. Aby dało się łatwo dostosować do potrzeb, powinno mieć regulację poziomu dna. Drewniane łóżeczko powinno mieć szczebelki ustawione dość blisko siebie.
Jak ustawić łóżeczko w pokoju dziecka? Pamiętajmy przede wszystkim, aby zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę, to znaczy nie stawiać łóżeczka zbyt blisko okna, aby przeciągi nie wyziębiły maluszka, a także niezbyt blisko kaloryfera, aby dziecko się nie przegrzewało. Łóżeczko dla dziecka powinno stać w jasnym miejscu, najlepiej naprzeciwko drzwi. Można je przestawiać raz na jakiś czas, aby dziecko obserwowało swój pokój z różnych stron i kręciło główką w różnych kierunkach. Podobnie podziała ustawienie łóżeczka krótszą krawędzią przy ścianie i podchodzenie do dziecka raz z jednej raz z drugiej strony. To rozwiązanie wspomaga rozwój mięśni szyi maluszka i nie wymaga przestawiania łóżeczka.