Szelki do nauki chodzenia - szelki bezpieczeństwa (smycz) dla dziecka
Szelki do nauki chodzenia najbardziej przydają się w drugiej połowie pierwszego roku życia, kiedy maluch coraz szybciej przygotowuje się do postawienia pierwszego kroku. Staje się ruchliwy, turla się, pełza, siada i w końcu wstaje. Umiejętność samodzielnego poruszania się to wielka radość dla dziecka. Gdy tylko zauważy, że potrafi przeczołgać się do ulubionej zabawki, nie ustanie w wysiłkach, by być w ciągłym ruchu. Jednak warto kontrolować maluszka w jego aktywności. Czym są? Czym kierować się przy wyborze odpowiednich szelek do nauki chodzenia dla dzieci?
- 1. Szelki do nauki chodzenia - co to jest?
- 2. Szelki bezpieczeństwa dla dziecka - kiedy używać?
- 3. Szelki do nauki chodzenia - jak założyć?
- 4. Szelki do chodzenia - pierwsze kroki i nauka chodzenia
- 5. Szelki do nauki chodzenia - od kiedy stosować?
- 6. Szelki bezpieczeństwa dla dziecka - jakie kupić?
- 7. Szelki dla dzieci na spacer - opinie
1. Szelki do nauki chodzenia - co to jest?
Specjalistyczne szelki dla dziecka (według niektórych określane jako smycz dla dziecka) to nowoczesny gadżet, który ma kilka ciekawych zastosowań. Ich głównym celem jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony podczas stawiania pierwszych kroków oraz podczas późniejszych spacerów.
Tego rodzaju szelki dla dzieci zostały stworzone, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
Szelki do nauki chodzenia bardzo często wykorzystywane są w celu pomocy niemowlęciu w czasie nauki chodzenia, gdyż:
- chronią malucha przed groźnymi upadkami i urazami, które z jednej strony mogą mieć przykre konsekwencje zdrowotne, a z drugiej mogą powodować strach przed podjęciem kolejnych prób stawiania kroków;
- ułatwiają dziecku zachowanie równowagi swojego ciała;
- są wygodne dla rodziców, którzy uczą dzieci chodzić.
2. Szelki bezpieczeństwa dla dziecka - kiedy używać?
Szelki bezpieczeństwa dla dzieci najbardziej przydają się przede wszystkim:
- na koniec ciąży, gdy starsze dziecko właśnie zaczęło poznawać świat na nogach i nie chce lub nie może być noszone na rękach;
- w zatłoczonych miastach, w których szelki bezpieczeństwa dla dziecka mogą okazać się zbawieniem.
3. Szelki do nauki chodzenia - jak założyć?
W jaki sposób założyć szelki dla niemowlaka? Jest to bardzo proste - szelki dla dzieci do chodzenia przekłada się w kroku przy pomocy klamerek. Szelki dla dziecka na spacer montowane są pod pachami, a na ramionach zakłada się je jak plecak.
4. Szelki do chodzenia - pierwsze kroki i nauka chodzenia
Jeżeli maluch staje się coraz bardziej ruchliwy, najprawdopodobniej przygotowuje się do stawiania pierwszych kroków. Zwykle ma to miejsce około 12 miesiąca, choć nabywanie tej umiejętności jest cechą bardzo indywidualną. Zanim dziecko zacznie chodzić, uczy się siadać, czołgać się, a następnie raczkować.
Około 10 miesiąca chodzi na czworakach i wstaje, jednak do utrzymania równowagi potrzebuje wsparcia, np. mebli. Pod koniec pierwszego roku życia, maluch najczęściej chodzi już z niewielką pomocą rodzica.
Należy pamiętać, że wcześniejsze próby samodzielnego stawiania pierwszych kroków nie są wskazane, gdyż mogą prowadzić do skrzywienia kończyn. Te kilka miesięcy jest czasem intensywnego wysiłku i rozwoju, który owocuje podczas dalszej nauki chodzenia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy płaskostopie przeszkodzi w nauce chodzenia? - odpowiada dr n. med. Paweł Kołodziejewski
- Czy chodzenie dziecka na palcach jest normalne? - odpowiada lek. Marina Kachlicka
- Co powoduje problemy z chodzeniem u dziecka? - odpowiada lek. Milena Lubowicz
Dziecko tak naprawdę samo wie, kiedy może zacząć stawiać pierwsze kroki, dlatego nie wolno go do chodzenia zmuszać. Z drugiej strony, należy zapewnić maluchowi jak najwięcej możliwości do ruchu.
