Trwa ładowanie...

Szelki do chodzenia - pierwsze kroki, nauka chodzenia

W drugiej połowie pierwszego roku życia maluch coraz szybciej przygotowuje się do postawienia pierwszego kroku. Staje się ruchliwy, turla się, pełza, siada i w końcu wstaje. Umiejętność samodzielnego poruszania się to wielka radość dla dziecka. Gdy tylko zauważy, że potrafi przeczołgać się do ulubionej zabawki, nie ustanie w wysiłkach, by być w ciągłym ruchu. Jednak warto kontrolować maluszka w jego aktywności. W nauce pewnego chodzenia mogą pomóc coraz bardziej popularne szelki.

Zobacz film: "Najważniejsze fakty o rozwoju malucha. Zobacz, co musisz wiedzieć"

spis treści

1. Szelki do chodzenia - pierwsze kroki

Jeżeli maluch staje się coraz bardziej ruchliwy, najprawdopodobniej przygotowuje się do stawiania pierwszych kroków. Zwykle ma to miejsce około 12 miesiąca, choć jest nabywanie tej umiejętności jest cechą bardzo indywidualną. Zanim dziecko zacznie chodzić, uczy się siadać, czołgać się, a następnie raczkować.

Około 10 miesiąca chodzi na czworakach i wstaje, jednak do utrzymania równowagi potrzebuje wsparcia, np. mebli. Pod koniec pierwszego roku życia, maluch najczęściej chodzi już z niewielką pomocą rodzica. Należy pamiętać, że wcześniejsze próby samodzielnego stawiania pierwszych kroków nie są wskazane, gdyż mogą prowadzić do skrzywienia kończyn. Te kilka miesięcy jest czasem intensywnego wysiłku i rozwoju, który owocuje podczas dalszej nauki chodzenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dziecko tak naprawdę samo wie, kiedy może zacząć stawiać pierwsze kroki, dlatego nie wolno go do chodzenia zmuszać. Z drugiej strony, należy zapewnić maluchowi jak najwięcej możliwości do ruchu.

Doskonałym pomysłem jest zabawa z dzieckiem na kocu rozłożonym na podłodze. Wcześniej najlepiej wysprzątać dokładnie mieszkanie, aby zneutralizować działanie bakterii i zarazków. Podczas zabawy z rodzicem, dziecko może przesuwać i poruszać zabawkami, co jest świetnym ćwiczeniem dla mięśni i zmysłów.

Jeżeli maluch zaczyna już wstawać i śmiało stawia kolejne kroki warto ubrać mu na stopy skarpety z antypoślizgową podeszwą. Należy unikać zakładania dziecku butów, gdyż najważniejsze, aby miało ono swobodę ruchów i luz w palcach. Poza tym sztywne obuwie dziecięce utrudnia malcowi naukę utrzymywania równowagi.

2. Szelki do chodzenia - nauka chodzenia

Widok dzieciaczka, które idzie, trzymając się kurczowo palca lub całej dłoni rodzica, jest dosyć częsty. Jednak dla biednego, przygarbionego taty lub zgiętej w pół mamy próby chodzenia malucha są niestety męczące. Dlatego można pomyśleć o pewnych rozwiązaniach, które pomogą zarówno dziecku, jak i rodzicowi. W domu uczącemu się chodzić maluchowi należy zakładać skarpetki z antypoślizgami. Oprócz tego można zainwestować i wypróbować coraz bardziej powszechny sprzęt, jakim są szelki do nauki chodzenia.

Szelki do chodzenia to jeden z dostępnych na rynku przyrządów pomocnych w nauce chodzenia u dzieci
Szelki do chodzenia to jeden z dostępnych na rynku przyrządów pomocnych w nauce chodzenia u dzieci (123RF)

Jest to gadżet, który chroni dziecko przed upadkiem przy próbie samodzielnego stawiania pierwszych kroków. Mocowany jest w pasie i w kroku, a jego przedłużenie to rączka, za którą trzymają dziecko rodzice. Szelki nie krępują ruchów dziecka i wspomagają koordynację ruchową. Opiekunowie nie są obciążeni ciągłym schylaniem się, gdyż długość szelek pozwala na zachowanie wyprostowanej postawy ciała. Szelki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 14 miesięcy. Niektóre mają także ograniczenia wagowe.

Jakie są korzyści z użytkowania szelek dla dzieci? Przede wszystkim prawidłowa postawa ciała dziecka podczas nauki chodzenia. Dziecko nie wisi na paskach, gdyż część, za którą się trzyma całość sprzętu jest regulowana. Ponadto dziecko ma poczucie komfortu i bezpieczeństwa, gdy czuje stałą kontrolę rodzica.

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?
Czy chodzenie na palcach to zły objaw? [5 zdjęć]

Czy moje dziecko chodzi prawidłowo? Czy stąpanie na palcach jest normalne? Takie pytania zadaje sobie...

zobacz galerię

Gadżet ten ma wygodny i stabilny uchwyt dla opiekuna, który na dodatek posiada regulację długości, co z pewnością przekonuje większość rodziców. Warto jednak pamiętać, aby z czasem rezygnować z tego typu pomocy, aby dziecko samo poczuło się odpowiedzialne za swój rozwój i polegało przede wszystkim na swoim instynkcie, a nie tylko na kontroli opiekuna.

Następny artykuł: Słuch u niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.