Trwa ładowanie...

Jak uśpić dziecko?

Avatar placeholder
05.12.2017 15:54
Jak uśpić dziecko?
Jak uśpić dziecko?

Jak uśpić dziecko? Najważniejszym i najbardziej oczywistym sposobem jest zaspokojenie podstawowych potrzeb niemowlęcia: nakarmienie, przewinięcie, przytulenie. Jeśli nie widać żadnej bezpośredniej przyczyny płaczu dziecka, można zastosować kilka sposobów na bezsenność niemowlaka.

spis treści

1. Sposoby na usypianie dziecka

Głównymi powodami płaczu i bezsenności u dziecka jest kilka czynników:

  • głód,
  • mokra pieluszka,
  • nadmiar wrażeń,
  • potrzeba bliskości.
Zobacz film: "Kiedy dziecko nie chce spać"

Najpierw trzeba więc zaspokoić te potrzeby: nakarmić malucha, przewinąć, uspokoić i przytulić. Kiedy zaspokojenie podstawowych potrzeb niemowlaka nie działa, można sięgnąć po kolejne sposoby na bezsenność dziecka.

Problemy z uśpieniem dziecka
Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem

zobacz galerię

Maluch czasem płacze zupełnie bez powodu. Jest przewinięty, nakarmiony i przytulony. Jednym z wielu sposobów na uśpienie malucha jest opatulenie go kocykiem lub prześcieradłem. W takim "kokonie" dziecko czuje się bezpiecznie i najprawdopodobniej spokojnie zaśnie. Nawet niektóre ośmiomiesięczne szkraby reagują na tę technikę uspokajania. Inne maluszki lubią bujanie, huśtanie, kołysanie... Wiele mam wykonuje te ruchy nieświadomie, przytulając do siebie dziecko.

W niektórych przypadkach dobry sposób na płacz dziecka to uspokajanie kołysankami lub szeptanie do dziecka.

Bardzo skuteczną metodą na płaczliwe dziecko jest smoczek. Odruch ssania uspokaja nawet nieco starsze maluchy, choć sposób ten odradzany jest przez stomatologów, ze względu na możliwe przyszłe wady zgryzu.

Niektórzy rodzice preferują metodę Williama Searsa, amerykańskiego pediatry. Polega ona na tym, by spać z dzieckiem. Maluch ma wtedy poczucie bliskości ze strony obojga rodziców i dzięki temu metoda ta u wielu rodzin się sprawdziła. Dodatkowo jest korzystna dla matek karmiących piersią: nie muszą wstawać do każdego karmienia.

2. Dlaczego usypianie nie pomaga?

Przyczyną problemów z zaśnięciem mogą być problemy zdrowotne dziecka. Bardzo często powodem płaczu i bezsenności u niemowląt jest kolka. Powoduje ona bardzo głośny i rozpaczliwy płacz dziecka. Żadne techniki uspokajania nie pomagają. Nie wiadomo, skąd bierze się u dzieci kolka i jak ją leczyć. Wiadomo, że jest to skutek niedojrzałości układu pokarmowego u dziecka. Niektórzy mówią, że można ją tylko przeczekać. Inni stosują specjalne masaże brzuszka lub ciepłe okłady na brzuszek niemowlęcia. Prawda jest jednak taka, że sprawdzonej recepty na kolkę niemowlęcą jeszcze nie znaleziono.

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego. Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko i napędzać je do dalszego płaczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.