Trwa ładowanie...

Czerwone policzki u dzieci i niemowląt

Avatar placeholder
05.03.2021 16:10
Czerwone policzki u dzieci i niemowląt
Czerwone policzki u dzieci i niemowląt (123rf)

Czerwone policzki u niemowlaka mogą być oznaką ząbkowania, alergii, skazy białkowej, atopowego zapalenia skóry albo po prostu podrażnieniem wywołanym mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem. Jeśli rumieńce na twarzy maluszka zbiegają się z wyrzynaniem się ząbków, niemowlę mocno się ślini i wkłada rączki do buzi – zaczerwienienie policzków najprawdopodobniej jest jednym z objawów ząbkowania. Czasami wypieki na twarzy u dziecka mogą powstawać z powodu lekkiego stanu podgorączkowego lub gorączki. Jeśli gorączka ustępuje, a ząbek przebija dziąsło, zaczerwienienia na policzkach zazwyczaj znikają samoistnie jak ręką odjął.

spis treści

1. Czerwone policzki jako objaw atopii

Jeśli zauważasz nienaturalnie czerwone policzki u dziecka, zmiany skórne, wysypkę albo grudki wypełnione płynem, łuszczącą się skórę, może to być atopowe zapalenie skóry (AZS).

Maluszek może ciągle się drapać, ponieważ sucha skóra mocno swędzi. Atopia jest zaburzeniem układu odpornościowego dziecka i charakteryzuje się wyzwalaniem reakcji alergicznych na niektóre substancje – traktowane przez organizm za wrogie. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną i rzadko spotykaną u dzieci, których rodzice nie mają żadnych skłonności do alergii.

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Najczęstszymi objawami skóry atopowej są: zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry – zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi. Przy silnej reakcji alergicznej na skórze pojawiają się czerwone grudki wypełnione płynem surowiczym, który może wyciekać i powodować zakażenia bakteryjne.

Dzieci z atopią mają często czerwone, błyszczące policzki, które wyglądają jakby były polakierowane. Atopowe zapalenie skóry wymaga specjalistycznego leczenia u alergologa i dermatologa.

Zaleca się natłuszczanie skóry dziecka specjalnymi kremami i stosowanie maści przeciwświądowych. Atopia skórna może być wywołana alergią wziewną, np. na pyłki roślin lub na kurz, alergią kontaktową, np. na kosmetyki i detergenty, albo alergią pokarmową, np. na mleko krowie czy na gluten.

2. Czerwone policzki u niemowlaka

Skaza białkowa u niemowląt to rodzaj uczulenia pokarmowego – alergia na białko krowiego mleka. Jeśli dziecko jest karmione piersią i występują u niego czerwone policzki, luźne stolce, bóle brzucha, zmiany skórne, może to oznaczać skazę białkową.

Wtedy dieta matki karmiącej piersią powinna być ściśle ustalona. W menu matki karmiącej nie może być śmietany, mleka, jogurtów, białych serów, jajek, ponieważ uczulające białko może przenikać do pokarmu w piersiach i powodować zaostrzenie objawów u dziecka ze skazą.

Przy dzieciach alergicznych wskazane jest, by karmić piersią do szóstego miesiąca życia, jeśli to możliwe i jeśli mama wytrzyma katorgi wyrzeczeń jedzeniowych.

3. Czerwone policzki jako objaw podrażnienia skóry

Czerwone, gorące policzki u dziecka nie muszą od razu oznaczać alergii czy innej poważnej choroby. Mogą być po prostu wywołane podrażnieniem skóry twarzy przez mróz, chłodne powietrze, wiatr.

Jeśli zaczerwienienia na policzkach pojawiają się po długim spacerze i wieczorem uwydatniają się na skórze, najprawdopodobniej muśnięcia zimnego powietrza spowodowały spierzchnięcie.

Skóra na policzkach jest zaczerwieniona, sucha i podrażniona. Warto stosować na twarz dziecka krem ochronny przed każdym wyjściem na spacer, a w czasie snu maluszka nawilżać powietrze w jego pokoju.

Alergia u dziecka - dlaczego coraz więcej dzieci cierpi na objawy alergii?
Alergia u dziecka - dlaczego coraz więcej dzieci cierpi na objawy alergii?

Naukowcy twierdzą, że w "śmieciowym" jedzeniu i wysokotłuszczowej diecie, kryje się przyczyna gwałtownego

przeczytaj artykuł

Czasami czerowony policzek u dziecka jest po prostu efektem przegrzania. Nie ubieraj dziecka zbyt grubo, a w czasie aktywnej zabawy zakładaj mu lekkie ciuchy, które przepuszczają powietrze i wchłaniają pot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze