Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Jak wygrać z nawracającą owsicą?

Avatar placeholder
02.11.2017 11:11
owsica
owsica (123rf)

Owsiki są pasożytami, które cechuje duża inwazyjność. Zakażenie w łatwy sposób przenosi się z człowieka na człowieka. Dotyczy to szczególnie naturalnych skupisk, takich jak rodzina, grupa przedszkolna, itp. Owsica jest chorobą dość powszechną, której rozwojowi sprzyjają brak wiedzy, świadomości oraz poczucie wstydu i zażenowania. Choroba może powracać, jednak podjęcie określonych kroków działa profilaktycznie i pomoże w szybszym pozbyciu się choroby, jeśli już nas dotknie.

1. Owsica o charakterze nawracającym

Owsiki są pasożytami, które rozprzestrzeniają się niezwykle szybko. Wystarczy, że osoba zakażona podrapie się po swędzącej pupie, a na jej rękach czy pod paznokciami osadzą się jaja nicieni. Owsiki przedostają się na dotykane przedmioty, klamki, ręczniki, pożywienie. Inwazyjne jaja pasożytów mogą znaleźć się dosłownie wszędzie, zarażając kolejne osoby.

Osoba chora może też samodzielnie ponownie się zakazić, gdy jaja złożone w okolicach odbytu trafią po raz kolejny do jej buzi, np. w czasie obgryzania paznokci. Aby skutecznie pozbyć się owsików, potrzebna jest świadomość o tym, że jest się zarażonym, a także wiedza na temat kroków, jakie należy podjąć, by się wyleczyć.

Równie ważne jest przełamanie własnego wstydu, poinformowanie placówki, do której uczęszcza dziecko oraz objęcie kuracją wszystkich domowników. Tym samym pominięcie któregoś z działań będzie skutkowało nawracaniem choroby. Może tak się stać, jeśli:

  • nie zostanie podany lek,
  • dawka nie będzie powtórzona po 2–3 tygodniach od momentu pierwszej aplikacji,
  • leczeniem nie zostaną objęci wszyscy domownicy,
  • mieszkanie nie będzie gruntownie wysprzątane.

Kuracja farmakologiczna musi być powtórzona po wspomnianym okresie, aby pozbyć się owsików, na które nie zadziałała pierwsza dawka. Leki, takie jak pyrantel, oddziałują bowiem tylko na dorosłe osobniki, a nie na larwy czy jaja. Ważne jest, aby towarzyszyło temu ponowne sprzątanie oraz zmiana pościeli, koniecznie u wszystkich domowników.

2. Jak zapobiegać nawracaniu owsicy?

Aby ustrzec się przed powrotem choroby, trzeba skutecznie usunąć pasożyty. Stanie się to tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostaną podjęte odpowiednie działania. Absolutnie niezbędne jest rozpoczęcie kuracji farmakologicznej oraz zastosowanie środków wspomagających.

Owsica, mimo swojej inwazyjności, może być skutecznie wyleczona. Wystarczy mieć odpowiednią wiedzę. Połączenie farmakoterapii z działaniem wspomagającym powinno przynieść trwały, pozytywny rezultat.

Jeśli jednak choroba powraca, trzeba pogłębić diagnostykę. Może okazać się np. że nie zostało zlikwidowane wtórne źródło zakażenia. Leczenie farmakologiczne tylko osoby zarażonej może nie przynieść odpowiednich skutków. Jeśli więc na owsicę choruje dziecko, lek muszą przyjąć również jego rodzice, rodzeństwo oraz inne osoby, które z nim mieszkają lub opiekują się nim.

Farmakoterapię trzeba wspomagać restrykcyjnym dbaniem o higienę. W dniu podania leku zmiany wymaga pościel, prześcieradła i bielizna. Wszystko to należy wyprać w wysokiej temperaturze, nie pomijając pluszaków czy firan.

Leczeniu przysłuży się też odpowiednia dieta, a nade wszystko wyrabianie zdrowych nawyków, m.in. częstego mycia rąk ciepłą wodą z mydłem. Paznokcie muszą być krótko obcięte, a miejsca intymne często podmywane. Warto uczyć dziecko, aby nie wkładało rąk ani przedmiotów do buzi i, co bardzo ważne, nie obgryzało paznokci.

Polecane dla Ciebie