Trwa ładowanie...

Bezpieczny dom dla malucha (co trzeba zmienić w wystroju domu, co może pomóc w wygodniejszym zajmowaniu się dzieckiem)

Po pojawieniu się w domu noworodka każdy, nawet najbardziej przestronny, pokój staje się nagle odrobinę za ciasny. Dziecko nie zajmuje wprawdzie dużo miejsca, ale jego ubranka, zabawki, pieluchy, kosmetyki i meble (łóżeczko, przewijak itp.) to oddzielna para kaloszy. Jak dostosować wystrój domu do obecności nowego mieszkańca?

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"

1. Ustaw meble z pomysłem!

Zdjęcie przyszłej mamy planującej pokój dla dziecka /Shutterstock

Przemyślane ustawienie mebli w pokoju malca to podstawa. Łóżeczko powinno stać z dala od drzwi, w takim miejscu, by rodzic widział je w całości po uchyleniu drzwi i zerknięciu do środka (dzięki temu nie obudzi śpiącego w swoim pokoju dziecka). W pobliżu łóżeczka warto ustawić fotel dla mamy, by po nakarmieniu malca i uśpieniu go mogła od razu położyć dziecko do jego łóżeczka. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie stołu do przewijania tuż obok szafki z pieluszkami i ubrankami dziecka tak, aby wszystkie potrzebne rzeczy mieć w zasięgu ręki.

2. Usiądź i odpocznij

Zdjęcie pokoju dziecięcego / Shutterstock

Urządzając pokój dla noworodka, warto pamiętać także o własnym komforcie. Tu z pomocą przychodzi wygodny fotel, na którym mama może karmić i usypiać malca. Obok fotela warto postawić niewielki stolik oraz stojącą lampkę, która oświetli szare dni i stworzy prawdziwie domową atmosferę. Kącik dla mamy zyska dodatkowe punkty za obecność fotela bujanego, na którym w razie potrzeby można się zdrzemnąć.

3. Nie komplikuj!

Zdjęcie mamy bawiącej się z córką w salonie / Shutterstock

Posiadanie dziecka nie musi oczywiście iść w parze z zaniedbaniem wyglądu mieszkania, ale troska o estetykę wnętrz z reguły schodzi na drugi plan, gdy w domu pojawia się noworodek. Warto oswoić się z tym faktem i odrobinę obniżyć swoje standardy. Najlepsze rozwiązania są zwykle nieskomplikowane: usunięcie przedmiotów, które zagracają pokój (zwłaszcza w jego centrum), schowanie bibelotów (z braku czasu byłyby odkurzane tylko sporadycznie...), a także umieszczenie poręcznych pojemników, do których można wrzucić wszystkie znajdujące się wokoło drobiazgi, zyskując tym samym wrażenie porządku i czystości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.