Trwa ładowanie...

Pieluchy tetrowe

Avatar placeholder
21.01.2015 15:46
Pieluchy tetrowe
Pieluchy tetrowe

Pieluchy tetrowe dla wielu kobiet XIX wieku to relikty przeszłości. W epoce wygody i luksusu wydawać by się mogło, iż zostały zapomniane, a ich miejsce zastąpiły pampersy. Tych zaś nie trzeba zmieniać tak często jak tetrę, gdyż są chłonne i skóra nie jest w nich mokra. Mają wygodne zapinki, w przeciwieństwie do pieluch tetrowych, które trzeba specjalnie układać. Jednakże, coraz więcej mam zauważa zdrowotny aspekt tetry i zadaje sobie pytanie: jakie pieluszki dla niemowlaka będą najlepsze?

spis treści

1. Tradycyjne pieluchy dla dzieci

Tradycyjne pieluszki z materiału używają mamy, które pragną żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Nie chcą zanieczyszczać środowiska odpadami z pampersów. Powszechnie wiadomo, iż biodegradacja pieluszek jednorazowych trwa od 300 do 500 lat, a jedno dziecko w pierwszych lat życia zużywa ich tony. W pampersach znajduje się wiele związków toksycznych, które niszczą środowisko.

Pieluszki dla niemowląt takie jak pampersy są drogą inwestycją rodziców. Niektórzy rodzice wybierają pieluszki tetrowe ze względów finansowych. Teoretycznie są one tańsze niż pampersy, za które trzeba zapłacić około 100 zł miesięcznie. Jednak warto zauważyć, iż pieluszki tetrowe zmienia się częściej, równie szybko trzeba je prać i prasować, co też nie jest tanie. Kobiety, które mając kilkoro dzieci stosowały zarówno jeden, jak i drugi rodzaj pieluchy, uważają, że dziecko przewijane tetrą szybciej uczyło się sikania do nocnika, gdyż bardziej odczuwało niewygodę, spowodowaną zwykłą pieluszką.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Skóra niektórych niemowlaków nie przyjmuje pampersów. Może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry. Pojawia się wówczas wysypka alergiczna i zaczerwieniona pupa i uda. Odparzenia powstają w wyniku braku dostępu do powietrza i są skutkiem trwałej wilgoci. Czasami dziecko może mieć alergie na materac, z którego pampersy są wykonane. Dla takiego niemowlaka tetrowe pieluszki są jedynym rozwiązaniem.

2. Jak założyć i prać pieluszki tetrowe?

Zgodnie z metodą naszych babci, do jednego pieluszkowania niemowlęcia potrzebne są dwa kawałki tetry. Jeden składa się po przekątnej w trójkąt i układa tak, aby jego wierzchołek pokazywał dół. Pośrodku trójkąta kładzie się drugą pieluszkę, złożoną w drugi prostokąt, a w nim - dziecko. Prostokąt oraz dolny róg trójkąta trzeba przełożyć między nóżkami malca, a dwoma bocznymi rogami trójkąta owinąć dziecko na wysokości jego brzucha. By pieluszka nie moczyła, należy wiązać na tetrę ceratkę.

Pieluchy z tetry trzeba zmieniać dość często, czasami brudzą ubranka. Na rynku pojawiły się specjalne otulacze oraz majteczki przystosowane do przetrzymywania pieluch z materiału. Otulacze mają kształt pieluchy jednorazowej z zatrzaskami. Wykonane są z miękkiej bawełny, podszytej laminatem, który umożliwia oddychanie i nie przepuszcza wilgoci. Takie "majteczki" pierze się co drugi dzień.

Zabrudzoną pieluchę trzeba od razu wypłukać. Powinno się ją prać w temp. 90'C, przy użyciu płatków mydlanych lub specjalnych, delikatnych proszków do ubranek niemowlęcych. Nie powinno się ich zmiękczać w płynach do płukania.

Przy wyborze pieluszek dla niemowląt rodzice powinni uwzględnić potrzeby zdrowego niemowlęcia oraz indywidualne czynniki, tj. czas, warunki finansowe czy własną wygodę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze