Dziecko 9 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Dziecko (9 miesiąc) dość sprawnie raczkuje: nic się przed nim nie ukryje. Oprócz tego, nie sprawia mu problemu samodzielne siadanie (z pozycji leżącej na boku lub raczkowania) i wstawanie. Na chodzenie jeszcze jest za wcześnie, ale stawanie na dwóch nóżkach, trzymając się szczebelków łóżeczka, mebli lub mamy to niezła zabawa. Problem zaczyna się, kiedy dziewięciomiesięczne niemowlę po wstaniu chce usiąść. Tego jeszcze nie opanowało i trzeba mu pomóc, z powrotem go kładąc lub sadzając.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 9 miesiąc - rozwój fizyczny

Maluszek w 9. miesiącu życia rośnie nieco wolniej niż do tej pory. Waży około 6-7 kg więcej niż ważył od razu po urodzeniu, a mierzy o około 15 cm więcej. Można zauważyć, że proporcje ciała niemowlęcia zmieniają się, stają się bardziej "dorosłe". Główka jest mniejsza w stosunku do całego ciała niż była do tej pory, a kończyny są nieco dłuższe.

Wiele dziewięciomiesięcznych niemowląt potrafi już wstać trzymając się sprzętów, ale jeśli dziecko jeszcze tego nie robi, nie jest to powodem do niepokoju. Równie dobrze może zacząć wstawanie około 10., a nawet 11. miesiąca życia.

Raczkowanie to umiejętność, którą niemowlę nabywa już wcześniej, a w 9. miesiącu już doskonali.Jednak są i takie maluchy, które zupełnie pomijają raczkowanie w swoim rozwoju, i uczą się od razu chodzić. Inne uczą się tego później. Nie ma w tym nic niepokojącego.

Zmysły dziewięciomiesięcznego dziecka wyostrzają się. Interesuje go nie tylko głośna rytmiczna muzyka, ale także szepty i niegłośne dźwięki. Chwytanie także idzie mu coraz lepiej, potrafi podnieść z ziemi drobne okruszki czy przedmioty. Nadal utrzymuje się nawyk wkładania wszystkiego do buzi, aby to zbadać. Trzeba zwrócić uwagę, czy miejsce zabawy dziecka jest dokładnie wysprzątane.

Dziewiąty miesiąc życia to moment, w którym można zacząć zmienić karmienie niemowlaka i podawać maluchowi nie tylko gładkie papki. Może raz na jakiś czas dostać coś do żucia – rozgniecione widelcem warzywa i owoce, czy lekko zmiksowane gotowane mięso. Kleiki można zastąpić sypkim ryżem. Początkowo maluch może być oburzony takim traktowaniem, jednak szybko się przyzwyczai do żucia otrzymywanego jedzenia.

Dziecko 9 miesiąc - rozwój psychiczny

Dziewięciomiesięczne dziecko bardzo lubi przebywać z mamą i bliskimi. Boi się, kiedy zostaje samo, co może komunikować za pomocą płaczu. Reakcja na nowe twarze to nadal niepokój, strach, a nawet płacz. Potrzebuje nieco czasu, aby oswoić się z nowymi osobami w otoczeniu. Coraz częściej próbuje naśladować miny, gesty i dźwięki osób ze swojego otoczenia.

Dieta w ciąży a rozwój intelektualny dziecka

Potencjał intelektualny dziecka kształtuje się już w okresie prenatalnym.

Także rozumienie mowy jest u dziecka na coraz wyższym poziomie. Rozumie proste zdania ("chodź tu", "daj lalę"), rozróżnia niektóre słowa (w tym wieku ocenia się, że jest ich około 30-40). Rozwój rozumienia mowy zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka, a także od kontaktu z rodzicami i tego, czy dużo z nim rozmawiają.

Początkowo jest to rozmowa dość jednostronna, ze strony dziecka można liczyć na powtarzanie niektórych sylab i całych słów, a nawet wskazywanie nazywanych przedmiotów w otoczeniu lub na obrazkach czy zdjęciach.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 2 miesiące temu

1