Trwa ładowanie...

Pokój dla niemowlaka

Avatar placeholder
04.05.2017 11:02
Pokój dla niemowlaka
Pokój dla niemowlaka (Zdjęcie autorstwa Charlotte / CC BY 2.0)

Gdy na świat przychodzi dziecko, zmienia się wszystko. Mieszkanie, które staje się jego nowym domem również ulega wielu zmianom. W domu powstaje pokój dla malca. Nowy lokator jest bardzo wymagający, toteż przygotowanie jego pokoju to żmudna i trudna praca. Niezależnie od tego, jakiej wielkości będzie pokój naszego maluszka, należy dokładnie i starannie przemyśleć każdy jego szczegół.

1. Oświetlenie pokoju dziecięcego

Podczas urządzania pokoju dla maleństwa szczególną uwagę należy zwrócić na ostre światło, za którym dziecko nie przepada. Dzieje się tak, ponieważ noworodki nie widzą dobrze, a mimo to jasność nie jest ich ulubionym motywem. Nagłe rozświetlenie pokoju może sprawić, że dziecko się przestraszy i będzie płakać. Dlatego bardzo ważne jest, aby w pokoju dziecka nie instalować żarówek o dużej mocy. Bardzo przydatne będą też rolety lub żaluzje w oknach. Pomogą one regulować ilość słońca tak, aby maluch nie musiał się denerwować. Wymienione rzeczy mogą pomóc w przedłużeniu czasu spania dziecka, np. w południe. Rodzice, w celu zmniejszenia światła nad dzieckiem, bardzo często kupują łóżeczka z baldachimami, choć są one niepraktyczne. Ważna jest też lampka nocna, gdyż ma małą żarówkę, która będzie delikatnie oświetlała pokój w razie takiej potrzeby. Jest pomocna przy przewijaniu lub karmieniu dziecka. Istotne jest, aby w czasie zapalania dużego światła najpierw zapalić lampkę po to, aby nie było gwałtownego błysku i szoku dla dziecka.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dziecka jest to, że noworodki lubią ciche dźwięki. Dlatego należy zadbać, aby wszystkie domowe urządzenia nie stresowały lub nie denerwowały malucha. Warto postarać się o wyciszenie wszystkich tych urządzeń, które się da. Do pokoju maleństwa można wstawić odtwarzacz, który podobno stymuluje rozwój dzieckapod warunkiem, że muzyka będzie cicha i spokojna. Szczególnie polecana jest muzyka klasyczna.

2. Wilgotność powietrza i temperatura w pokoju dziecka

Warto też zwrócić uwagę na powietrze w pokoju, w którym przebywa dziecko. Trzeba dbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Należy też wietrzyć dom w celu wyeliminowania zarazków. Jest to istotne, ponieważ nieodpowiednie powietrze może wywoływać katar lub inne infekcje. Bardzo przydatny jest higrometr - urządzenie do mierzenia wilgotności. Innym godnym polecenia urządzeniem jest nawilżacz powietrza. To sprzęt, który nawilża i oczyszcza powietrze. Istotną rzeczą są rośliny. Noworodki uwielbiają je, ale tylko w ciągu dnia. Zaletą roślin jest to, że jonizują one powietrze. Najlepszym kwiatkiem w pokoju niemowlaka będzie paproć nefrolepis. Roślina ta nawilża powietrze oraz rozkłada szkodliwe związki. Kolejna rzeczą jest temperatura otoczenia. Dziecko łatwo ulega przegrzaniu lub oziębieniu, dlatego idealną temperaturą jest 20-22°C. Tu niezbędny będzie termometr, który wskaże nam temperaturę, dzięki czemu będziemy mogli ją odpowiednio wyregulować. Niezbędnym meblem jest fotel. Jest on ważny ze względu na mamę, której będzie pomocny w karmieniu niemowlaka.

Polecane dla Ciebie