Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Czy owsica może sama zniknąć?

Avatar placeholder
12.07.2021 21:18
leczenie owsicy
leczenie owsicy (123rf)

Owsiki są pasożytami, które rozprzestrzeniają się szybko i na dużą skalę. Są bardzo inwazyjne, a chory zazwyczaj zaraża też osoby z najbliższego otoczenia. Zachorować mogą nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Niestety, owsica sama raczej nie zniknie. Konieczne jest podjęcie kompleksowego działania. Przede wszystkim należy pozbyć się wstydu oraz informować najbliższe otoczenie o możliwym zagrożeniu.

spis treści

1. Dlaczego owsica nie może sama zniknąć?

Pozbycie się owsików bez leczenia farmakologicznego jest u dzieci praktycznie niemożliwe. Brak wyrobionych nawyków higienicznych prowadzi do wielokrotnego samozarażenia i przedłużania się choroby.

Dla w pełni efektywnego postępowania w owsicy konieczne jest podanie leku oraz przyjęcie dodatkowych metod działania związanych z higieną osobistą i porządkami w domu. Tylko kompleksowe podejście daje możliwość trwałego pozbycia się pasożytów.

Bardzo ważna jest wiedza o dużej powszechności choroby i świadomość, że kuracja farmakologiczna jest niezbędna. Pojawienie się na rynku preparatu dostępnego bez recepty znacznie pomogło w pokonaniu własnego wstydu.

2. Rozwój owsików w organizmie ludzkim

Zarażenie owsicą zaczyna się od połknięcia inwazyjnych jaj owsików, które znajdowały się na rękach, pożywieniu lub przedmiotach wkładanych następnie do buzi. Jaja wędrują dalej do przewodu pokarmowego. Z nich wylęgają się larwy. Do ich dojrzewania dochodzi w miejscu przejścia jelita cienkiego w grube.

Cykl ten trwa ok. 3 miesięcy. Następnie zapłodnione samice, zazwyczaj w porze nocnej, kierują się w stronę odbytu i wydostają się na zewnątrz. Składają tam jaja w ilości nawet do 12 tysięcy! W przeciągu 4–6 godzin jaja stają się inwazyjne. Na tym jednak cykl się nie kończy.

Lepka wydzielina pokrywająca jaja owsików oraz wędrówki samic wywołują uporczywy, nieprzyjemny świąd i chory drapie się po pupie. Inwazyjne jaja pasożytów osadzają się pod paznokciami i na dłoniach, a z nich przenoszą się dalej – na bieliznę, pościel, prześcieradła, pluszaki. Obeschnięcie wydzieliny sprawia, że jaja stają się niezwykle lekkie. Unoszą się wtedy razem z kurzem. To jest kolejna droga zarażenia.

Choroba jest niezwykle ekspansywna. Owsiki rozprzestrzeniają się w ogromnych ilościach, a ich żywotność jest bardzo długa – poza organizmem ludzkim mogą przeżyć do 20 dni. Z kolei zdolność zakażania utrzymują przez 3 tygodnie. Owsiki cechują się niezwykle dużą inwazyjnością. Same nie znikną. Niepodjęcie leczenia będzie skutkowało dalszym rozwojem choroby.

3. Leczenie nie tylko chorego

Podstawa terapii jest podanie leku. Do tej pory zakup farmaceutyku był bardziej wstydliwy, gdyż wszelkie środki były dostępne tylko na receptę. Każdorazowo należało więc udać się do lekarza i dopiero potem do apteki. Od 1 marca 2017 r. leczenie owsicy stało się mniej kłopotliwe dzięki wprowadzeniu dostępnego bez recepty preparatu przeciw owsikom – Pyrantelum Medana. Lek jest znanym i sprawdzonym środkiem, dostępnym wcześniej wyłącznie z przepisu lekarza.

Leczenie farmakologiczne owsicy jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się pasożytów. Jednak samo podanie leku nie wystarcza. Wspomagająco należy posprzątać całe mieszkanie. Pościele, ręczniki i bieliznę wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować. Prania wymagają również firany, dywany, narzuty i pluszaki. Koniecznie trzeba także odkurzyć i umyć podłogi.

Ważne miejsce w leczeniu i profilaktyce choroby zajmuje odpowiednia dieta i zintensyfikowana dbałość o higienę osobistą.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co niszczy jaja owsików? Jak sprzątać, gdy w domu ktoś ma owsiki?

Polecane dla Ciebie