Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - gra w udawanie

Avatar placeholder
19.12.2013 14:26
Zabawy z dzieckiem - gra w udawanie
Zabawy z dzieckiem - gra w udawanie

Zabawy z dzieckiem budują między szkrabem a jego rodzicami szczególną więź, tworzą atmosferę zaufania i miłości, pozwalają także rozwijać poszczególne umiejętności dziecka. Rozwój psychoruchowy i manualny małego niemowlęcia jest niezwykle ważny. Jednak od szóstego miesiąca życia dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozwój społeczny, umiejętności komunikowania własnych potrzeb oraz rozwój emocjonalny. W kształtowaniu tych umiejętności pomaga zabawa w udawanie.

Jak bawić się z niemowlęciem?
Jak bawić się z niemowlęciem?

Karmienie, mycie i przewijanie niemowlęcia to zadania, które pochłaniają dużo energii. Nic więc dziwnego,

zobacz galerię

1. Zabawa z niemowlęciem w udawanie

Gra w udawanie jest bardzo śmieszną i niezwykle rozwijającą dziecko zabawą. Udawanie polega na naśladowaniu określonych czynności czy działań z życia codziennego i pokazywaniu ich dziecku. Gra w udawanie pomaga rozwijać i kształtować świadomość społeczną oraz inwencję twórczą niemowlęcia. Podczas gdy ty możesz czuć się głupio i nieswojo, grając w udawanie, to niemowlęta uwielbiają takie zabawy.

Możesz udawać, naśladować wiele różnych czynności. Wystarczy, jeśli pomyślisz o zajęciach, które wykonujesz rutynowo każdego dnia. Na przykład możesz sobie wyobrazić, że trzymasz w ręce telefon komórkowy i rozmawiasz przez niego ze swoim maluszkiem, zadajesz mu pytania i mówisz do niego. Udajesz prawdziwą rozmowę telefoniczną. Możesz też wyobrazić sobie i „zagrać” razem z dzieckiem scenkę picia herbatki i jedzenia pysznych dań na przyjęciu. Możesz również usiąść z dzieckiem przed komputerem (na niby) i pozwolić niemowlęciu pisać na klawiaturze.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Ta zabawa z dzieckiem wymaga wyobraźni i umiejętności aktorskich. Udawane zajęcia nie mogą być, oczywiście, zbyt skomplikowane. Dziecko przez grę w udawanie uczy się ciebie naśladować i poznaje określone czynności z życia codziennego. Warto zatem pobawić się czasem w scenki na niby.

2. Dla kogo i po co gra dla dzieci w udawanie?

Grę w udawanie można wdrażać od szóstego miesiąca życia dziecka. Jeśli jednak nie wiesz, jakie zabawy z dziewięciomiesięcznym dzieckiem są odpowiednie, również możesz spróbować bawić się z maluchem w naśladowanie czynności. To świetny sposób na rozwijanie emocji dziecka i jego kreatywności. Zabawa w udawanie z powodzeniem może być kontynuowana w późniejszym okresie życia maluszka. W tę grę lubią bawić się nawet roczne dzieci.

Zabawa w udawanie kształci przede wszystkim rozwój społeczny dziecka oraz jego reakcje emocjonalne. Poza tym, maluch poprzez naśladowanie innych rozwija się psychoruchowo i doskonali zdolności poznawcze. Gra w udawanie jest niezwykle kreatywna. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem i wspólną zabawę.

Zabawy z dzieckiem wcale nie muszą być nudne i pospolite. Wystarczy trochę fantazji, by gra z malcem stała się atrakcyjna, śmieszna i interesująca, zarówno dla bobasa, jak i rodzica.

Joanna Krocz

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - nauka siadania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze