Rozwój inteligencji

Rozwój inteligencji przedszkolaka w dużej mierze zależy od jego wrodzonych predyspozycji, jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na inteligencję dziecka. Rodzice i opiekunowie także mają wpływ na rozwój inteligencji u dziecka. Inteligencja dziecka dzieli się na sferę wizualno-przestrzenną, muzyczną, językową, matematyczną, ruchową, przyrodniczą, intrapersonalną i interpersonalną.

Jak rozwijać inteligencję dziecka?

Każdemu człowiekowi niezbędna jest inteligencja językowa. Ułatwi ona dziecku wysławianie się, a to jest potrzebne każdemu i zawsze. Swoboda mówienia i pisania ułatwi dziecku komunikację z otoczeniem. Jednak dziecko nie opanuje mowy samodzielnie. Aby rozwijać inteligencję językową, starajmy się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem. Można czytać z nim książki, uczyć się rymowanek lub wymyślać wspólne bajki. Pobudzi to równocześnie kreatywność dziecka. Inteligencja językowa to inteligencja, która przydaje się przede wszystkim pisarzom, dziennikarzom i prawnikom.

Polecane wideo:

Inteligencja wizualno-przestrzenna to wyobraźnia pozwalająca dziecku ładnie malować, ale także czytać schematy, mapki i układać z klocków skomplikowane budowle. Taka inteligencja u dziecka powinna być rozwijana choćby po to, by w późniejszym życiu łatwiej było dziecku korzystać z mapy i nie gubić się w nowych miejscach. Inteligencja tego typu jest ważna w pracy architekta i artysty.

Inteligencja muzyczna jest dość łatwa do zaobserwowania u dziecka. Maluch lubi śpiewać, powtarza zasłyszane melodie i żywo reaguje na muzykę. Uczenie się piosenek i ich śpiewanie dodatkowo ćwiczy pamięć dziecka. Pociąg do muzyki można też wykorzystać, ucząc się z dzieckiem piosenek w języku obcym, jeśli dziecko się jakiegoś uczy.

Inteligencja logiczno-matematyczna charakteryzuje umysł ścisły. Dziecko nie ma problemu z liczeniem, także w pamięci, stara się układać wiedzę w logiczny sposób i racjonalnie odbiera rzeczywistość. Takie predyspozycje warto rozwijać, gdyż na pewno przydadzą się w późniejszym życiu. Zabawy dla dziecka to rebusy, labirynty, logiczne zagadki. Świetnym pomysłem, nie tylko dla przyszłych fizyków, jest robienie wspólnych doświadczeń fizycznych w domu.

Inteligencja ruchowa to dziedzina dziecka aktywnego, które lubi wyrażać swoje emocje w ruchu i w kontakcie z innymi. Takie dziecko może być w przyszłości tancerzem, rzeźbiarzem, sportowcem lub aktorem. Umożliwiajmy mu rozwijanie tych predyspozycji.

Inteligencja emocjonalna dziecka to inteligencja intrapersonalna. Obejmuje ona panowanie nad własnymi uczuciami, umiejętność stawiania sobie celów oraz empatię, czyli rozpoznawanie uczuć innych. Ten rodzaj inteligencji „ćwiczymy” poprzez kontakt z dzieckiem.

Inteligencja interpersonalna to umiejętność rozpoznawania emocji innych ludzi i rozmawiania z nimi, a także negocjacji. Dziecko lubi współpracować, bawić się w grupie. Kontakt z innymi ludźmi sprawia mu przyjemność.

Inteligencja przyrodnicza to zamiłowanie do przyrody, spędzania czasu na świeżym powietrzu, obserwowania zwierząt. Takie dziecko najprawdopodobniej bardzo będzie chciało mieć w domu zwierzątko. Jeśli nie ma takiej możliwości, dajmy mu możliwość obcowania ze zwierzętami i przyrodą na wspólnych wycieczkach.

Który rodzaj inteligencji rozwijać?

Każde dziecko rodzi się z konkretnymi predyspozycjami. Może mieć zdolności muzyczne, językowe lub wizualno-przestrzenne. Zadaniem rodzica jest obserwować dziecko po to, aby wiedzieć, który typ inteligencji trzeba w dziecku rozwijać szczególnie. Oprócz tego, że będziemy wspomagali rozwój intelektualny dziecka, zapewnimy mu też frajdę z robienia czegoś, do czego ma ono naturalny „dryg”.

Nie można jednak na tym poprzestawać. Wszechstronny rozwój psychiczny dziecka wymaga, aby dziecko rozwijało także inne zdolności, chociaż na podstawowym poziomie. Urodzony humanista nie będzie raczej zadowolony z wielu godzin matematyki, ale myślenie logiczne na pewno mu się w życiu przyda, nawet jeśli nie będzie wybitny w tej dziedzinie. Ważne jest, aby zachować umiar i nie starać się wtłaczać dziecko na siłę w nasze wyobrażenia o tym, co powinno już umieć. Także tempo rozwoju dziecka jest bardzo indywidualne.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka
Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA spełnia istotne funkcje w organizmie kobiety ciężarnej i jej dziecka.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Uzdolnione dzieci

Zdolne dziecko to powód do dumy rodziców. Często chwalą się oni swoją pociechą przed innymi, doceniają jego sukcesy i motywują do pracy. Należy (...) własnych niezrealizowanych w przeszłości ambicji. Zdolne dziecko Każde...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy omega-3 w ciąży

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci, chronią przed schorzeniami układu krążenia i nowotworami (...) oraz wspomagają odporność. Kwasy omega w diecie przyszłej mamy nie tylko...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój wyobraźni

Rozwój wyobraźni

do tworzenia wyobrażeń twórczych i wspomóc w ten sposób rozwój intelektualny? Oto niektóre propozycje ćwiczeń. Dokańczanie rysunków - dziecku podaje się kartki (...) na rozwój...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, przyjmując zalecane ilości witamin.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój dziecka przez zabawę

pozbawiają najmłodszych właśnie zabawy. I biją na alarm. Zabawa jest bowiem niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak zabawa wpływa na najmłodszych (...) - tych, którzy jeszcze nie ukończyli trzeciego roku życia?...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Po co genetyczne modyfikacje? DHA z alg stworzone przez naturę!

w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci substancjami. Mając to na uwadze, WHO i Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (...) i dzieciom. Mogące w nim występować zanieczyszczenia w postaci metali...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój psychomotoryczny dziecka

Rozwój psychomotoryczny dziecka w wieku przedszkolnym cechują duże osiągnięcia. Maluch wkraczający w okres tzw. średniego dzieciństwa (...) działań i przeżywa radość z osiągnięć ruchowych. Ten etap rozwoju...