Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Ewelina Wilkos

Co powinien umieć trzylatek?

Avatar placeholder
09.05.2019 12:33
Co powinien umieć trzylatek?
Co powinien umieć trzylatek? (123rf)

Pytanie, co powinien umieć trzylatek, zadają sobie wszyscy rodzice, których pociecha osiąga ten właśnie wiek. Chcą wiedzieć, czy na tym etapie rozwoju dziecko powinno samodzielnie się ubierać i jeść bez pomocy opiekuna.

Rodziców interesuje zasób słownictwa i konstrukcja gramatyczna wypowiedzi charakterystyczna dla dziecka 3-letniego. To normalne, że są oni zainteresowani rozwojem 3-latka, dlatego poniżej przedstawiamy zachowania charakterystyczne dla tego wieku.

spis treści

1. Co potrafi trzylatek?

Samodzielne skompletowanie stroju przez dziecko 3-letnie to dla niego zbyt duże wyzwanie. Jest jeszcze zbyt małe, by potrafiło się w pełni samodzielnie ubrać. Nie oznacza to jednak, że masz sama wykonywać tę czynność. Przeciwnie, staraj się powoli uczyć dziecko samodzielnego ubierania.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Przygotuj mu cześć garderoby, którą będzie mogło samo założyć: luźne dresy, buty na rzepy, rękawiczki. Staraj się, by nie były to buty na sznurowadła czy jeansy ze skomplikowanym zamkiem. Trudności w założeniu takiego ubrania mogą spowodować, że trzylatek szybko się zniechęci i nie będzie chciał samodzielnie wykonywać tej czynności.

Trzy lata to najwyższy czas na pożegnanie z pieluchą. Wiadomo, że każdy maluch rozwija się inaczej i ciężko ustalić granicę, kiedy powinien zacząć korzystać z nocnika, dlatego też warto rozpocząć tę naukę o wiele wcześniej. Wciąż możesz zakładać dziecku pieluchę na noc lub gdy wychodzicie gdzieś na dłuższy czas, nie może to jednak zastąpić nocnika, a w przyszłości toalety.

2. Rozwój mowy u trzylatka

Trzyletnie dziecko powinno już umieć się przedstawić, nazwać części swojego ciała i przedmioty ze swego najbliższego otoczenia. Trzylatek zna już ok. 1000 słów, z których powinien budować kilkuwyrazowe zdania. Twoim zadaniem jest stymulowanie swojego dziecka do mówienia o jak największej ilości rzeczy. Gdy zadasz mu pytanie, nie odpowiadaj za niego, nie podsuwaj gotowej formuły. Możesz mu coś zasugerować, podpowiedzieć, co pobudzi go do dalszego mówienia.

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, co powinien umieć trzylatek. Niektóre dzieci w tym wieku rozpoczynają już naukę alfabetu, inne wciąż niewiele się odzywają, dlatego też nie powinnaś się przesadnie zamartwiać, jeśli zaobserwujesz, że trzyletnie dziecko twojej koleżanki jest na innym poziomie rozwoju psychicznego niż twoja pociecha.

Następny artykuł: Dziecko nie mówi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze