Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Jak nauczyć dziecko sikania na nocnik? To pytanie stawia sobie wielu rodziców. Dziecko rośnie, staje się coraz bardziej samodzielne. Z czasem zacznie samo korzystać z nocnika. Jednak nauka siadania na nocnik powinna być przeprowadzona z cierpliwością i wyrozumiałością. Dziecko nie od razu nauczy się rozpoznawać potrzeby fizjologiczne i często nie zdąży skorzystać z nocnika. Pod żadnym pozorem nie można wówczas na dziecko krzyczeć. Dla niego to bardzo stresująca sytuacja. Nie utrudniajmy mu jej jeszcze bardziej.
1. Kiedy na nocnik?
Nauka siadania na nocnik nie jest sprawą łatwą zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dorośli muszą zdecydować kiedy zacząć oduczać dziecko od pieluch. Maluch musi być na to już gotowy. Do każdego należy podejść indywidualnie. Jednak ogólnie przyjmuje się, że dziecko na nocnik może siadać w wieku dwóch lat. Dwulatek jest w stanie opanować na tyle swoje potrzeby. Czasami zdarza się, że nauka siadania na nocnik wprowadzana jest od razu, gdy dziecko nauczy się siadać. Jest to jednak błąd. W tym okresie rodzice powinni wykorzystywać pieluchy tetrowe lub pieluchy jednorazowe.
Dziecko w wieku trzech lat powinno wiedzieć już do czego służy nocnik i umieć z niego korzystać. Sedesy domowe są jeszcze zbyt duże dla dziecka. W sklepach są dostępne specjalne nakładki na sedes. Kiedy maluch opanuje już korzystanie z nocnika, możemy powoli przyuczać go do korzystania z sedesu.
2. Jak nauczyć dziecko sikania na nocnik?
Dobór właściwej metody, by nauczyć dziecko sikania na nocnik, jest niezwykle ważny. Podstawowym błędem jest robienie zbyt dużego zamieszania wokół nocnika i treningu czystości. Tyle razy tłumaczyliśmy dziecku, a ono wraz pobrudziło bieliznę. Z tego powodu wpadamy w irytację, złość. Dziecko to widzi i rozumie, że to ono jest temu winne. Nocnik dla dziecka może stać się jedynie źródłem stresu.
Jak więc nauczyć dziecko korzystania z nocnika? Zacznij od obserwacji dziecka. Niektóre dzieci przed wypróżnieniem zachowują się charakterystycznie. Dziecko kuca, robi skrzywione miny. W takiej sytuacji zaproponuj mu by skorzystało z nocnika. Nie przesadzaj jednak z nauką siadania na nocnik. Dziecku może znudzić się słuchać lub też zacznie się buntować.
Żeby odstawić pieluchy jednorazowe lub pieluchy tetrowe, zacznij oswajać dziecko z nocnikiem. Niech maluch na niego siada i przymierza się do niego. Wytłumacz mu, kiedy na nocnik powinien siąść.
Beata Kłoczko