Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - czytanie

Avatar placeholder
21.01.2015 09:01
Zabawy z dzieckiem - czytanie
Zabawy z dzieckiem - czytanie (Zdjęcie dziecka autorstwa Haylee Sherwood / CC BY 2.0)

Istnieją setki zabaw z dzieckiem, a każdy maluch ma swoje preferencje. Zabawy dla dzieci nie tylko sprawiają maluchom radość, ale i pomagają w ich rozwoju. Jedną z najbardziej wartościowych zabaw z dzieckiem jest czytanie maluchowi książeczek z obrazkami. Dzieci chętnie słuchają ciekawych historii i wprost uwielbiają oglądać kolorowe ilustracje. Kiedy warto zacząć czytanie dziecku i jakie płyną z tego korzyści?

spis treści

1. Jak czytać dzieciom?

Zacznij od prostych bajek i historyjek, koniecznie z obrazkami, które pomogą maluchowi w zrozumieniu tego, co mówisz. Zadbaj o właściwą intonację, niech pytanie w tekście brzmi rzeczywiście jak pytanie, a nie stwierdzenie. W ten sposób opowieść będzie ciekawsza. Zadawaj dziecku pytania, zacznij od prostych pytań ogólnych dotyczących tekstu i stopniowo wprowadzaj pytania szczegółowe. Przygotuj się na to, że dopiero dziecko w wieku ponad 18 miesięcy będzie w stanie odpowiedzieć na więcej pytań szczegółowych i zrozumie znaczenie większości słów. Nie oznacza to jednak, by rezygnować z zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem i czekać z czytaniem aż będzie starsze. Nawet małe dziecko jest w stanie wiele zrozumieć. Przygotuj się jednak na wielokrotne czytanie tej samej książeczki, pomoże to maluchowi przyswoić sobie nowe informacje. Zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem w czytanie to bardzo rozwijające zajęcie.

2. Jakie są korzyści z czytania małemu dziecku?

Pomysłów na zabawy z 11-miesięcznym dzieckiem jest wiele, ale warto uwzględnić czytanie maluchowi, ponieważ wpływa na rozwój poznawczy, pamięć oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Ponadto wpływa na rozwój mowy i rozszerza słownictwo. Przyjmuje się, że najwłaściwszym czasem na rozpoczęcie czytania maluchowi jest wiek 9-12 miesięcy. Oczywiście, można zacząć wcześniej i z całą pewnością warto czytać także starszym dzieciom, które są w stanie zrozumieć bardziej skomplikowane historie i mają większy zasób słownictwa.

Zabawy dla dzieci są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Warto czytać nawet małym dzieciom, w ten sposób rośnie szansa na to, że w przyszłości będą chętnie sięgać po książki. Jak widać, zabawy z dzieckiem to poniekąd inwestycja na przyszłość.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze