Trwa ładowanie...

Przewijanie chłopca

Avatar placeholder
09.10.2020 15:51
Przewijanie chłopca
Przewijanie chłopca

Przewijanie chłopca to nie do końca to samo, co przewijanie dziewczynki. Przewijanie niemowlaka płci męskiej to nieco inna pielęgnacja. Trzeba zwracać uwagę na to, by oczyszczać intymne okolice delikatnie i dokładnie, pamiętając przy tym, by nie odciągać prącia. Przy przewijaniu dobrze sprawdzają się specjalne przewijaki, ale równie dobrze można przewijać dziecko na blacie o wygodnej dla opiekuna wysokości.

spis treści

1. Przygotowanie do przewijania

Aby prawidłowo i bez zakłóceń przewinąć chłopczyka, trzeba dobrze wybrać miejsce do przewijania. Powinien to być płaski blat w ciepłym miejscu (aby dziecko nie zmarzło), przykryty czystą pieluchą wielorazową lub ręcznikiem. Szybko się zabrudzi, więc lepiej używać czystego ręcznika, ale nie nowego. Dobrym pomysłem są specjalne przewijaki.

Wszystkie potrzebne przedmioty powinny być w zasięgu ręki. Ważny jest kosz na odpady, wszystkie kosmetyki do pielęgnacji niemowląt (krem nawilżający dla niemowląt i przeciw odparzeniom, zasypka na pupę), świeża pieluszka, miedniczka z ciepłą wodą, delikatne mydło dla niemowląt, jednorazowe chusteczki do wycierania pupy i papier toaletowy lub ręczniki papierowe. Przyda się także zabawka, którą dziecko lubi. Jeśli wierci się i nie daje przewinąć, można wręczyć mu zabawkę, żeby się nią zajął. I przewijanie niemowlaka można zacząć bez problemu.

2. Prawidłowe przewijanie chłopca

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Zaczynamy od rozebrania dziecka, aby dostać się do zabrudzonej pieluszki. Rozpinamy lub rozwiązujemy (w zależności, czy dziecko ma na sobie pieluszkę jednorazową czy pieluszkę tetrową) pieluszkę i zwijamy ją tak, by nic nie wydostało się na zewnątrz.

Przy zdejmowaniu pieluchy konieczne może się okazać podniesienie pupy dziecka do góry. Nie robimy tego ciągnąc za nóżki, a unosząc nóżki dziecka za uda. Jeśli trzeba wyczyścić nieco powyżej pupy dziecka, najlepiej przełożyć malucha na bok.

Mycie podczas przewijania zależy od tego czy dziecko zrobiło siku czy kupkę. Jeśli w pieluszce jest tylko mokro, wystarczy użyć nawilżanych chusteczek jednorazowych do przemywania pupy. Wycieramy siusiaka, pupę i nóżki. W przypadku, jeśli dziecko zrobiło kupę, najpierw usuwamy papierem toaletowym lub ręcznikami resztki kupy.

Później myjemy pupę, siusiaka i nóżki dziecka ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Nie odciągamy napletka, gdyż u niemowląt jest on jeszcze na stałe przyczepiony do żołędzi. Odciąganie go na siłę może poskutkować tylko uszkodzeniem delikatnej skóry i pojawieniem się ranek i blizn.

Po oczyszczeniu pupy dziecka nakładamy krem na skórę, pamiętając o wszystkich fałdkach. Nie nakładamy kremu na błony śluzowe, tylko na skórę. Zasypka dla niemowląt najpierw powinna być nakładana na dłonie przewijającej osoby, a dopiero później na pupę niemowlęcia.

Zakładanie nowej pieluszki może się rozpocząć dopiero po dokładnym umyciu i obejrzeniu pupy niemowlęcia (czy nie ma żadnych podrażnień i zaczerwienień). Pod pupę podkładamy świeżą pieluszkę i zapinamy lub związujemy ją tak, aby nie krępowała ruchów dziecka i nie uwierała jego delikatnej skóry. Pamiętajmy, że prącie powinno być zawsze skierowane w dół pod pieluszką. Górna część pieluszki nie powinna zasłaniać pępka jeśli się jeszcze nie wygoił.

Pamiętajmy, że nie można zostawiać noworodka ani niemowlaka samego na wysokości blatu. Podczas przewijania nie robimy sobie przerw i nie odchodzimy od dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze