Trwa ładowanie...

Bajki do czytania – fazy rozwoju, rozwój intelektualny i językowy

Bajki do czytania mogą mieć ogromny wpływ na rozwój zdolności komunikacyjnych oraz społecznych. Czytanie i pisanie to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką nabywamy w całościowym procesie kształcenia. Dodatkowo odpowiednio dobrane bajki do czytania mają zbawienny wpływ na koncentrację dziecka, aspekt poznawczy, ale także ułatwiają dziecku poznanie norm społecznych.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

spis treści

1. Bajki do czytania – fazy rozwoju

Maria Przetacznikowa wyróżnia pięć faz rozwojowych przygotowujących i do czytania i pisania oraz utrwalających już nabyte umiejętności. Oto one: - niemowlęctwo – pierwszy rok życia, - wiek poniemowlęcy – od 1 do 3 lat, - wiek przedszkolny – od 3 do 7 lat, - młodszy wiek szkolny – od 7 do 12-13 lat, - wiek dojrzewania – od 12-13 do 17-18 lat. Bajki do czytania mogą pojawić się już w fazie niemowlęctwa. Pojawia się wówczas zabawa książką (sama książka może stać się zabawką), dziecko obserwuje pierwsze ilustracje i słucha prostych tekstów czytanych. Niezmiernie ważną rolę odgrywa pośrednik, który zaznajamia malucha z pierwszymi bajkami do czytania. W wieku poniemowlęcym dziecko zaczyna już rozumieć mowę otoczenia oraz powoli przyswaja i uczy się pojęć abstrakcyjnych. Od pojęć prostych przechodzi do wartości złożonych. Tutaj jeszcze większą rolę odgrywają książki do czytania, które wzbogacają słownictwo. W wieku przedszkolnym jeszcze bardziej wzbogacana jest mowa dziecka. Rozwijają się pierwsze pojęcia z dziedziny estetyki. Pod koniec edukacji przedszkolnej dzieci rozpoznają już litery, a nawet potrafią czytać samodzielnie pierwsze teksty. Bajki do czytania w wieku przedszkolnym powinny wprowadzać w świat fantazji, poezji. Dzięki temu bajki do czytania wpływają na procesy logicznego myślenia.

Bajki do czytania to duże wsparcie dla rodziców w procesie wychowywania dziecka
Bajki do czytania to duże wsparcie dla rodziców w procesie wychowywania dziecka

W młodszym wieku przedszkolnym pojawia się duża wrażliwość na emocje. Młodszy wiek szkolny to przede wszystkim nauka czytania i pisania. Następne etapy to dalsze kształcenie i utrwalanie umiejętności czytania i pisania. Dużą rolę odgrywa aspekt głośnego czytanie dziecku. Badacze podkreślają, że bajki do czytania potrafią wspierać rozwój psychiczny, emocjonalny, intelektualny, a także społeczny. Ponadto to czytanie sprawia dziecku dużą radość i pozostawia miłe wspomnienia. Jeżeli rodzic czyta swojemu maluchowi codziennie, wówczas dziecko buduje system własnej wartości, czuje się kochane i właściwie osadzone w relacji: rodzic-dziecko.

To też warto wiedzieć

2. Bajki do czytania – rozwój intelektualny i językowy

Dzieci, którym się czyta będą używały bogatego słownictwa. Taka umiejętność przekłada się na zdolność prowadzenia ciekawej konwersacji. Dzieci są, zatem w stanie budować składnie i logicznie wypowiadane zdania. Bajki do czytania uczą, jak wyrażać myśli i rozumieć właściwie intencje innych ludzi. Ponadto bajki do czytania rozwijają myślenie, rozszerzają świadomość i otaczający świat.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu...

zobacz galerię

Bajki dla dzieci pobudzają fantazję, a także uczą rozwijać obrazy w wyobraźni. Bajki do czytania mogą dostarczać wiedzy o otaczającym świecie, krajach, kulturach. Wpływa także na zdolność do empatii – dzięki opowieściom łatwiej jest się wczuć w czyjąś sytuację. Jednocześnie bajki do czytania pozwalają zrozumieć samych siebie oraz podpowiadać pozytywne sposoby na rozwiązywanie konfliktów.

Znajdź bajki do czytania dla swojego dziecka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.