Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze zabawki interaktywne, czyli Szczeniaczek Uczniaczek, Bebo Fisher Price i nie tylko

Technologia opanowała niemal wszystkie dziedziny życia. Jest również wykorzystywana przy tworzeniu zabawek dla dzieci. Posiadają one wiele możliwości, które pomagają stymulować rozwój dziecka. Pomagają w nauce cyfr, kolorów i podstawowych melodii. Ich wybór jest bardzo szeroki. Jak nie zgubić się w gąszczu zabawek? Ten artykuł pomoże odpowiedzieć na zadawane przez rodziców pytanie: jaką zabawkę interaktywną wybarać dla swojego dziecka?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

spis treści

1. Zabawki interaktywne – zalety i wady

Zabawka interaktywna zwana również zamiennie zabawką edukacyjną w swoim założeniu ma oddziaływać na dziecko i powodować przyśpieszenie jego rozwoju. Zaleta zabawki interaktywnej to przede wszystki pomoc w zdobywaniu przez malcna nowych umiejętności tj. rozpoznawanie dźwięków, odgłosów zwierząt, kolorów, słów. Przekazują dziecku wiedzę z różnych obszarów jak słownictwo, przyroda czy nawet sztuka.

Grają melodie, śpiewają piosenki, mówią, świecą różnymi kolorami. Niektóre z nich „rosną” razem z dzieckiem, dostosowując swoje funkcje do poziomu intelektualnego rozwoju malucha. Dziecko poprzez zabawę uczy się nowych zagadnień, odkrywa nowe obszary w przyjemny i przystępny sposób. Największa Wada zabawek interaktywnych to ich cena. Wpływ ma na to rodzaj użytych materiałów, znajduje się tam dużo elektroniki, co również podnosi cenę oraz muszą być atestowane.

2. Zabawki interaktywne – najpopularniejsze zabawki interaktywne

Jakie są najpopularniejsze zabawki interaktywne dla dzieci? Skupimy się na kilku propozycjach najbardziej poszukiwanych zabawek interaktywnych.

2.1. Szczeniaczek Uczniaczek

Pierwszą propozycją jest Szczeniaczek Uczniaczek od firmy Fisher Price. Zabawka reaguje na dotyk i komunikuje się z dzieckiem za pomocą wbudowanego głośnika oraz czujników dotyku. Szczeniaczek Uczniaczek ma migające czerwone serduszko, które podkreśla że zabawka jest aktywna. Dodatkowo ma zaprogramowanych 50 różnych melodii i dźwięków, które wypowiada reagując na dotyk malucha. Ponadto Szczeniaczek Uczniaczek posiada 7 punktów aktywacji oraz trzy Poziomy Nauki, które zmieniają się wraz z dorastaniem dziecka. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci w przedizale wiekowym od 6ciu do 36ciu miesięcy. Jego cena wacha się pomiędzy 100 a 150 zł.

2.2. BeBo

BeBo Fisher Price to kolejna popularna zabawka interaktywna. Robocik BeBo zachęca dzieci do sprawności ruchowej poprzez taniec i zabawę. BeBo śpiewa i mówi w języku polskim. Pozwala nagrać zdania wypowiadane przez dziecko lub rodziców i ułożyć z zarejestrowanej wypowiedzi wesołą piosenkę. Ponadto Bebo oprócz tańca i rytmiki nauczy dziecko literek oraz cyfr. Kolory , którymi jest pokryty Bebo oraz światełka i melodie stymulują rozwój dziecka. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci od 9go do 36go miesiąc życia. Cena zabawki zaczyna się od 180 zł.

2.3. Chodzik Linkbaby

Ostatnim przykładem zabawek interaktywnych mogą być pchacze potocznie zwane chodzikami. Interaktywny, muzyczny chodzik przeznaczony jest dla dzieci powyżej 1-go roku życia. Pchacz Linkbaby jest wyposażony w edukacyjny panel, który można odłączyć od pchacza.Ułatwia on dziecku poznawać pierwsze słowa, litery cyfry i kształty. Może również mówić po angielsku. Jest wyposażony w efekty świetlne i dźwiękowe. Cena chodzika Linkbaby to 89 zł.

Zobacz także:

3. Zabawki interaktywne – od jakiego wieku?

Na rynku możemy znaleźć zabawki interaktywne przeznaczone dla dzieci w różnymi wieku. Dostosowane są do ich potrzeb intelektualnych i pozwalają w różnorodny sposób rozwijać nowe umiejętności. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zabawkę interaktywną oraz jakie oczekiwania ma spełnić. Maskotki interaktywne można kupić zaraz po urodzeniu dziecka. Są wykonane z miękkiego pluszu i w początkowych miesiącach życia dziecka spełnią funkcję przytulanki. Dopiero rosnąc dziecko odkryje, że może z misiem „rozmawiać” , a ten będzie rósł razem z dzieckiem dostosowując swoje funkcje do jego umiejętności i zainteresowań. Podejmując decyzję o zakupie zabawki interaktywnej należy wybrać taką, która zostanie wykorzystana przez malucha na różnym etapie jego rozwoju. Świetną zabawką interaktywną dla niemowlaka będzie mata edukacyjna, która pozwoli mu poznać nowe faktury, formy, koloy oraz dźwięki.

4. Zabawki interaktywne – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając zabawkę interaktywną musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech: oznaczenie wiekowe - to najistotniejszy parametr zabawki interaktywnej. natężenie dźwięku – zwróćmy uwagę, żeby wydawane przez zabawkę interaktywną dźwięki nie były zbyt głośne. certyfikat CE - certyfikat ten potwierdza, że produkt jest zgodny z wymaganiami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Aby otrzymać ten certyfikat, produkt musi przejść szereg badań i testów. bezpieczeństwo – kupując zabawkę elektroniczną należy wystrzegać się podróbek i niesprawdzonych producentów. Dziecko poznaje świat przez dotyk i nie może się skaleczyć. Często stosowane urządzenia elektryczne nie mogą narażać malca na porażenie.

Najdroższe zabawki dla dzieci
Najdroższe zabawki dla dzieci [6 zdjęć]

Ile wydałbyś na samochód dla dziecka lub lalkę? Myślisz, że klocki za kilkaset złotych to przesada? Okazuje...

zobacz galerię

5. Zabawki interaktywne - ceny

Ile kosztują zabawki elektroniczne? Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na klikuset złotych. Wszystko zależy od wielkości zabawki interaktywnej, funkcji które posiada jak i od producenta. Najtańsze są piszczące i grające książki dla niemowląt. To koszt kilkunastu złotych. Droższe będą zabawki z wbudowaną elektroniką i świecącymi elementami. Najdroższe są zabawki interaktywne, które same się poruszają i posiadające zaawansowane multimedialne funkcje. Ważne jest by przy wyborze zabawki edukacyjnej kierować się swoimi możliwościami finansowymi oraz oczekiwaniami. Jednak pamiętajmy, że nawet najdroższe zabawki dla dziecka, nie zastąpią mu rodziców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.