Kilka wskazówek, jak praktycznie urządzić pokój dziecka
Urządzenie pokoju dla dziecka to z pewnością jedno z najtrudniejszych wyzwań dla rodzica, należy bowiem uwzględnić nie tylko swoje preferencje, ale również małego właściciela pokoju, jeśli oczywiście jest na tyle duży, by o tym decydować. Ponadto pomieszczenie to powinno być urządzone zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. Inaczej jednak zaplanujemy wystrój pokoju dla niemowlaka, inaczej zaś dla starszego dziecka.
1. Pokój dla niemowlaka i małego dziecka
Bardzo ważne jest, aby w pokoiku nie znajdowała się zbyt duża ilość mebli i sprzętów. Maluch powinien mieć jak najwięcej przestrzeni do stawiania pierwszych kroków, biegania i zabawy. Dobrze jest wybierać takie szafki czy komody, które zajmą niewiele miejsca, a jednocześnie będą na tyle pojemne, żeby pomieścić najbardziej potrzebne przedmioty. Dobrym pomysłem jest przechowywanie zabawek w koszach. Dzięki temu dziecko będzie mogło zawsze po nie sięgnąć, a potem bez większego problemu schować. Kosz taki możemy w dowolny sposób przemieszczać, a jeśli okaże się już niepotrzebny w dziecięcym pokoju, zrobić z niego użytek w innych pomieszczeniach.
Pierwsze lata życia dziecka to przede wszystkim pragnienie poznawania świata. Maluch chce wszystkiego dotknąć, wszystko sprawdzić. Eksplorowanie przez malucha najbliższego otoczenia nierzadko kończy się upadkami, zadrapaniami lub innymi wypadkami. Dlatego tak ważne jest, aby w jego pokoju zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć gniazdka, a także ostre kanty mebli. Półki i szafki, które umieścimy w pokoju nie mogą być chwiejne, by pociecha podczas zabawy nie przewróciła ich. Nie wolno pozostawiać w zasięgu rąk dziecka urządzeń elektrycznych, twardych lub zaostrzonych przedmiotów.
2. Pokój dla ucznia
Dziecko, które już chodzi do szkoły potrzebuje pomieszczenia, w którym będzie mogło uczyć się, odpoczywać, a także przyjmować przyjaciół. Pokój powinien być jasny, możliwie jak najbardziej przestronny, a przy tym ładnie i oryginalnie urządzony. Przed podjęciem ostatecznych decyzji, warto porozmawiać wcześniej z małym lokatorem. Podczas szczerej konwersacji można wymyślić ciekawe rozwiązania i wypracować kompromisy.
Urządzając pokój dla ucznia, należy przede wszystkim pomyśleć o wygodnym, funkcjonalnym miejscu do nauki. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu dziecka, fotel zaś musi być komfortowy i umożliwiać prawidłową postawę ciała podczas siedzenia. Bardzo ważna jest lampka. Nie powinna razić w oczy ani dawać za mało światła. Nie można zapominać o półkach, na których mały lokator będzie mógł przechowywać książki oraz wiele swoich skarbów.
Równie ważne jak umeblowanie są kolory ścian oraz dodatków. Jak się okazuje, ma to ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żywe, intensywne barwy, np. czerwony, zachęcają do aktywności. Te stonowane, do których możemy zaliczyć zielony, odprężają i ułatwiają skupienie się na nauce. Kolory mogą również napawać optymizmem, np. pomarańczowy lub żółty.
Wystrój pokoju dla dziecka jest więc nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i rozmowom ze swoją pociechą lub innymi doświadczonymi już mamami, można stworzyć małe królestwo, które twój maluch pokocha.