Trwa ładowanie...

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Avatar placeholder
03.01.2017 12:33
Zabawki edukacyjne dla niemowląt
Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Zabawki edukacyjne dla niemowląt są tak pomyślane, by oddziaływały na jak największą ilość zmysłów małego dziecka i dostarczały im jak najwięcej bodźców zewnętrznych. Zabawki edukacyjne pozytywnie wpływają na rozwój manualny dziecka, jego rozwój fizyczny, zdolność myślenia i spostrzegawczość.

Wiadomo, że w początkowych etapach swojego życia dziecko uczy się przez zabawę, dlatego warto zadbać, by w jego otoczeniu znalazły się przedmioty, które poza rozrywką, będą stymulowały jego rozwój. Najpopularniejsze zabawki edukacyjne to maty edukacyjne, chodziki edukacyjne i interaktywne książki.

spis treści

1. Zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wiadomo, że dziecko w początkowych etapach swojego życia uczy się jedynie przez zabawę, więc warto zadbać o to, by zabawka poza rozrywką dostarczała mu także nowych informacji o świecie, stymulowała jego zmysły i pobudzała do myślenia.

Zabawki edukacyjne dla dzieci wspierają zrównoważony rozwój już od pierwszych miesięcy życia. Pozytywnie wpływają na zdolności manualne, kształtują sprawność fizyczną, pobudzają spostrzegawczość i uczą logicznego myślenia.

Zobacz film: "Zabawki dla dzieci - pora przełamac stereotypy"

Zabawki edukacyjne najczęściej wydają dźwięki i są bardzo kolorowe, dzięki czemu dziecko staje się wrażliwsze na dużą ilość bodźców płynących z otoczenia. Różnorodność funkcji zabawek edukacyjnych powoduje, że nawet najbardziej kapryśne dzieci znajdą coś, co przykuje ich uwagę.

2. Zabawki interaktywne dla dzieci

Zabawki interaktywne to inna nazwa zabawek edukacyjnych dla dzieci. Do najpopularniejszych tego typu przedmiotów należą: maty edukacyjne, chodziki edukacyjne, książki interaktywne:

  • chodzik edukacyjny - jest to zabawka przeznaczona dla dzieci, które uczą się chodzić lub jeszcze raczkują; chodzik wyposażony jest w panel dźwiękowy; znajdują się na nim przyciski, które pozwalają na włączanie różnych dźwięków, np. śmiechu, dzwonienia telefonu, muczenia krowy, szczekania psa czy rżenia konia; bardzo często przyciski swoją wyglądem przypominają zwierzęta czy przedmioty, których głos naśladują, dzięki czemu dziecko uczy się nie tylko nowych dźwięków, ale zapamiętuje obrazy; poza możliwością słuchania przez dziecko dźwięków dochodzących z natury, istnieje także możliwość włączenia kilku melodyjek oraz samodzielne "granie" na pianinku, które zamieszczone jest na panelu chodzika; bardzo często na klawiszach ponaklejane są literaki alfabetu tak, żeby konkretnemu dźwiękowi odpowiadała jakaś literka;
  • książka interaktywna - jest zazwyczaj sporych rozmiarów, co umożliwia wykorzystanie jej jako ochraniacza do łóżeczka bądź wózka; książeczka interaktywna zawiera duże kolorowe obrazki, które po naciśnięciu wydają głos, np. jeśli na obrazku jest koń, wówczas po naciśnięciu będzie słyszalny dźwięk konia; takie książeczki są często dwustronne i z drugiej strony mogą zawierać elementy ruchome, którymi będzie się bawił maluch;
  • mata edukacyjna - jest to zabawka, z której mogą korzystać już 3-miesięczne dzieci; jest poręczniejsza od kojca i oferuje niemowlakowi mnóstwo wrażeń; mata ma najczęściej kształt koła z dwoma krzyżującymi się nad nią łukami, do których przyczepione są różne zabawki i maskotki; malec leżąc na macie, z każdym miesiącem odkrywa coraz to nowsze funkcje tej zabawki edukacyjnej, które zaskakują go, np. nowymi dźwiękami czy kolorowymi światełkami; mata jest całkowicie bezpieczna dla dziecka, ponieważ jest wykonana z tkaniny, która nie podrażnia jego delikatnej skóry, ale izoluje zimno od podłoża; materiał z maty można prać, dzięki czemu na długi czas zachowuje ona czystość; na brzegach mata powinna być wyposażona w poduszeczki, które będą chronić główkę dziecka; zabawki zamontowane na macie można zmieniać i zakładać nowe, by nie znudziły się one dziecku.

Przed zakupem zabawki edukacyjnej należy sprawdzić, czy mogą z niej korzystać dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jest to szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze