Trwa ładowanie...

Dziecko 5 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Avatar placeholder
14.10.2022 14:34
Dziecko 5 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko 5 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja (123rf)

Dziecko (5 miesiąc) potrafi się już turlać i pełzać. Oprócz tego, w tym czasie może zacząć się ząbkowanie u wielu maluchów. Dziecko staje się nie tylko sprawniejsze fizycznie, ale także intelektualnie. Za pomocą różnych dźwięków nawiązuje kontakt z otoczeniem i potrafi rozpoznać nastrój rodziców. W tym czasie warto też zabawiać bobasa zabawkami, takie jak kolorowe grzechotki, gdyż zaczynają go interesować przedmioty oddziałujące na kilka zmysłów równocześnie.

spis treści

1. Dziecko 5 miesiąc - rozwój fizyczny

Pięciomiesięczne niemowlę będące w pozycji na brzuszku, coraz lepiej radzi sobie z unoszeniem tułowia na rączkach i turlaniem się. Jeśli maluch potrafi unieść tułów niemal pod kątem prostym do podłoża, oznacza to, że już niedługo nauczy się raczkować.

Jak na razie dziecko prawdopodobnie umie zmieniać swoje położenie za pomocą pełzania i turlania. Umiejętność pociechy przeturlania się z pleców na brzuszek, oznacza dla rodziców, że nie mogą zostawiać malucha leżącego na pleckach i aktywnego – może przeturlać się na brzuszek, a ta pozycja jest najbezpieczniejsza pod okiem rodziców.

Dziecka nie można też zostawiać samego na żadnym blacie ani powierzchni uniesionej w stosunku do podłoża. Może po prostu z niej spaść. Kładzenie dziecka jak najczęściej na brzuszku wspomaga rozwój mięśni karku, rączek i pleców, co jest konieczne do nauczenia się raczkowania.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Leżący maluszek jest tak giętki, że potrafi nawet włożyć sobie stópkę do buzi. To jak najbardziej normalne. Chwytanie różnych przedmiotów także jest coraz sprawniejsze. Co prawda, pięciomiesięczne dziecko chwyta jeszcze za pomocą całej dłoni i wyprostowanego kciuka, ale jest to chwytanie świadome, maluch bierze do ręki interesujące go rzeczy.

W tym wieku maluch może zacząć próbować samodzielnie siedzieć. Nie sadzamy go jednak na siłę, gdyż jego mięśnie mogą być na to niegotowe. Jeśli dziecko samo próbuje usiąść, możemy tylko go asekurować, nie podpierajmy go poduszkami, ale otoczmy nimi, aby nie zrobił sobie krzywdy, jeśli straci równowagę.

W 5 miesiącu życia dziecko będzie próbowało samodzielnie usiąść
W 5 miesiącu życia dziecko będzie próbowało samodzielnie usiąść (123RF)

Około piątego miesiąca życia może rozpocząć się także ząbkowanie u pięciomiesięcznego niemowlaka. Jeśli w nocy maluch robi się niespokojny, trzeba zajrzeć do buzi. Ząbkowanie objawia się rozpulchnieniem i zaczerwienieniem dziąseł. Dziecko może mieć również gorączkę i lekką biegunkę.

2. Dziecko 5 miesiąc - pielęgnacja

Dziecko w piątym miesiącu życia jest bardziej "kontaktowe" – reaguje na nastrój opiekuna, rozpoznaje jego głos, mimikę, a także jego twarz. Dźwięki przyciągają jego wzrok, podąża wzrokiem za źródłem dźwięków, które go interesują. Radość jest okazywana za pomocą radosnego śmiechu i różnych dźwięków, głównie samogłosek. Świadome chwytanie i potrząsanie zabawkami to świetna zabawa dla malucha w tym wieku.

Na razie dziecko skupia uwagę na jednej zabawce równocześnie, ale za to jest zainteresowane bardziej, jeśli zabawka oddziałuje na kilka zmysłów. Ciekawa faktura pobudza zmysł dotyku, intensywny kolor - zmysł wzroku, a dźwięki wydawane przez zabawkę - zmysł słuchu.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Następny artykuł: 6 miesiąc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze