Słuch u niemowląt

Słuch u niemowląt jest już stosunkowo dobrze rozwinięty, gdyż jego rozwój zaczął się już w życiu płodowym. Słuch u noworodka jest bardzo wrażliwy na głośne dźwięki, a maleństwo reaguje na hałas tzw. odruchem Moro. Aby słuch dziecka rozwijał się prawidłowo, konieczne jest stymulowanie go odpowiednimi dźwiękami – stonowaną muzyką, melodyjną kołysanką, głosami z radia. Jeśli chodzi o zaburzenia słuchu u niemowląt to najważniejsze jest pierwsze pół roku życia, kiedy to dziecko zaczyna gaworzyć, co świadczy o świadomym naśladowaniu dźwięków zasłyszanych w otoczeniu.

1. Słuch u niemowlaka

Rozwój słuchu u niemowlęcia przebiega w kilku etapach i zaczyna się już w życiu płodowym. W przeciwieństwie do wzroku dziecko przychodzi na świat, gdy jego umiejętności słyszenia są już znacznie rozwinięte. Kolejne etapy rozwoju słuchu można opisać następująco:

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

  • okres płodowy - dziecko w łonie matki zaczyna słyszeć już od ok. 20. tygodnia ciąży; lepiej odbiera dźwięki o niskich częstotliwościach; jak wskazują naukowcy, dziecko w trzecim trymestrze ciąży potrafi już rozpoznać głos matki, a kołysanki, które śpiewała mu w tym okresie, uspokajają go, gdy już przyjdzie na świat;
  • 0 - 4 miesiąc życia - niemowlę reaguje gwałtownie na głośne dźwięki odruchem Moro;
  • 3 - 6 miesiąc życia - dziecko potrafi reagować na dźwięki, które są mu już znane i, np. kierować głos w ich stronę; jest to okres głużenia, czyli nieświadomego wydawania dźwięków;
  • 6 - 9 miesiąc życia - dziecko stara się naśladować dźwięki, które słyszy w swoim otoczeniu i wypowiada je w postaci tzw. gaworzenia;
  • 9 - 18 miesiąc życia - dziecko odbiera kierowane do niego polecenia i samo wypowiada ok. 20. słów.

2. Słuch u noworodka

Dla noworodka charakterystyczne jest to, że bardzo gwałtownie reaguje na głośne dźwięki tzw. odruchem Moro. Jest to charakterystyczne zachowanie, które polega na odwiedzeniu rączek i "otuleniu" klatki piersiowej. Zachowaniu temu często towarzyszy zamknięcie powiek i głośny płacz, które są efektem strachu dziecka. Noworodek boi się głośnych dźwięków, dlatego też warto zadbać, by w jego otoczeniu dało sie słyszeć jedynie spokojne i kojące dźwięki. Nie należy ich całkowicie eliminować, ale wybierać te, które będą pozytywnie wpływały na tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu. Na słuch noworodka pozytywnie wpływają pozytywnie wpływają dźwięki stonowanej muzyki, odgłosy radia, melodia kołysanki. Warto też już od pierwszych chwil życia przyzwyczajać dziecko do dźwięków, które będą występowały w jego codziennym otoczeniu, a więc odkurzacza, brzęku naczyń w kuchni, telewizora. Ciekawostką jest, że noworodki i niemowlęta, podobnie jak dzieci w okresie płodowym, lepiej reagują na niskie dźwięki, więc chętniej słyszą głos taty niż mamy.

3. Badanie słuchu niemowląt

Kontrolowanie słuchu u niemowlęcia jest niezwykle ważne ze względu na to, że wszelkie zaburzenia słuchu u dzieci negatywnie wpływają na ich mowę. Pierwsze badanie, które może wskazać podwyższone ryzyko zaburzeń słuchu wykonuje się już w drugiej dobie życia dziecka. Jest to badanie przesiewowe, a jego nieprawidłowy wynik oznacza, że prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń słuchu jest większe niż w przypadku wyniku pozytywnego. Najważniejsze dla diagnozowania zaburzeń słuchu u niemowląt jest pierwszych 6 miesięcy życia. Od tego okresu dziecko powinno wydawać bowiem świadome dźwięki, które są przetworzeniem dźwięków, które słyszy w swoim otoczeniu. Wcześniejszy etap głużenia (dźwięki typu gu-gu, gę-gę) nie świadczą o tym, że słuch niemowlęcia jest prawidłowo rozwinięty, gdyż dziecko jest nieświadome wydawanych odgłosów. Nawet, jeśli dziecko zaczyna gaworzyć, a dźwięki wydawane przez niego są zbyt głośne lub nie przypominają do końca dźwięków z jego toczenia, to jest to kolejny sygnał, że słuch dziecka nie rozwinął się prawidłowo.

Szelki do chodzenia
Trzymanie główki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.