Kolory pokoju dziecięcego

Wybierając kolory pokoju dziecięcego nie należy kurczowo trzymać się stereotypów i decydować się na róż dla dziewczynki i błękit dla chłopca. Postanowienie o tym, jaki kolor pokoju dla dziecka będzie najlepszy, jest często podyktowane odcieniem mebli w pomieszczeniu. Kolor ścian w pokoju dziecięcym może kontrastować lub korespondować z wyposażeniem. Jednolita barwa powinna zostać przełamana namalowaniem dodatkowych dekoracji na ścianach, które mogą przedstawiać zwierzęta czy postacie z bajek. Kolor na ścianach nie może być zbyt agresywny, a powinien powodować uspokojenie i wyciszenie.

Polecane wideo:

Jakie kolory do pokoju dziecka?

Wiele kolorów w pokoju dziecka stymuluje jego rozwój.

Kolory do pokoju dziecięcego

Jedną z najprzyjemniejszych chwil w wychowywaniu dziecka jest urządzanie i malowanie jego pokoju. Rodzice od początku ciąży fantazjują na temat tego, jak będzie wyglądać pokój dzieciny? Przekonanie, że pomieszczenie dla dziewczynki powinno mieć różowe barwy, a dla chłopca niebieskie to tylko stereotyp, który akceptuje coraz mniej rodziców. Zanim jednak wybierzesz kolor farby, pamiętaj, by kupić taką, która nie będzie powodowała uczulenia. Farby do pokoju dziecięcego powinny posiadać atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Po drugie, ważne jest, by pomalować pokój na kilka tygodni przed planowanym porodem, żeby ściany mogły wyschnąć, zanim w pokoju zamieszka maluszek. Jeśli zadbasz o te czynniki, możesz spokojnie zastanowić się nad wyborem koloru ścian w pokoju dziecinnym. Barwę dobrze jest dopasować do koloru mebli, jakie będą znajdować się w pokoju dziecka. Jeśli meble są ciemne, to konieczny jest wybór jasnych odcieni. W przeciwnym razie, pokój będzie ciemny, a dziecko będzie dorastało prawie wyłącznie przy sztucznym świetle. Zupełnie inaczej jest w przypadku jasnych mebli. Wówczas kolor pokoju dla dziecka może być ciemny i kontrastować z meblami lub jasny i korespondować z wyposażeniem.

Wybór konkretnej barwy nie oznacza, że będzie to dominujący odcień w pokoju. Jednolita barwa w pokoju dla dziecka zostać przełamana dekoracjami i ozdobami na ścianach. Wskazane jest malowanie motywów kwiatowych i roślinnych, postaci z bajek i kreskówek, zwierzątek itp. Wszystkie takie elementy pobudzają wyobraźnię dziecka oraz sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne i przypomina znany dziecku świat. Alternatywą dla malowanych dekoracji może być kolorowa tapeta ułożona do połowy wysokości ścian. Popularne są tapety, np. w krowie łatki, trawę czy zwierzątka.

Jaki kolor do pokoju dziecięcego?

Wielu osobom może się wydawać, że wybór koloru, jakim zostaną pomalowane ściany w pokoju dziecięcym jest bez znaczenia, gdyż dzieci nie potrafią jeszcze odróżniać barw. Pomimo iż kolory na początku zlewają się dziecku w jeden biało-szarawy odcień, to z czasem zacznie je odróżniać, a ich duża ilość w pokoju stymuluje percepcję dziecka. Kolor pokoju dziecięcego nie może być zbyt agresywny, np. intensywnie czerwony, gdyż to może powodować rozdrażnienie dziecka i trudności w wyciszeniu się, gdy twoja pociecha jest niespokojna. Najlepiej nadają się do tego odcienie błękitu, które są najchętniej wybieranymi kolorami do pokoju dla dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt ciemny błękit może powodować apatię i przygnębienie dziecka.

Pokoje od strony północnej wymagają ocieplenia ich przez wybór ciepłych barw (np. żółć, pomarańcz). Barwy chłodniejsze można przeznaczyć do malowania pokojów od strony południowej, które są dobrze nasłonecznione. Niektórzy rodzice decydują się na pozostawienie jednej ściany w białym kolorze, na której dziecko będzie mogło dać upust swoim upodobaniom do malowania.

Podane powyżej wskazówki dotyczące wyboru koloru do pokoju dzieci są tylko propozycjami, które rodzice mogą modyfikować i dostosowywać do indywidualnych upodobań lub możliwości mieszkaniowych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Pokój dla niemowlaka
Pokój dla niemowlaka

Pokój dziecka

Pokój dziecka

Łóżeczko powinno być stabilne. Bezpieczne. Bez ostrych kantów, zadziorów, wystających śrub czy elementów, które łatwo mogą się odłamać. Wykończone ekologicznymi, nietoksycznymi i dopuszczonymi do takiego zastosowania farbami, bejcami, lakierami.

Pokój dla niemowlaka

Korbell - Bezzapachowy i ekologiczny pojemnik na zużyte pieluchy

Wiosenno-letnie temperatury to czas kiedy nieprzyjemny zapach pieluszek staje się dokuczliwy. Nieświeże powietrze w domu daje poczucie dyskomfortu. Coraz częściej rodzice sięgają po pojemnik na zużyte pieluszki, który jest praktycznym i higienicznym rozwiązaniem...

Pokój dla niemowlaka

Pościel dla dziecka

Pościel dla dziecka

Łóżeczko niemowlaka jest zwykle udekorowane poduszkami, maskotkami, smoczkami i innymi przedmiotami. Specjaliści alarmują jednak, że te przedmioty są nie tylko zbędne, ale wręcz groźne dla zdrowia i życia dziecka.

Pokój dla niemowlaka

Fotel do karmienia

karmienia dziecka. Nowoczesne fotele do karmienia mogą być używane jako element wystroju dziecięcego pokoju przez wiele lat. Są nie tylko wygodne (...) uśpić niemowlaka. Taki fotel można wykorzystać nie tylko do karmienia...

Pokój dla niemowlaka

Kolekcja Caramella z okazji narodzin Royal Baby

Kolekcja Caramella z okazji narodzin Royal Baby

Bajeczny wygląd pokoju urządzonego dzięki dodatkom Caramella. Pastelowe kolory z pewnością przypadną do gustu dziewczynkom. *Źródło zdjęć: materiały prasowe Poduszki dekoracyjne ozdobią każdy pokój.

Pokój dla niemowlaka

Meble niemowlęce - jak wybrać?

Meble niemowlęce - jak wybrać?

dla maleństwa pokoju i tak pojawiają się pytania: czym się kierować? etc. Jako firma MEBLIK od wielu lat specjalizująca się w produkcji mebli widzimy (...) . Jeśli kupujemy meble stopniowo, sprawdźmy, czy w przyszłości będzie możliwość...

Pokój dla niemowlaka

O czym pamiętać przy aranżacji pokoju niemowlęcego?

, urządzając dla niego pokój, tak aby był nie tylko piękny i przytulny, ale przede wszystkim bezpieczny i funkcjonalny. Na pierwszym miejscu stawiamy (...) być zabezpieczone przed niekontrolowanym wysuwaniem specjalnymi stoperami. Skupmy...

Pokój dla niemowlaka

Poduszki do karmienia

do karmienia, co pozwala uniknąć problemów z karmieniem niemowlaka czy noworodka. Zapobiega to także obolałym sutkom, które zaczynają być problemem

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.