Emocjonalny rozwój dziecka

Na początku dzieci sygnalizują swoje potrzeby za pomocą płaczu. Jednak w miarę wzrostu i rozwoju ich możliwości emocjonalne się poszerzają, co umożliwia im nabycie wielu umiejętności, które będą pomocne w dorosłym życiu. Rozwój emocjonalny dziecka obejmuje odczucia względem innych oraz samego siebie, a także umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie. Rozwój dziecka w wieku szkolnym jest szczególnie dynamiczny, gdyż jest to czas, gdy dziecko ma większy kontakt z innymi osobami, zarówno nauczycielami, jak i rówieśnikami.

Polecane wideo:

Emocjonalny rozwój dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Do czasu osiągnięcia wieku szkolnego dzieci są już zdolne do samokontroli i współpracy z innymi. Są z siebie dumne za każdym razem, gdy zachowają się odpowiedzialnie. Na tym etapie rozwoju dziecka rodzice i nauczyciele mogą wzmacniać pożądane zachowania poprzez stosowanie systemu kar i nagród, np. chwalenie dziecka i podkreślanie, iż zachowało się bardzo dorośle w danej sytuacji.

Rozwój dziecka w wieku szkolnym to czas, gdy dziecko stawiane jest w nowych, obcych sytuacjach. W wielu z nich dziecko musi pokonać własne lęki i podjąć kolejne wyzwania. Dobrym rozwiązaniem jest pozwolenie dziecku, aby samo rozwiązywało problemy. Każde samodzielne rozwiązanie problemu to kolejny krok w kierunku emocjonalnej dojrzałości.

W wieku szkolnym dziecko zwiększa swoje zaufanie względem dorosłych, a jednocześnie zachowuje pewną grupkę osób dorosłych, które są mu szczególnie bliskie. Do grupy tej może zaliczać się między innymi ulubiony nauczyciel, którego dziecko darzy sympatią i zaufaniem. Wiek szkolny to również czas zwiększenia poczucia własnej wartości, jakie przychodzi wraz z poznawaniem nowych rzeczy i zdobywaniem kolejnych umiejętności. Dziecko staje się coraz bardziej świadome zarówno swoich talentów, jak i cech charakteru. Rozwój emocjonalny łączy się również z rozwojem języka używanego do określania uczuć i emocji.

Rozwój społeczny dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Dziecko w wieku szkolnym uczy się interakcji z innymi. Rozwija również szerszy repertuar zdolności związanych z funkcjonowaniem w grupie (np. proponuje wspólną zabawę, włącza się do zadania, potrafi dzielić się z innymi). Współpraca z innymi staje się coraz bardziej złożona – dziecko bierze udział w grach, w których trzeba przestrzegać pewnych zasad, a także potrafi udawać kogoś innego odgrywając rolę w scence. Niezwykle ważne jest również zawieranie przyjaźni. Dziecko szuka akceptacji i potwierdzenia przyjaźni z innymi, chociaż może także formować grupki, aby móc wyłączyć z nich inne osoby. Rozwój społeczny związany jest również z rozszerzeniem zasobu słownictwa, które umożliwia wyrażenie świadomości, zrozumienia i troski względem odczuć innych osób. Co więcej, dziecko uczy się rozwiązywać konflikty poprzez negocjacje i dochodzenie do kompromisu.

Rozwój dziecka w wieku szkolnym jest możliwy dzięki częstemu kontaktowi dziecka z rówieśnikami i osobami dorosłymi, a także poprzez rozwój relacji z rodzicami i rodzeństwem. Jest to czas kształtowania osobowości dziecka, odkrywania własnych zdolności i rozwijania umiejętności.

Anna Świeboda

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zosia samosia

Darkfather • ostatni post około miesiąca temu

1

Histeria

Elciaaaa90 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka
Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA dla ciężarnych

Kwas DHA spełnia istotne funkcje w organizmie kobiety ciężarnej i jej dziecka.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój wyobraźni

wyobrażeń twórczych i wspomóc w ten sposób rozwój intelektualny? Oto niektóre propozycje ćwiczeń. Dokańczanie rysunków - dziecku podaje się kartki (...) na rozwój...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Uzdolnione dzieci

Zdolne dziecko to powód do dumy rodziców. Często chwalą się oni swoją pociechą przed innymi, doceniają jego sukcesy i motywują do pracy. Należy (...) własnych niezrealizowanych w przeszłości ambicji. Zdolne dziecko Każde...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy omega-3 w ciąży

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci, chronią przed schorzeniami układu krążenia i nowotworami (...) oraz wspomagają odporność. Kwasy omega w diecie przyszłej mamy nie tylko...

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

Jakie witaminy są ważne w ciąży?

W czasie ciąży kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, przyjmując zalecane ilości witamin.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Kwasy Omega-3 a karmienie piersią

Właściwa podaż kwasów tłuszczowych Omega-3 jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka

Rozwój dziecka przez zabawę

pozbawiają najmłodszych właśnie zabawy. I biją na alarm. Zabawa jest bowiem niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak zabawa wpływa na najmłodszych (...) - tych, którzy jeszcze nie ukończyli trzeciego roku życia?...