Doskonałym pomysłem jest zabawa z dzieckiem na kocu rozłożonym na podłodze. Wcześniej najlepiej wysprzątać dokładnie mieszkanie, aby zneutralizować działanie bakterii i zarazków. Podczas zabawy z rodzicem, dziecko może przesuwać i poruszać zabawkami, co jest świetnym ćwiczeniem dla mięśni i zmysłów.
Jeżeli maluch zaczyna już wstawać i śmiało stawia kolejne kroki, warto ubrać mu na stopy skarpety z antypoślizgową podeszwą. Należy unikać zakładania dziecku butów, gdyż najważniejsze, aby miało ono swobodę ruchów i luz w palcach. Poza tym sztywne obuwie dziecięce utrudnia malcowi naukę utrzymywania równowagi.
5. Szelki do nauki chodzenia - od kiedy stosować?
Szelki do chodzenia dostosowane są już do potrzeb dziecka 6-ścio miesięcznego, a stosować je można do ukończenia 16. miesiąca życia.
6. Szelki bezpieczeństwa dla dziecka - jakie kupić?
Przed kupnem odpowiedniego produktu dobrze jest zapoznać się z aktualną ofertą, przejrzeć dostępne na rynku szelki do chodzenia dla dzieci i na tej podstawie wybrać kilka typów:
- szelki do chodzenia dla dziecka mocowane na klatce piersiowej, zalecane starszakom, które chodzą już nieco pewniej; świetnie sprawdzają się wtedy, gdy rodzic nie musi mieć stuprocentowej kontroli nad dzieckiem, przydatne, gdy maluch zacznie biegać;
- szelki dla dzieci do nauki chodzenia mocowane na brzuchu i w kroku dziecka, szczególnie dedykowane najmłodszym dzieciom, dają gwarancję kontroli nad ruchami dziecka i przeciwdziałają upadkom;
- szelki dla dziecka do chodzenia, mocowane na nadgarstku, które powstały z myślą o dzieciach umiejących samodzielnie poruszać się, jednak ich zbyt duża ruchliwość sprawia, że ciężko jest nad nimi zapanować; doskonale sprawdzają się m.in. w zatłoczonych miejscach, gdzie łatwo dziecko zgubić.
7. Szelki dla dzieci na spacer - opinie
Czy dobrym rozwiązaniem są szelki do nauki chodzenia? Opinie są podzielone jak w przypadku każdego gadżetu. I podobnie jak w przypadku innych ułatwień, każda strona ma swoje racje.
Szelki dla dziecka do nauki chodzenia to przede wszystkim ochrona malucha przed potencjalnym zagrożeniem, wynikającym np. z wypadku. Wszystko po to, aby, mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo dziecka zarówno w domu, jak i na spacerze, uczyć je chodzić.
Wiele takich produktów jak szelki dla dzieci na spacer jest wielofunkcyjnych, gdyż służą dodatkowo np. jako zabezpieczenie do krzesełka do karmienia lub do gondoli, gdy maluch zaczyna siadać, można je zatem wykorzystać na kilka praktycznych sposobów, by pomóc rodzicom maluszków w zadbaniu o ich bezpieczeństwo i zdrowie.
Szelki spacerowe dla dziecka mają także swoich przeciwników. Uważają oni, że szelki do prowadzenia dziecka nie są konieczne dla prawidłowego rozwoju maluchów. Według nich dużo lepszą opcją jest to, aby maluch nauczył się sam z siebie stawiać pierwsze kroki, gdy będzie już gotowy do tego.
Warto pamiętać jednak, że większość niemowląt, ucząc się chodzić, asekuruje się za pomocą dorosłego i czują się bezpieczniejsze, gdy ktoś bliski kroczy razem z nimi. Dla opiekunów nie zawsze jest to przyjemne, ponieważ muszą się przez dłuższy czas pochylać, co może powodować uciążliwy ból pleców. Szelki do prowadzenia dziecka mogą to zadanie znacząco ułatwić.
Szelki do nauki chodzenia dla dziecka to jednak nie tylko sam komfort dla opiekuna, ale także spokój w kwestii bezpieczeństwa dla niego. Stworzono je z myślą o ochronie, nauce równowagi i nabrania pewności siebie w samodzielnym poruszaniu się na dwóch nogach. Dlatego właściwie dobrane szelki dla niemowląt zyskują coraz większą aprobatę ortopedów, o ile używane są w granicach rozsądku i dziecko nie nosi ich przez cały czas.
Warto znaleźć "złoty środek" i korzystać z nich w optymalny sposób.