Gry logiczne dla dzieci
Gry logiczne zmuszają dziecko do użycia myślenia, a dokładniej – zasad dedukcji, w celu rozwiązania zagadki. Wyróżniamy różne rodzaje zagadek rozwijających zdolność myślenia i wysnuwania wniosków, a wiele z nich stosuje się w szkołach podczas lekcji (głównie matematyki). Do najpopularniejszych gier logicznych dla dzieci zaliczamy zabawy polegające na dopasowywaniu, porządkowaniu i kategoryzowaniu przedmiotów lub ludzi.
1. Zalety gier logicznych dla dzieci
Gry i zagadki logiczne są świetnym treningiem umysłowym dla ucznia. Pomagają one w rozwinięciu zdolności logicznego myślenia, rozumowania i argumentacji, zasad dedukcji i umiejętności organizacyjnych. Stanowią również doskonałe przygotowanie do testów i uczą użycia procesu eliminacji.
Można spróbować stworzyć własne gry lub odszukać gotowe pomysły w Internecie. Jest w nim mnóstwo darmowych gier logicznych. Warto nakierować zabawę na naukę konkretnego zagadnienia, chociaż ogólne gry tgo rodzaju również przynoszą maluchowi wiele korzyści.
2. Rodzaje gier logicznych dla dzieci
Gry logiczne polegające na porządkowaniu należą do najpopularniejszych zabaw edukacyjnych dla dziecka, pojawiają się również na testach w szkole. W opisie zadanie podane są podpowiedzi prowadzące do uzyskania właściwej odpowiedzi.
Podczas gry wykorzystane zostają umiejętności rozumowania dedukcyjnego, dzięki którym możliwe jest połączenie podpowiedzi w jedną całość. Najprostszym przykładem tego typu zagadki jest „Jan jest starszy niż Sylwia, Robert jest młodszy od Jana i Sylwii, a Marysia jest najmłodsza. Uporządkuj ich w kolejności od najmłodszego do najstarszego”. Odpowiedź brzmi: Jan, Sylwia, Robert i Marysia.
Gry logiczne opierające się na dopasowywaniu konkretnych przedmiotów do określonych cech również pomagają dziecku w rozwinięciu zdolności logicznego myślenia.
Każdy przedmiot w zagadce ma indywidualne cechy, więc nie występują wspólne właściwości. Następnie, osoba rozwiązująca zagadkę otrzymuje kolejne podpowiedzi nakierowujące ją na właściwe rozwiązania i przy pomocy rozumowania dedukcyjnego dopasowuje obiekty do ich atrybutów.
Na przykład „Uczeń W nie lubi orzechów. Uczniowie X,Y i Z lubią polewy. Uczeń X nie lubi wiśni, za to lubi orzechy. Uczeń Z lubi posypki. Jaki rodzaj polewy na lodach preferuje każdy z uczniów?” W tym przypadku należy domyślić się, że uczeń W lubi lody bez polewy, X preferuje orzechy, Z woli posypki, a Y najchętniej zjadłby lody z wiśniami.
Gry logiczne polegające na kategoryzowaniu przedmiotów lub ludzi zbliżone są do poprzedniego rodzaju zabaw, czyli dopasowywania. Jednak w tym przypadku konkretne obiekty mogą posiadać wspólne atrybuty. Dziecko może zostać poproszone o pogrupowanie cukierków w słoiczkach, narzędzi w skrzynkach lub sportowców w drużynach.
Tak jak w pozostałych rodzajach gier logicznych, podpowiedzi służą wysnuciu prawidłowego rozwiązania. Na przykład „8 ludzi – A,B,C, D, E, F, G i H jedzie do pracy w 3 samochodach. Dwa samochody zabrały troje ludzi, a jeden zabrał dwoje. B jedzie z H, a G jedzie tylko z jedną osobą. F jedzie z dwojgiem ludzi. Jeżeli C jedzie z B to która grupa ludzi nie może jechać razem?” Prawidłowa odpowiedź to A,D,E.
Gdzie znajdziemy gry logiczne online? Warto poszukać w takich serwisach jak giercownia.pl, poki.pl. lub jeja.pl. W sieci znaleźć można mnóstwo gier logicznych za darmo, takich jak pasjans czy mahjong, kulki, czy też popularne "pryskające bańki". To darmowe gry logiczne, które oprócz rozrywki rozwijają wyobraźnię przestrzenną, kreatywność i oczywiście logiczne myślenie.