Trwa ładowanie...

Jak sprzątać, gdy w domu ktoś ma owsiki?

Jeśli okaże się, że któryś z domowników choruje na owsicę, czekają nas gruntowe porządki. Może nie byłoby z tym problemu, bo przecież większość z nas lubi mieć czysto w domu, jednak pozostaje małe „ale”. Otóż, w przypadku pojawienia się owsików, dokładne porządkowanie trzeba zacząć od razu, najlepiej tuż po podaniu pierwszej dawki leku.

1. Wspomagające działanie higieny w leczeniu owsicy

Owsiki są drobnymi, niepozornymi pasożytami, ale o nieprawdopodobnej inwazyjności. Jeśli dowiadujemy się, że ktoś w domu ma owsicę, jaja pasożytów mogą być dosłownie wszędzie. I właśnie one są największym problemem.

Osoba chora musiała wcześniej je połknąć, np. wkładając do buzi brudną rękę. Przedostały się one następnie do jelit, gdzie wykluły się z nich pasożyty. Tam, w ciągu ok. dwóch tygodni, dojrzewały, a potem samice, wędrując nocą w kierunku odbytu, złożyły jaja. Są one pokryte wywołującą świąd wydzieliną.

Chory drapie pupę, a na jego dłoniach i pod paznokciami pasożyty i ich inwazyjne jaja przenoszą się dalej. W efekcie rozprzestrzeniają się w miejscach, gdzie przebywa chory, pozostają na rzeczach, których dotyka – zabawkach, ręcznikach, przedmiotach domowego użytku, na klamkach i w toalecie. Po nocy inwazyjne jaja osadzają się w dużych ilościach również na prześcieradle, pościeli, piżamie i bieliźnie.

2. Pralka będzie pracować bez przerwy

Sprzątanie musi być skuteczne, ponieważ inwazyjne jaja owsików potrafią przetrwać na zakażonych powierzchniach nawet trzy tygodnie. Co więcej, te obsuszone z wydzieliny unoszą się z kurzem, który jest niemalże wszędzie, więc porządki powinny być zakrojone na szeroką skalę. Dobrze jest mieć przygotowany wykaz zadań:

 • zmiana pościeli, najlepiej kilkukrotnie w czasie trwania leczenia; to samo dotyczy ręczników,
 • odkurzenie materacy,
 • umycie na mokro ramy łóżka i mebli,
 • pranie pościeli, ręczników i bielizny w wysokiej temperaturze i wyprasowanie ich,
 • pranie wszystkich pluszaków,
 • gotowanie lub przelewanie wrzątkiem innych zabawek; uprzednio (np. te plastikowe) trzeba umyć, przecierając zwilżoną szmatką,
 • oddanie dywanów do prania,
 • odkurzenie i umycie podłóg,
 • wypranie firanek i zasłon,
 • umycie toalety i łazienki – czynność tę trzeba powtarzać codziennie,
 • umycie płynem z dodatkiem detergentu wszystkich klamek i uchwytów w mieszkaniu.

Należy pamiętać i mieć świadomość, że dawka leku podana pierwszego dnia kuracji zadziałała tylko na dorosłe formy owsikówi w formie dorosłych osobników, natomiast nie na larwy i jaja. Z tego powodu po około 2–3 tygodniach trzeba powtórzyć dawkę, aby pozbyć się właśnie tych owsików, które przetrwały za pierwszym razem. Wtedy też trzeba powtórzyć wszystkie czynności porządkowe!

3. Dbałość o higienę

Intensywnemu sprzątaniu musi również towarzyszyć wzmożona higiena osobista. Jest ona tak samo ważna, jak podanie leku, wyczyszczenie mieszkania czy wprowadzenie diety wspomagającej leczenie. Aby uniknąć ponownego zarażenia, szczególnie w czasie kuracji oraz po jej zakończeniu, należy:

 • często myć dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem,
 • rano i wieczorem podmywać miejsca intymne,
 • walczyć z nawykiem obgryzania paznokci,
 • zadbać, aby paznokcie były czyste i krótkie.

Ważne jest też, aby maluch chorujący na owsicę spał w łóżku sam, a nie z rodzicem.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.